Aktualności

FERIE Z BAŚNIAMI I LEGENDAMI

15 stycznia uczniowie z klas IV i V wzięli udział w zajęciach literacko - historyczno - plastycznych zorganizowanych przez nauczycielki: Annę Orłowską, Beatę Hadryan-Grzywnę i Katarzynę Jarząb. Dzieci wysłuchały baśni oraz legend zebranych przez p.Macieja Maślińskiego, opowiadających o Ostrowie Wielkopolskim i okolicy, a następnie wykonały piękne ilustracje. Efekty pracy grupowej można podziwiać w holu naszej szkoły.

Opracowała: Beata Hadryan-Grzywna

 

FOTO FERIE Z BAŚNIAMI I LEGENDAMI

FERIE Z BAŚNIAMI I LEGENDAMI

15 stycznia uczniowie z klas IV i V wzięli udział w zajęciach literacko - historyczno - plastycznych zorganizowanych przez nauczycielki: Annę Orłowską, Beatę Hadryan-Grzywnę i Katarzynę Jarząb. Dzieci wysłuchały baśni oraz legend zebranych przez p.Macieja Maślińskiego, opowiadających o Ostrowie Wielkopolskim i okolicy, a następnie wykonały piękne ilustracje. Efekty pracy grupowej można podziwiać w holu naszej szkoły.

Opracowała: Beata Hadryan-Grzywna

 

FOTO FERIE Z BAŚNIAMI I LEGENDAMI

SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

W dniu 10 stycznia 2019 r. 25 uczniów z klas szóstych wzięło udział w Szkolnym Konkursie Ekologicznym. Celem tego konkursu było wyłonienie trzech reprezentantów szkoły, którzy wezmą udział w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym o Tytuł Najlepszego Ekomyśliciela. Jego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim. Uczestnikom etapu szkolnego powodzenia życzyła wicedyrektor SP9 Pani Maria Gryczka. Szóstoklasiści odpowiadali na pytania przy pomocy pilotów, dzięki czemu wyniki konkursu poznali od razu. Na I miejscu znalazła się Olga Uciechowska z kl.6e, drugie zajął Feliks Mielcarek z kl.6d, natomiast na trzecim, zdobywając taką samą ilość punktów, uplasowali się: Martyna Szulc z kl. 6a i Mateusz Smardz z kl. 6c. I to między nimi odbyła się dogrywka. Ostatecznie do etapu międzyszkolnego przeszedł Mateusz Smardz z kl.6c. Wszystkim uczestnikom gratulujemy dużej wiedzy ekologicznej i trzymamy kciuki za powodzenie „naszej trójki” w SP7. 

                                                                                    Opracowała E. Skupińska

 

FOTO SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

RAJD ZIMOWY

 Ferie rozpoczęły się prawdziwie zimową pogodą. Wiatr, wiejąc z olbrzymią prędkością, zmieniał wygląd nieba. Jego błękit i wyglądające zza chmur Słońce, raz po raz przesłaniały ciężkie, ciemne chmury, z których sypała się krupa i delikatne płatki śniegu. Było przenikliwie zimno. Czy taka aura mogła powstrzymać małych turystów od spacerowania? Z pewnością nie! W dniu 14.01.2019 r. stawili się na miejscu zbiórki, wszyscy odpowiednio ubrani i w doskonałych humorach.

Grupa dotarła autobusem MZK na ulicę Witosa, skąd powędrowała w okolice Bractwa Kurkowego i nowego przedszkola „Calineczka”. Idąc w kierunku ul. Kujawskiej, dzieci zwróciły uwagę na nasyp, biegnący wzdłuż ulicy i wymurowane w nim co kilka metrów wejścia. Z pewnością trzeba będzie wyjaśnić, co to za budowla. Wędrując między blokami nowego osiedla, grupa dotarła do kościoła Miłosierdzia Bożego, w którym podziwiała piękną szopkę bożonarodzeniową. Na przyległym cmentarzu dzieci odszukały groby poległych w Powstaniu Wielkopolskim. Nazwiskiem pierwszego powstańca Jana Mertki nazwano ulicę na naszym osiedlu. Autobus MZK zabrał rajdowców z ul. Limanowskiego i dowiózł w okolice naszej szkoły, skąd trochę już zmarznięci dotarli do punktu zbiórki, kończąc rajd.

                                                                                                           Opracowała E. Skupińska

 

FOTO RAJD ZIMOWY

FERIE NA SPORTOWO, BEZPIECZNIE I ZDROWO

W poniedziałek 14 stycznia 2019 roku, czyli w pierwszy dzień ferii zimowych odbyły się inauguracyjne zajęcia sportowe z piłkami edukacyjnymi „eduball” dla uczniów klas I-IV z ostrowskich szkół podstawowych. Organizatorem był jak co roku Ostrowski Szkolny Związek Sportowy przy ogromnej pomocy nauczycieli wychowania fizycznego  z ostrowskiej „dziewiątki”.

Rozpoczęcie akcji „Ferie na sportowo, bezpiecznie i zdrowo” odbyło się w nowej hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II.

W zajęciach wzięli udział uczniowie z ostrowskich podstawówek. Wszyscy przybyli uczniowie świetnie „bawili się– ucząc”, bowiem piłki edukacyjne oprócz zabawy spełniają funkcję doskonalącą liczenie oraz czytanie. Zawodnicy między innymi mieli za zadanie układać wyrazy oraz całe zdania z odpowiednich liter znajdujących się na piłkach.

Imprezę oficjalnie otworzyli wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II pani Maria Gryczka, prezes Ostrowskiego Szkolnego Związku Sportowego pan Jacek Chmielecki oraz sekretarz pan Zdzisław Machowski.

„Cieszę się, że możemy gościć w naszej szkole tak licznie przybyłe dzieci, które aktywnie i na sportowo chcą rozpocząć ferie. Jestem przekonana, że zajęcia z piłkami edukacyjnymi bardzo się dzieciom podobały. Rozgrywki sportowe połączyliśmy z edukacją i zdrową rywalizacją.” – podkreśla Maria Gryczka – wicedyrektor „dziewiątki”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki, drobne nagrody oraz słodycze i napoje.
Impreza sfinansowana została ze środków Urzędu Miasta.

Opracował: P. Staszak

 

FOTO FERIE NA SPORTOWO, BEZPIECZNIE I ZDROWO

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ W SP9

We wtorek 15 stycznia 2019 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim, odbył się miejski turniej piłki ręcznej chłopców z ostrowskich szkół podstawowych.

W turnieju wystartowały cztery drużyny. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. Uczniowie z ostrowskich szkół podstawowych bardzo chętnie przyszli, aby aktywnie spędzić drugi dzień ferii. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe butony, długopisy, owoce oraz słodkości.

Turniej przeprowadzony został w ramach akcji „Ferie na sportowo, bezpiecznie i zdrowo” przez Ostrowski Szkolny Związek Sportowy. Zawody zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego: pan Paweł Staszak, pan Filip Orleański oraz pan Maciej Staszak z ostrowskiej „dziewiątki”.

 „Bardzo się cieszę, że po raz kolejny w naszej szkole mogliśmy gościć zawodników na turnieju piłki ręcznej, w szkole, która znana jest ze szkolenia młodych piłkarzy ręcznych. Uczniowie z ostrowskich szkół mieli możliwość świetnej zabawy podczas tego turnieju. Warto zaznaczyć, że najważniejsza była dobra zabawa oraz przestrzeganie zasad fair play. W tym miejscu chciałabym podziękować nauczycielom wychowania fizycznego, którzy w ferie zdecydowali się zorganizować zajęcia dla uczniów ze wszystkich ostrowskich szkół. Należy stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że „dziewiątka piłką ręczną stoi” – powiedziała po turnieju Maria Gryczka – wicedyrektor ostrowskiej „dziewiątki”.

Zwycięski zespół ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II otrzymał pamiątkową statuetkę, piłkę oraz dyplom. Najlepszym zawodnikiem okrzyknięty został Oskar Fengler z SP9.

Zadanie sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Opracował: P. Staszak

 

FOTO TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ W SP9

APEL KLAS I-III

                                                                                              Ferie już tuż, tuż!
Trzeba z sanek zetrzeć  kurz.
Wszystkie dzieci na ferie czekają...
Każde dziecko na lekcjach marzy.
Co się w ferie mu przydarzy?

W ostatnim tygodniu przed feriami w dwóch grupach zorganizowano apele klas I-III, na których podsumowano pracę dydaktyczno – wychowawczą w I okresie roku szkolnego 2018/2019. Nauczyciele prowadzący szkolne konkursy oraz wicedyrektor  szkoły pani Maria Gryczka  wręczyli laureatom dyplomy i nagrody. Gromkimi brawami i słodkim upominkiem  nagrodzono także  uczniów ze wzorową frekwencją w szkole. Ponadto w trakcie spotkania przypomniane zostały zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas ferii zimowych. Naszym uczniom życzymy wielu niezapomnianych chwil i wrażeń związanych z zaplanowanymi wyjazdami. Do zobaczenia za dwa tygodnie.

                                                                                                                                                                                Opracowała: B. Czekalska

 

FOTO APEL KLAS I-III

BIOLOGICZNA WYCIECZKA DO POZNANIA

11 stycznia dziesięcioro amatorów nauk przyrodniczych należących do Lotnego Koła Młodego Biologa po raz drugi odpowiedziało na zaproszenie środowisk akademickich i wzięło udział w Nocy Biologów zorganizowanej przez Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Zanim odwiedziliśmy mury uniwersyteckie zaczerpnęliśmy wiedzy na temat dendroflory klimatu zwrotnikowego oraz śródziemnomorskiego podczas dwugodzinnej podróży po "lasach deszczowych, stepach i sawannach, pustyniach oraz gajach owocowych" poznańskiej palmiarni. Mieliśmy również możliwość skosztowania naturalnej coli - wytworu drzewa z rodzaju o tej samej nazwie, cukru cynamonowego, wiórek kokosowych, cukru palmowego, kakao. Swoją uniwersytecką przygodę rozpoczęliśmy od zajęć na temat ludzkiego szkieletu. Poznaliśmy metody prowadzenia wykopalisk, ich archiwizacji, datowania. Pracowaliśmy z ludzkimi kośćmi, poznając budowę obręczy miedniczej, kończyny górnej czy dolnej. Podczas zajęć "Która woda zdrowia doda?" zapoznaliśmy się z protistami zasiedlającymi poznańskie jeziora oraz rzekę Wartę. Z mikroskopie prostym, odwróconym oraz epifluorescencyjnym obserwowaliśmy różnorodność okrzemków, sinic, bakterii. Swoją spostrzegawczość, wytrzymałość, umiejętność pracy zespołowej  sprawdziliśmy podczas "Rajdu z GPS po Morasku", który okazał się dla nas zwycięski. Nasze emocje podgrzała interaktywna gra "Wysil swoje neurony". Wykazując się ogromną wiedzą z pogranicza wiedzy podręcznikowej, ciekawostek biologicznych, nowych odkryć naukowych nie pozwoliliśmy na wygraną naszym konkurentom, zdobywając wszystkie miejsca na podium.  Wraz z doktorantką wydziału odpowiedzieliśmy na pytanie "Dlaczego słonie nie chorują na raka?", poznając przebieg procesu nowotworzenia oraz naturalne metody przeciwdziałania powstawaniu raka zapisane w naszych genach - białko p53. Mieliśmy również możliwość krótkiej rozmowy z pracownikami wydziału, w tym z Panią  prof. UAM dr hab. Elżbietą Szeląg-Wasielewską oraz prof. dr hab. Janem Holeksą.

Opracowała: M. Psikus

 

FOTO BIOLOGICZNA WYCIECZKA DO POZNANIA

DRUGI NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR9

9 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbył się drugi Noworoczny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 9. W zawodach uczestniczyło siedem drużyn z ostrowskich szkół podstawowych. Turniej otworzyła wicedyrektor szkoły pani Iwona Wojciechowska. Sportowe zmagania zostały przeprowadzone systemem gry z podziałem na dwie grupy trzy i czterozespołowe. Dzięki temu drużyny rozegrały maksymalną ilość meczy. Po rozgrywkach grupowych młodzi piłkarze grali o miejsca, a najlepsza czwórka rozegrała dwa małe półfinały. Dzięki temu wyłoniono ścisłych finalistów czyli piłkarzy SP 6 i SP 9. Tak, jak w roku poprzednim, lepsi okazali się piłkarze dziewiątki, wygrywając cały turniej. Młodsi koledzy z drugiego zespołu zajęli siódme miejsce. Najlepszym zawodnikiem rozgrywek został Maksymilian Dziuba. Turniej podsumowała wicedyrektor szkoły pani Iwona Wojciechowska wręczając nagrody, dyplomy, puchary.

Szkołę Podstawowa nr 9 reprezentowali:
SP 9 – I Maksymilian Dziuba, Hubert Jurasik, Jakub Pietrzak, Piotr Igielski, Gustaw Wodniczak , Eryk Marcinkowski, Oskar Fengler, Mieszko Szymoniak, Tomasz Wieschalla.
SP 9 – II Cebulski Kamil, Czelusta Jakub, Czerwiński Mateusz, Haduch Krystian, Kalinowski Witold, Kołodziejski Kamil, Śliwiński Nikodem.

Opiekunem zespołów był pan Przemysław Nowak.

Opracował: P. Nowak

 

FOTO DRUGI NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR9

ZEBRANIA Z RODZICAMI

8 i 9 stycznia odbyły się zebrania z rodzicami podsumowujące pracę w I okresie roku szkolnego 2018/2019. Rodzice uczniów klas trzecich i siódmych wzięli udział we wspólnym spotkaniu w sali gimnastycznej z dyrekcją szkoły. Pani wicedyrektor Maria Gryczka poinformowała o planach związanych z utworzeniem w przyszłym roku szkolnym klasy sportowej. Rodzice mogli wysłuchać informacji, które przekazali na ten temat trenerzy - pan Filip Orleański oraz pani Katarzyna Motyl.

Spotkania z wychowawcami klas III poprzedzone zostały prelekcją dotyczącą tematu ”Jak budować pozytywne relacje z dzieckiem? – w aspekcie wyznaczania granic i dobrej komunikacji”. Podczas spotkania rodzice otrzymali wiele wskazówek w jaki sposób należy rozmawiać z dzieckiem, aby stworzyć z nim właściwe relacje i porozumienie.  Wykład  przeprowadził pan Szymon Olejnik - psycholog szkolny.

W klasach siódmych zostały omówione wyniki w nauce, zachowanie i frekwencja uczniów na lekcjach. Prezentację przedstawiła i omówiła pani wicedyrektor Iwona Wojciechowska. Zapoznała również rodziców z przedsięwzięciami zaplanowanymi do zrealizowania w II okresie roku szkolnego. Następnie rodzice naszych uczniów wzięli udział w spotkaniach z wychowawcami klas, podczas których przedstawione zostały działania i osiągnięcia poszczególnych zespołów klasowych.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie i życzymy bezpiecznych ferii zimowych. 

Opracowała D. Wieczorek

 

FOTO ZEBRANIA Z RODZICAMI

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!