Aktualności

„BEZPIECZNE” SPOTKANIE

W czwartek, 15 listopada, naszych pierwszoklasistów odwiedzili policjanci - pani st. sierżant Patrycja Lichtarowicz oraz pan nadkomisarz Krzysztof Kula. Spotkanie, które odbyło się w małej sali gimnastycznej poświęcone było tematyce bezpieczeństwa.

Goście przypomnieli dzieciom zasady uczestnictwa w ruchu drogowym. Rozmawiano również o bezpiecznym zachowaniu w szkole i w domu. Dzieci wysłuchały przestróg dotyczących kontaktów z obcymi.  Na zakończenie spotkania omówiono zasady zachowania w obliczu wypadku lub nagłego zachorowania, którego dzieci mogą być świadkami. Pierwszoklasiści wykazali się znajomością numeru alarmowego 112 i wiedzą, jak z niego korzystać.

Mały zamęt zrobił się, gdy goście zaprosili uczniów do zadawania pytań. Wszyscy chcieli mówić jednocześnie i trudno było czekać na swoją kolej. Policjanci poradzili sobie jednak z rozbrykaną gromadką i wyjaśnili wiele wątpliwości małych interlokutorów.

Ostatnia głos zabrała pani wicedyrektor Maria Gryczka, która w imieniu społeczności szkolnej podziękowała gościom, a dzieciom przypomniała, że oprócz bezpiecznego, niezwykle ważne jest również zachowanie kulturalne.

Opracowała: D. Nawrocka

 

FOTO „BEZPIECZNE” SPOTKANIE

HAŁAS W SZKOLE - SONDA

Najmłodsi adepci Małej Szkoły Medialnej przygotowali sondę, podczas której rozmawiali z uczniami naszej szkoły na temat hałasu oraz jego wpływu na samopoczucie uczniów. 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z materiałem! :)

Opracowała: K. Śliwińska

KONKURS PLASTYCZNO-JĘZYKOWY I’M PROUD TO BE POLISH – WYNIKI

Na przełomie października i listopada w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno-językowy pod tytułem I’m proud to be Polish. Wpisywał się on w cykl działań upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów z klas IV-VII i miał na celu ukazanie cech polskości, z których młodzi ludzie są wyjątkowo dumni. Praca musiała być wykonana w języku angielskim, a oceniane były oprócz poprawności językowej walory artystyczne i samodzielność autora. Plakat musiał zawierać zdanie I’m proud to be Polish  oraz jego uzasadnienie. W ciągu kilkunastu dni nasi uczniowie wykonali 59 pięknych prac. Komisja stanęła przed trudnym zadaniem wyboru zwycięzców. W jury pracowały pani Katarzyna Jarząb oraz pani Natalia Krajewska. Pomocą językową podczas wybierania prac służyły anglistki Joanna Rossowska i Agnieszka Poczta. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Spośród 59 prac konkursowych wyłoniono prace następujących laureatów:

I miejsce: Maja Ryszkiewicz, 5i II miejsce: Olga Bargenda, 4a III miejsce: Maria Ziółkowska, 4d

Wyróżnienia: Oliwier Urbaniak, 5c Gabriela Wysota, 4e Ewa Szpera, 4d

Zachęcamy do obejrzenia wszystkich prac na wystawie na korytarzu obok pokoju nauczycielskiego. Wszystkim uczniom, którzy podjęli trud wykonania pracy konkursowej bardzo dziękujemy. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy zwycięstwa, a wszystkim uczestnikom pomysłowości, niesamowitych zdolności plastycznych, jak również językowych. Zwycięzcom zostaną wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody podczas apelu podsumowującego I okres bieżącego roku szkolnego.

Opracowały: A. Poczta, J. Rossowska

 

FOTO KONKURS PLASTYCZNO-JĘZYKOWY I’M PROUD TO BE POLISH – WYNIKI

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE PROWADZONE W RAMACH ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH

Kreatywna, pełna pasji, ambitna, obiektywna…, to tylko niektóre z cech dziennikarki Kariny – bohaterki warsztatów dziennikarskich -  prowadzonych w bieżącym roku szkolnym. Adresatami cyklu zajęć są uczniowie klas piątych.

Wzbogacanie życia kulturalnego, wspieranie wielopłaszczyznowego rozwoju intelektualnego oraz emocjonalnego  dzieci, to jedno z ważniejszych zadań współczesnej szkoły. Forma proponowanych zajęć rozwijających uzdolnienia umożliwia ich realizację. Do tej pory młode adeptki sztuki dziennikarskiej poznały już rodzaje mediów i gatunki wypowiedzi w prasie. Ponadto selekcjonowały informacje, dokonywały celowych zabiegów z zakresu korekty tekstów, bogaciły słownictwo, a także doskonaliły dykcję i artykulację.

W trakcie jednego z projektów uczennice klas piątych stworzyły sylwetkę idealnej dziennikarki. Zadbały przy tym o najdrobniejsze szczegóły – zarówno w kwestii wyglądu, jak i cech charakteru oraz usposobienia. Oczywiście nie pominęły tego, co najważniejsze, czyli podstawowych zasad etyki dziennikarskiej.  W trakcie pracy warsztatowej piątoklasistki wykazały się niesamowitą ekspresją twórczą i udowodniły, że potrafią współpracować w grupie. Cotygodniowe spotkania zaplanowane w ramach zajęć rozwijających dowodzą temu, że to znakomita alternatywa spędzania czasu wolnego, dzięki której uczniowie doskonalą umiejętności, poszerzają wiedzę i rozwijają zainteresowania.

                                                                                                   Opracowała: S. Napieralska

 

FOTO WARSZTATY DZIENNIKARSKIE PROWADZONE W RAMACH ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH

POMARAŃCZOWY WTOREK WITAMINOWY

W tym roku tradycję kolorowych wtorków zaczęliśmy od koloru pomarańczowego. Podstawowym skojarzeniem dla tego koloru jest oczywiście pomarańcza, ale nie tylko. Równie chętnie uczniowie naszej szkoły zjadali dziś mandarynki i marchewki. Dieta pomarańczowa znana jest z właściwości detoksykujących i poprawiających metabolizm, natomiast marchew jest bogata w beta-karoten, który oprócz wzmacniania opalenizny i odporności, zapewnia dobre funkcjonowanie wzroku.
Energia płynąca z koloru pomarańczowego ma wiele źródeł. Kojarzy nam się z latem, słońcem, a nawet ogniem. Nic więc dziwnego, że dzisiejszy dzień upłynął w naszej szkole nie tylko pod znakiem pomarańczowych ubrań i przekąsek, ale także uśmiechu i płomiennych, serdecznych rozmów.

Opracowała: J. Rossowska

 

FOTO POMARAŃCZOWY WTOREK WITAMINOWY

EDUKACJA FINANSOWA

Od października 2017 roku po dzień dzisiejszy w naszej szkole organizowane są zajęcia z „edukacji finansowej”.  W tym roku szkolnym w zajęciach tych mogą uczestniczyć uczniowie klas V. Na zajęciach przekazywana jest młodzieży praktyczna wiedza finansowa i umiejętność wykorzystywania usług finansowych, tak aby ułatwić uczniom świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie. Dzieci  zapoznawane są z podstawowymi pojęciami z zakresu ekonomii, uświadamiana jest im wiedza na temat  szeregu instytucji finansowych. Głównym celem „edukacji finansowej” jest zaszczepienie w młodych ludziach chęci oszczędzania oraz racjonalnego i świadomego podejmowania decyzji o własnych finansach.

Opracowała: M. Ligęza

 

FOTO EDUKACJA FINANSOWA

100 KARTEK NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie naszej szkoły uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na wiele sposobów. Jednym z nich był udział w projekcie eTwinning pt.: „100 kartek na 100lecie”. We wrześniu nauczyciele z całego kraju, chcący uczestniczyć w projekcie, utworzyli sieć szkół i powstał pomysł dzielenia się kartkami o tematyce niepodległościowej przez uczniów tychże placówek. Zadaniem dzieci było stworzenie kartki okolicznościowej dla Polski z życzeniami dla Ojczyzny. Wykonane kartki zostały przesłane do szkół-partnerów projektu, a finałem wszystkich działań jest wystawa z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w każdej ze szkół. Życzenia dla Polski od uczniów naszej szkoły przekazaliśmy m.in. do: Łodzi, Wąsosz, Gdyni, Gdańska, Nowej Rudy, Tropiszowa, Krakowa, Dębiny, Blichowa, Pawłowic czy Radomska. Kilka kartek wysłaliśmy również do jednej ze szkół w Szwecji. Z kartek otrzymanych z całej Polski powstała też nasza wystawa. Celem projektu było wspólne świętowanie tej niezwykle ważnej rocznicy, budowanie poczucia jedności wśród dzieci z całego kraju i stworzenie w każdej ze szkół pięknego wyrazu szacunku dla Niepodległej. Wszystkie prace i wystawy można zobaczyć na platformie Twinspace naszego projektu https://twinspace.etwinning.net/71871/home.

Opracowała: J.Perz

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

„Pamiętajmy, że miłość do Ojczyzny to nie slogan, to dar
który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”.

Dnia 6 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano początki państwa polskiego oraz sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy Vi i VIIa  recytowali wiersze a chór szkolny śpiewał pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodle-głość. Dzień ten w naszej szkole stał się dla wielu lekcją historii.


Opracowała: A. Orłowska

 

FOTO APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

ŚNIADANIE DAJE MOC!

Po raz kolejny w tym roku szkolnym dzieci z klas I-III spożywały zdrowe śniadanko. Obok smakowitych kanapek przyniesionych z domu, znalazły się również witaminki z jabłuszkiem w roli głównej! Nie zabrakło również orzechów oraz innych pełnowartościowych produktów, bogatych w składniki odżywcze, odgrywające niebagatelną rolę dla rozwoju młodego organizmu. Sprawne funkcjonowanie każdego ucznia podczas pobytu w szkole zapewnia właśnie zdrowe drugie śniadanie pełne wartościowych składników, których brak może być nie tylko powodem kłopotów zdrowotnych, ale również problemów szkolnych. Niestety nie wszyscy młodzi ludzi zdają sobie z tego sprawę. Drugie śniadanie w postaci kanapki ze zdrowymi dodatkami zjedzone w towarzystwie kolegów i koleżanek z klasy jest okazją do nawiązywania i utrzymania pozytywnych relacji rówieśniczych, a przede wszystkim do zachęcania dzieci do spożywania owoców, warzyw oraz bakalii, wpływających niewątpliwie na funkcjonowanie mózgu. Na okoliczność obchodzonego 8. listopada Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania dzieci otrzymały przygotowane wcześniej zdrowe galaretki posypane wiórkami kokosowymi i migdałami.

Opracowała: M. Banasiak

 

FOTO ŚNIADANIE DAJE MOC!

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd