100 KARTEK NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie naszej szkoły uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na wiele sposobów. Jednym z nich był udział w projekcie eTwinning pt.: „100 kartek na 100lecie”. We wrześniu nauczyciele z całego kraju, chcący uczestniczyć w projekcie, utworzyli sieć szkół i powstał pomysł dzielenia się kartkami o tematyce niepodległościowej przez uczniów tychże placówek. Zadaniem dzieci było stworzenie kartki okolicznościowej dla Polski z życzeniami dla Ojczyzny. Wykonane kartki zostały przesłane do szkół-partnerów projektu, a finałem wszystkich działań jest wystawa z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w każdej ze szkół. Życzenia dla Polski od uczniów naszej szkoły przekazaliśmy m.in. do: Łodzi, Wąsosz, Gdyni, Gdańska, Nowej Rudy, Tropiszowa, Krakowa, Dębiny, Blichowa, Pawłowic czy Radomska. Kilka kartek wysłaliśmy również do jednej ze szkół w Szwecji. Z kartek otrzymanych z całej Polski powstała też nasza wystawa. Celem projektu było wspólne świętowanie tej niezwykle ważnej rocznicy, budowanie poczucia jedności wśród dzieci z całego kraju i stworzenie w każdej ze szkół pięknego wyrazu szacunku dla Niepodległej. Wszystkie prace i wystawy można zobaczyć na platformie Twinspace naszego projektu https://twinspace.etwinning.net/71871/home.

Opracowała: J.Perz

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

„Pamiętajmy, że miłość do Ojczyzny to nie slogan, to dar
który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”.

Dnia 6 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano początki państwa polskiego oraz sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy Vi i VIIa  recytowali wiersze a chór szkolny śpiewał pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodle-głość. Dzień ten w naszej szkole stał się dla wielu lekcją historii.


Opracowała: A. Orłowska

 

FOTO APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

ZWYCIĘŻY ORZEŁ BIAŁY, ZWYCIĘŻY POLSKI LUD...

Dzień Niepodległości należy do najważniejszych świąt w kalendarzu uroczystości patriotycznych. Przypomina nam o 123 latach niewoli. Polacy w tym okresie nieustannie podejmowali próby odzyskania upragnionej wolności.

9 listopada 2018 roku, w szczególny sposób uczciliśmy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich oraz zaproszeni goście z  Przedszkola nr 15, odświętnie ubrani, w ciszy i skupieniu wysłuchali pouczającej lekcji historii, którą  przygotowała klasa IIIa pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Frąszczak. Montaż słowno - muzyczny ukazał kolejno okres zaborów i umęczoną Polskę oraz symboliczne zrzucenie kajdan i szczęśliwe odzyskanie wolności. Uczniowie klasy trzeciej w przekonujący sposób wyśpiewali nastroje polskiego ludu: smutek, waleczność oraz wielką radość ze zwycięstwa. Pięknie żyć w wolnym kraju, cieszyć się każdym dniem -  zapewnili widownię występujący na scenie uczniowie.

Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami.

Opracowała: M. Frąszczak

 

FOTO ZWYCIĘŻY ORZEŁ BIAŁY, ZWYCIĘŻY POLSKI LUD...

"REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ"

Na przestrzeni wieków rzesze naszych rodaków przelewały krew za Ojczyznę, ruszając do boju z pieśnią na ustach. My młodzi Polacy i uczniowie szkoły żyjący w wolnym kraju celebrujemy nasz patriotyzm poprzez śpiew, kultywowanie tradycji i historii naszego narodu oraz żywą pamięć o tych, którzy oddali najcenniejszy skarb – życie - w obronie wolności.

9 listopada br. społeczność ostrowskiej dziewiątki włączyła się „bicie rekordu” i zorganizowała spotkanie, w czasie którego uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie wyśpiewali cztery zwrotki hymnu. O godzinie 11.11 w hali sportowej przy SP9 rozbrzmiewał „Mazurek Dąbrowskiego” przy akompaniamencie pana Roberta Kaczorowskiego. W tak podniosłej chwili nie mogło zabraknąć sztandaru szkoły, uroczyście wprowadzonego przez siódmoklasistów. Wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 9 kolejny raz udowodnili, że „wolność” i „niepodległość”, to dla nich cenne wartości, które należy pielęgnować i okazywać należny im szacunek. Dyrekcja, nauczyciele i rodzice mogą być dumni z tego, że podejmowane w ostatnim czasie inicjatywy związane z uczczeniem 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI zaowocowały wzorową postawą uczniów klas I- VII.

W bieżącym roku szkolnym odbył się już koncert pod hasłem „DLA NIEPODLEGŁEJ”, który stanowił podsumowanie wcześniejszych działań zaplanowanych w ramach innowacji pedagogicznej „Dumni z Polski”. Na „deskach” Ostrowskiego Centrum Kultury wystąpili absolwenci, uczniowie, nauczyciele i przyjaciele ostrowskiej dziewiątki. Ponadto w ciągu całego roku szkolnego 2017/2018 społeczność SP9 uczestniczyła w prelekcjach, warsztatach, konkursach i wystawach patriotycznych. W przeddzień 11 listopada zostały zorganizowane apele w dwóch grupach wiekowych.

Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo tłumionych powstań narodowych i represji politycznych, Polacy nigdy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Pamiętajmy o tym i cieszmy się wolną Polską.

Opracowały: S. Napieralska, M. Gryczka

 

FOTO "REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ"

PRZYGOTOWANIA KLAS I-III DO 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone co roku 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. Tego dnia uświadamiamy sobie ten fakt historyczny i przedstawiamy naszym dzieciom, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym niepodległym państwem. W  trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami podjęli szereg działań poprzedzających 100-ą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.     

Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały różnymi technikami symbole narodowe - godło , flagę biało - czerwoną, które wykorzystano do wykonania gazetek tematycznych oraz kącików historycznych, a zajęcia muzyczne stały się lekcją nauki hymnu narodowego. Zostały również przeprowadzone zajęcia o tematyce „Nasza ojczyzna – Rzeczpospolita Polska”, których celem  jest rozwijanie postaw patriotycznych u uczniów.        

Uczniowie klas młodszych wzięli również udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym  „Niepodległa”.  Uczennice klasy  I e zdobyły III miejsce – Martyna Kamiennik  oraz wyróżnienie Amelia Pakuła.

W październiku dzieci wzięły udział w Koncercie Pieśni Patriotycznej „Dla Niepodległej”.       

Podsumowaniem naszych działań będzie apel, który przygotowuje klasa III a, a  zaplanowany jest na 9 listopada.

                                                                                                               Opracowała: B. Czekalska

 

FOTO PRZYGOTOWANIA KLAS I-III DO 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

NOC BIBLIOTEK DLA NIEPODLEGŁEJ

NOC BIBLIOTEK to ogólnopolska akcja, której założeniem jest, aby w sposób ciekawy, niekonwencjonalny promować czytelnictwo i pokazać, że biblioteki otwarte są na czytelników w każdym wieku. Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia odbyła się w 2015 roku.

Nasza szkolna biblioteka od początku włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia czytelniczego. W piątkowy wieczór - 26 października siedemnaścioro uczniów ze Szkolnego Klubu Książki i Koła Miłośników Książki spotkało się w bibliotece, aby  w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości promować polską literaturę, zgodnie z tegorocznym hasłem „RzeczpospoCzyta" oraz wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”.

Rozpoczęliśmy, jak co roku, od odczytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima, tym razem jednak nie w wersji oryginalnej, tylko w gwarze poznańskiej. Już pierwsze wersy „Stoi na stacji wielgachno Bana,cało w oliwie jest opypłana. Para z ni bucho i poświstuje a palacz ciyngiym wef ni hajcuje” wzbudziły konsternację i rozbawienie, a tłumaczenie przez młodych ludzi naszej rodzimej gwary, którą posługiwali się nasi dziadowie i pradziadowie, okazało się sprawą niełatwą.

Kolejne punkty programu również były związane z polską literaturą. Uczestnicy prezentowali książki swoich ulubionych polskich autorów, znaleźli się wśród nich: Jan Brzechwa, Irena Jurgielewiczowa, Joanna Olech, Marcin Szczygielski. Uczniowie z uwagą wysłuchali opowiadania Ireny Jurgielewiczowej „Rozbita szyba”, w pięknym wykonaniu pani wicedyrektor Marii Gryczki, która także obdarowała zebranych drobnymi gadżetami.

Dalsza  część wieczoru i nocy poświęcona była książce Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Jest to utwór pełen nadziei, wiary i miłości, historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli krótki filmik, w czasie którego sam autor opowiadał o losach i umiejscowieniu Mirabelki oraz wysłuchali fragmentu audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak. Były ważne rozmowy na temat wojny, historii getta i innych wydarzeń historycznych, które były również częścią losów Mirabelki. Później nastąpiła część warsztatowa – zebrani wykonywali prace plastyczne nawiązujące do treści książki – koraliki z różnych materiałów (bibuła, makaron, gotowe elementy) oraz maski karnawałowe. Zorganizowano również  naukę naszego narodowego tańca – poloneza, którą przeprowadziła pani Ewa Nawrocka. W bibliotece została także zaaranżowana wypożyczalnia strojów na wzór panów Alfusów. W bajkowych strojach uczestnicy odtańczyli poloneza.

Kulminacyjnym punktem programu były podchody, tradycyjnie odbywające się w zaciemnionej szkole. Młodzież podzielona na grupy, wykonywała zadania związane z książką „Mirabelka”. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością tekstu i odpowiedzieć na konkretne pytania, ważne również były umiejętności plastyczne – powstały drzewa Mirabelki z kolorowego papieru i bibuły oraz „portrety” Mirabelki w czterech porach roku. Grupy musiały także wykazać się spostrzegawczością i ułożyć okładkę książki z puzzli oraz wiedzą w wyszukiwaniu informacji w Internecie o Irenie Sendlerowej. Po podsumowaniu i omówieniu podchodów wszyscy tworzyli „drzewo pamięci” – na odrysowanych dłoniach zostały wypisane ważne słowa dla Polski, dłonie – liście w barwach biało – czerwonych stworzyły „drzewo pamięci”. Na pamiątkę udziału w ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Ostatnim punktem programu przed nocnym odpoczynkiem była projekcja polskiego filmu ”Tarapaty” opowiadającego o sile prawdziwej przyjaźni i ekscytującej przygodzie. W sobotni poranek uczestnicy akcji Noc Bibliotek z żalem opuszczali przyjazne progi biblioteki, zapowiadając chęć uczestnictwa w kolejnej tego typu  imprezie.

Nad bezpieczeństwem i dobrym nastrojem uczniów w trakcie całego przedsięwzięcia czuwały organizatorki imprezy, panie bibliotekarki Renata Sikora i Maria Grobelna oraz panie: Ewa Nawrocka i Weronika Piaskowska.

Kolejna NOC BIBLIOTEK już za …rok. Do zobaczenia!

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO NOC BIBLIOTEK DLA NIEPODLEGŁEJ

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "NIEPODLEGŁA"

23 października 2018 r. odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Niepodległa” , którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Konkurs zorganizowany był przy współpracy Powiatu Ostrowskiego i Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. Adresatem wydarzenia byli uczniowiez naszego miasta, a także z powiatu ostrowskiego, jarocińskiego, pleszewskiego i ostrzeszowskiego. Praca uczennic  z klasy I e zostały dostrzeżone przez komisję. Martyna Kamienik zdobyła III miejsce, natomiast Amelia Pakuła wyróżnienie. Gratulujemy dziewczynkom tym bardziej, że na konkurs wpłynęło około siedemdziesięciu prac.

Opracowała: B. Niklewicz

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!