NOC BIBLIOTEK to ogólnopolska akcja, której założeniem jest, aby w sposób ciekawy, niekonwencjonalny promować czytelnictwo i pokazać, że biblioteki otwarte są na czytelników w każdym wieku. Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia odbyła się w 2015 roku.

Nasza szkolna biblioteka od początku włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia czytelniczego. W piątkowy wieczór - 26 października siedemnaścioro uczniów ze Szkolnego Klubu Książki i Koła Miłośników Książki spotkało się w bibliotece, aby  w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości promować polską literaturę, zgodnie z tegorocznym hasłem „RzeczpospoCzyta" oraz wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”.

Rozpoczęliśmy, jak co roku, od odczytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima, tym razem jednak nie w wersji oryginalnej, tylko w gwarze poznańskiej. Już pierwsze wersy „Stoi na stacji wielgachno Bana,cało w oliwie jest opypłana. Para z ni bucho i poświstuje a palacz ciyngiym wef ni hajcuje” wzbudziły konsternację i rozbawienie, a tłumaczenie przez młodych ludzi naszej rodzimej gwary, którą posługiwali się nasi dziadowie i pradziadowie, okazało się sprawą niełatwą.

Kolejne punkty programu również były związane z polską literaturą. Uczestnicy prezentowali książki swoich ulubionych polskich autorów, znaleźli się wśród nich: Jan Brzechwa, Irena Jurgielewiczowa, Joanna Olech, Marcin Szczygielski. Uczniowie z uwagą wysłuchali opowiadania Ireny Jurgielewiczowej „Rozbita szyba”, w pięknym wykonaniu pani wicedyrektor Marii Gryczki, która także obdarowała zebranych drobnymi gadżetami.

Dalsza  część wieczoru i nocy poświęcona była książce Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Jest to utwór pełen nadziei, wiary i miłości, historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli krótki filmik, w czasie którego sam autor opowiadał o losach i umiejscowieniu Mirabelki oraz wysłuchali fragmentu audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak. Były ważne rozmowy na temat wojny, historii getta i innych wydarzeń historycznych, które były również częścią losów Mirabelki. Później nastąpiła część warsztatowa – zebrani wykonywali prace plastyczne nawiązujące do treści książki – koraliki z różnych materiałów (bibuła, makaron, gotowe elementy) oraz maski karnawałowe. Zorganizowano również  naukę naszego narodowego tańca – poloneza, którą przeprowadziła pani Ewa Nawrocka. W bibliotece została także zaaranżowana wypożyczalnia strojów na wzór panów Alfusów. W bajkowych strojach uczestnicy odtańczyli poloneza.

Kulminacyjnym punktem programu były podchody, tradycyjnie odbywające się w zaciemnionej szkole. Młodzież podzielona na grupy, wykonywała zadania związane z książką „Mirabelka”. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością tekstu i odpowiedzieć na konkretne pytania, ważne również były umiejętności plastyczne – powstały drzewa Mirabelki z kolorowego papieru i bibuły oraz „portrety” Mirabelki w czterech porach roku. Grupy musiały także wykazać się spostrzegawczością i ułożyć okładkę książki z puzzli oraz wiedzą w wyszukiwaniu informacji w Internecie o Irenie Sendlerowej. Po podsumowaniu i omówieniu podchodów wszyscy tworzyli „drzewo pamięci” – na odrysowanych dłoniach zostały wypisane ważne słowa dla Polski, dłonie – liście w barwach biało – czerwonych stworzyły „drzewo pamięci”. Na pamiątkę udziału w ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Ostatnim punktem programu przed nocnym odpoczynkiem była projekcja polskiego filmu ”Tarapaty” opowiadającego o sile prawdziwej przyjaźni i ekscytującej przygodzie. W sobotni poranek uczestnicy akcji Noc Bibliotek z żalem opuszczali przyjazne progi biblioteki, zapowiadając chęć uczestnictwa w kolejnej tego typu  imprezie.

Nad bezpieczeństwem i dobrym nastrojem uczniów w trakcie całego przedsięwzięcia czuwały organizatorki imprezy, panie bibliotekarki Renata Sikora i Maria Grobelna oraz panie: Ewa Nawrocka i Weronika Piaskowska.

Kolejna NOC BIBLIOTEK już za …rok. Do zobaczenia!

Opracowała: R. Sikora

 

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!