Różnymi drogami ku Niepodległej szli… pisarze, kompozytorzy, żołnierze. Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo tłumionych powstań narodowych i represji politycznych, Polacy nigdy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. A tym, co pozwalało przetrwać trudne, żołnierskie chwile, były pieśni patriotyczne komponowane z potrzeby serca. Muzyczne aranżacje niegdyś zagrzewały do walki, a dziś stają się inspiracją dla podejmowania artystycznych i intelektualnych wyzwań. Środowy koncert pod hasłem „Dla Niepodległej” zorganizowany w Ostrowskim Centrum Kultury przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II był podsumowaniem innowacji pedagogicznej „Dumni z Polski”, realizowanej od ubiegłego roku szkolnego w ostrowskiej dziewiątce. 

W repertuarze wykonawców znalazły się utwory instrumentalne i wokalne nawiązujące do najważniejszych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny i uczące autentycznego patriotyzmu. W realizację przedsięwzięcia włączyli się absolwenci SP9, przyjaciele szkoły, a także muzycy z kwartetu instrumentów dętych blaszanych z towarzyszeniem sekcji rytmicznej oraz uczniowie i nauczyciele. Koordynatorem była Pani Maria Gryczka- autorka innowacji "Dumni z Polski". W tym niezwykłym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych  i miejskich reprezentowani przez: Posła na Sejm RP pana Tomasza Ławniczaka, Zastępcę Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego – panią Ewę Matecką oraz rodzice, uczniowie  i społeczność lokalna. Pośród obecnych nie zabrakło również pana Jarosława Biernaczyka – historyka i regionalisty, który podobnie jak Poseł Tomasz Ławniczak, wspierał realizację działań zaplanowanych w ramach innowacji pedagogicznej „Dumni z Polski”.

Polskie dzieje są niczym blizny, nie dają zapomnieć. Przejmujące słowa o minionych dniach i nastrojowe akordy często są jedyną mogiłą poległych, bezimiennych żołnierzy. A pamięć w nas wiecznie trwa…

                                                                      Opracowały: S. Napieralska, I. Trelka

Zdjęcia z tego wydarzenia wykonała Katarzyna Grzywacz (kl. 7b) - fotoreporterka Małej Szkoły Medialnej. Zachęcamy do ich obejrzenia TUTAJ.

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!