Aktualności

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "ŚWIETLICA SZKOLNA MIEJSCEM DLA KLASYKI LITERATURY DZIECIĘCEJ"

13 marca w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I odbył się międzyszkolny konkurs skierowany do uczniów klas I-III uczęszczających do świetlic szkolnych.
Uczestnicy konkursu „Świetlica Szkolna Miejscem dla Klasyki Literatury Dziecięcej” rywalizowali w trzech konkurencjach: test znajomości przeczytanych wierszy i baśni, recytacja fragmentu wiersza oraz losowanie rekwizytu i przyporządkowanie go do konkretnego utworu.

Literatura z jaką musiały zmierzyć się dzieci obejmowała wiersze Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima oraz Hanny Januszewskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy III a - Amelia Albertowska oraz Lena Myszkowska. Wszystkie drużyny wykazały się dużą znajomością literatury dziecięcej co pokazały ostateczne wyniki konkursu. Zdobywcy 1 miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Konkurs ten promuje czytelnictwo wśród dzieci oraz pokazuje jak ważne jest czytanie już od najmłodszych lat. To dzięki niemu możliwy jest rozwój wyobraźni u dzieci, a także jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Opracowała: J. Marcinczak

 

FOTO MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "ŚWIETLICA SZKOLNA MIEJSCEM DLA KLASYKI LITERATURY DZIECIĘCEJ"

INNOWACJA "ZAWSZE DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

Wtorkowe popołudnie stało się dla nas centrum dobrej zabawy, w tym dniu bowiem odbyły się w naszej szkole działania związane z innowacją pedagogiczną „Zawsze dobrze bawię się”, która prowadzona jest przez nauczycielki świetlicy szkolnej: Sylwię Larek, Joannę Marcinczak oraz Weronikę Piaskowską. Innowacja dedykowana jest uczniom uczęszczającym do świetlicy szkolnej i odbywa się  raz w miesiącu w Szkole Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.

W prowadzeniu zajęć wykorzystywana jest Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, zabawy z chustą animacyjną Klanza oraz zabawy słowno - muzyczne w języku angielskim. Prowadzone metodą Weroniki Sherborne ćwiczenia, mają na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienie motoryki, poczucia własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych. Podczas ćwiczeń odbywających się w parach dzieci czują się bezpiecznie i chętnie podejmują wyzwania. Wiele ćwiczeń na zajęciach prowadzonych  tą metodą stanowi dla dzieci dużą atrakcję i wesołą zabawę w grupie, stwarza możliwość do twórczego działania oraz pobudzania spontaniczność i aktywność własnej. Na zajęciach dzieci uczą się również nowego słownictwa oraz zwrotów językowych, a także doskonalą nabyte już umiejętności. Śpiewają także krótkie piosenki w języku angielskim.

Dużo radości uczniom sprawiają zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanza. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników  został poczęstowany pysznymi słodkimi cukierkami. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć oraz zapraszamy na kolejne  już za miesiąc.

Opracowały: S. Larek, J. Marcinczak, W. Piaskowska

 

FOTO INNOWACJA "ZAWSZE DOBRZE BAWIĘ SIĘ"

KOLEJNE SPOTKANIE Z PRZEDSZKOLAKAMI

13 marca odbyły się kolejne zajęcia dla przyszłych pierwszoklasistów. Poprowadzone zostały przez panie: Małgorzatę Frąszczak i Donatę Wieczorek.

Podczas zajęć kreatywnych na twarzach dzieci uśmiech zagościł nie raz. Był obecny podczas gry na instrumentach Bum Bum Rurki. Zabawa z nimi nie tyko wprowadziła dzieci w świat rytmu, melodii i harmonii, ale także pozytywnie wpłynęła na spostrzegawczość, wyobraźnię plastyczną, a także umiejętność współpracy w grupie.

Drugą część zajęć stanowiły warsztaty plastyczne. Przedszkolakom bardzo spodobało się sklejanie i ozdabianie bocianów.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i niewątpliwie rozbudziło wyobraźnię artystyczną. Zajęcia integracyjne mają na celu pokazanie przyszłym uczniom środowiska szkolnego. Mamy pewność, że ich pierwszy dzień w szkole będzie pełen radości i uśmiechu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne spotkanie (warsztaty plastyczne), które odbędzie się 27 marca.

Opracowała: D. Wieczorek

 

Czytaj więcej: KOLEJNE SPOTKANIE Z PRZEDSZKOLAKAMI

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ

W dniu 13 marca 2019 r. laureaci Szkolnego Konkursu Ekologicznego: Olga Uciechowska z kl.6e, Mateusz Smardz z kl. 6c i Feliks Mielcarek z kl. 6d, wzięli udział w XIII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej o tytuł Najlepszego Ekomyśliciela, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim. Test składał się z 40 zadań, za które można było maksymalnie zdobyć 57 punktów. Zadania dotyczyły m.in. ekologii, ochrony przyrody, znajomości parków narodowych w Polsce. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze. Ale zawsze ktoś musi być najlepszy. Cieszy nas, że wśród laureatów znalazła się Olga Uciechowska (opiekun E. Skupińska), zajmując III miejsce.

Opracowała E. Skupińska

 

FOTO MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ

SPOTKANIE Z RZECZNIKIEM PRAW OBYWATELSKICH

W dniu 13.03.2019 w Synagodze przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta: Remigiusz Zalewski i Mieszko Szymoniak pod opieką pedagoga szkolnego wzięli udział w spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich p. Adamem Bodnarem. Rzecznik omówił zasady swojej pracy i odpowiadał na pytania mieszkańców oraz zebranej młodzieży. Poruszono problem hałasu od dróg szybkiego ruchu, przepełnienie roczników w szkołach średnich i internatach, odzyskanie własności ziem i wiele innych tematów. Rzecznik sprawnie i rzeczowo odpowiadał na pytania. Spotkanie było pouczające, a nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę.

Opracowała: I. Posadzy

ERASMUS + „HEALTH EDUCATION AND LEARNING”

Nasza szkoła wzięła udział w drugim wyjeździe w ramach realizowanego projektu Erasmus + , tym razem do Grecji, w dniach 3-9 marca 2019r. Uczniowie SP9 (Maria Michałowska – Rzeźnik – 5c, Julia Maleszka – 7b, Jakub Świtalski – 5i, Krzysztof Kulak – 7c) wraz z opiekunami Justyną Uciechowską oraz Ewą Sobczak wybrali się w daleką podróż, najpierw do Aten. Tu spotkaliśmy się z innymi uczestnikami projektu - szkołami z Włoch, Bułgarii, Litwy oraz Turcji.

Pierwszego dnia, wraz z greckim koordynatorem projektu, zwiedzaliśmy w Atenach Akropol oraz muzeum poświęcone Stavros Niarchos (znanemu greckiemu rzeźbiarzowi), a w godzinach wieczornych dotarliśmy do miasteczka Karpenissi. Kolejnego dnia, 5 marca, miało miejsce oficjalne przyjęcie delegacji, odbyło się ono w Centrum Konferencyjnym Karpenissi. Gospodarze-nauczyciele i uczniowie zorganizowali bardzo oryginalną i imponującą prezentację na temat sportu i zdrowia, cała ceremonia dotyczyła tematu starożytnej Grecji oraz kultury minojskiej. Nie zabrakło hymnów wszystkich krajów biorących udział w projekcie, zagranych przez filharmonię Karpenissi. W ceremonii uczestniczył biskup George, burmistrz Karpenisi, zastępca burmistrza odpowiedzialny za edukację, pani Garila, oraz delegacje uczniów i nauczycieli z innych szkół w mieście. Po ceremonii uczniowie z wszystkich krajów zaprezentowali w języku angielskim swoje prace na temat zdrowia jako dobra kulturowego i społecznego. Tego samego dnia, w południe delegacje odwiedziły zastępcę wojewody, pana Tassiosa oraz burmistrza Karpenissi, pana Souliotisa, z którymi to wymieniły prezenty i wzajemne zaproszenia do swoich krajów. Po południu nauczyciele uczestniczyli w międzynarodowym seminarium na temat wykorzystania technik teatralnych w codziennym nauczaniu. W środę 6 marca, zarówno uczniowie jak i nauczyciele wzięli udział w licznych warsztatach, a były to:

a. Podróż żywności - Pani Vasiliki Giannoulakou przedstawiła narządy układu trawiennego, do zajęć wykorzystała codzienne materiały, zaoferowała młodym uczniom niezapomnianą lekcję eksperymentalną, która z pewnością pozostanie w ich pamięć na zawsze.

b. Funkcjonowanie serca. Drugie warsztaty, prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego Dinę Kontometrou i Dimitrę Voutseli, obejmowały duży model mięśnia sercowego namalowanego na podłodze z „korytarzami” reprezentującymi żyły. Dzieci wykonywały ćwiczenia kinetyczne przedstawiające komórki krwi i zamieniały „kapelusze”na głowach, tak aby zrozumieć funkcję dotlenienia krwi. Jednocześnie odkryły, że ćwiczenia fizyczne pomagają usprawnić czynność serca i układu krążenia

c. Tradycyjne metody medyczne. Wykorzystując techniki teatralne, pani Bika przedstawiła sposób leczenia chorób w dawnych czasach, pokazując tradycyjne stawianie baniek. Starała się, aby dzieci zrozumiały, jak duży postęp w medycynie poprawił leczenie problemów zdrowotnych i wydłużenie długości życia

d. W ulu. Nauczyciel języka angielskiego Dimitra Apostolopoulou zaprezentowała kolorowe warsztaty na temat pszczół i produkcji miodu. Mówiła o wartościach odżywczych i właściwościach leczniczych produktu. Wykorzystując ruch klasowy i podejście artystyczne, wyjaśniła dzieciom i dorosłym proces produkcji oraz strukturę społeczną ula.

W czwartek, 7 marca, ostatniego dnia pobytu w Karpenissi, goście kontynuowali trening na warsztatach, tym razem poświęconych ziołom z każdego kraju. Każdy zagraniczny zespół przywiózł charakterystyczne zioła ze swojej ojczyzny. Zaparzone zioła przerodziły się w napój, testowany przez wszystkich, uczestnicy mieli możliwość omawiać korzystne właściwości naparów. Tego samego dnia wybraliśmy się do klasztoru Proussos, aby oddać cześć Świętemu Obrazowi Matki Boskiej. Wieczorem tego samego dnia odbyła się oficjalna kolacja pożegnalna, na którą zaproszono również rodziców, którzy gościli dzieci z zagranicy. Podczas imprezy wymieniono nagrody i wręczono certyfikaty uczestnictwa. Następnego dnia delegacje wyruszyły do Aten, zatrzymując się po drodze w Termopilach i Delfach, a w sobotę wszyscy wyruszyliśmy do swoich ojczyzn przepełnieni niesamowitymi przeżyciami i ciepłymi uczuciami.

Opracowała: Ewa Sobczak

 

FOTO ERASMUS + „HEALTH EDUCATION AND LEARNING”

PODSUMOWANIE V MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO

W środę ostrowska Alma Mater gościła entuzjastów rodzimej literatury, rozmiłowanych w twórczości hrabiego Aleksandra Fredry. I LO pełniło tego dnia rolę gospodarza uczestników – laureatów etapu pisemnego i ustnego V Międzyszkolnego Konkursu Polonistycznego dla uczniów szkół podstawowych.

Uroczystość rozpoczęła się krótkimi wystąpieniami organizatorki zmagań  i dyrektor SP7 -pani Urszuli Twardowskiej oraz autorki testu konkursowego – pani dr Olgi Janickiej, która zachęciła zebranych do wysłuchania recitalu w wykonaniu licealistki Joanny Skoczylas. Następnie nastąpił najważniejszy moment środowego spotkania, czyli wręczenie dyplomów i nagród książkowych laureatom tegorocznego konkursu. W zaszczytnym gronie piętnaściorga znawców „Zemsty” i bajek Fredry znalazły się dwie uczennice SP9: Wiktoria Czerniak i Julia Maleszka z klasy VII b. Warto podkreślić, iż komisja uhonorowała wypowiedź ustną Wiktorii i przyznała jej wyróżnienie. Oprócz laureatek do konkursu sumiennie przygotowywało się jeszcze troje siódmoklasistów: Inga Kłopocka, Weronika Ląg  oraz Krzysztof Kulak, którzy poświęcili czas wolny w trakcie ferii zimowych i wzięli udział w warsztatach literackich przeprowadzonych przez nauczycieli języka polskiego: panie Sylwię Napieralską i Izabelę Trelkę.

Honorowy patronat nad polonistycznym wyzwaniem objęła Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego – pani Beata Klimek. Osiągnięcia dziewcząt dowodzą, że warto rozwijać humanistyczne pasje i czerpać radość z obcowania z piękną polszczyzną.

Opracowała: I. Trelka

 

FOTO PODSUMOWANIE V MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO

XII POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

W poniedziałek 11 marca najlepsi matematycy naszej szkoły zmagali się z zadaniami w I etapie XII Powiatowego Konkursu Matematycznego. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 10 zadań zamkniętych i 5 otwartych. Rozwiązanie tych zadań wymagało umiejętności logicznego myślenia i dużej wiedzy matematycznej. Spośród 27 uczestników klas VI ośmioro uzyskało powyżej 50% punktów możliwych do zdobycia. Są to:

 

  • Mielcarek Feliks - klasa VI d
  • Marczak Filip - klasa VI a
  • Krawulski Łukasz - klasa VI d
  • Kubicka Lena - klasa VI d
  • Ziółkowski Igor - klasa VI d
  • Frąszczak Paweł - klasa VI a
  • Michalak Gabriela - klasa VI a
  • Uciechowska Olga - klasa VI e


Prace tych uczniów zostaną przesłane do organizatora konkursu. Komisja konkursowa zakwalifikuje 30 najlepszych uczestników do finału, który odbędzie się 10 maja.
Życzymy powodzenia!

Opracowała:  M. Maciaszek

 

FOTO XII POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

SOBOTA Z HISTORIĄ

W sobotę, 9 marca, uczniowie naszej szkoły odwiedzili ostrowskie muzeum, aby podjąć próbę wyobrażenia sobie Ostrowa sprzed stu lat. Naszym celem było poznanie codziennego życia naszych przodków w latach przed i po odzyskaniu niepodległości. Udało się to dzięki pięknie zrekonstruowanym wystawom sklepowym, strojom z epoki, które wirtualnie można przymierzyć i archiwalnym filmom. Do refleksji zmuszały informacje o tym, jak szanowano kiedyś buty, odzież i przedmioty codziennego użytku. Dziś częściej wyrzucamy niż naprawiamy. Wielką atrakcją była możliwość poznania dawnej maszyny do pisania. Jest ona  dostępna w zrekonstruowanej kawiarni hotelu Europejskiego, który mieścił się w narożnikowym budynku ul. Kolejowej i Wolności (dziś jest tam Mediateka). Na restauracyjnych stolikach były wyłożone karty z menu , a w witrynkach mogliśmy obejrzeć różnorodne naczynia, w których podawano napoje. Przy stolikach „spotkaliśmy” ostrowskich literatów : Jadwigę Żylińską i Gustawa Bojanowskiego, którzy pozostawili po sobie ciekawy dorobek literacki. Swoją wiedzę o dawnym Ostrowie wzbogaciliśmy odwiedzając również wystawy stałe poświęcone dziejom miasta i dawnemu wystrojowi mieszkań.

Opracowała G. Lewandowska

 

FOTO SOBOTA Z HISTORIĄ

TRANSPLANTACJA - WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

Dnia 4 marca w Kinie “Komeda” został rozstrzygnięty konkurs plastyczny “Transplantacja-Oddaj cząstkę siebie” który został zorganizowany  przez Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek im. Piątki Poznańskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Z naszej szkoły otrzymała wyróżnienie i nagrodę rzeczową uczennica Julia Nowak z klasy 6 a. Serdecznie gratulujemy!

Opracowała: K.Jarząb

 

FOTO TRANSPLANTACJA - WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!