W Szkole Podstawowej nr 9 w roku szkolnym 2016/2017 kontynuowana jest profilaktyka próchnicy zębów metodą nadzorowanego szczotkowania preparatami fluorkowymi. Fluorowanie zębów będzie prowadzone trzykrotnie w okresie w okresie jesiennym i trzykrotnie w okresie wiosennym, w odstępach sześciotygodniowych w klasach I - VI.

Próchnica zębów jest najczęściej występującym problemem zdrowotnym u dzieci i młodzieży szkolnej. Wyróżniono trzy główne zasady zapobiegania próchnicy zębów i chorobom przyzębia:

- higiena osobista jamy ustnej ma na celu niedopuszczenie do tworzenia na zębach i dziąsłach bakteryjnej płytki nazębnej oraz dokładne i szybkie jej usuwanie przez umiejętne i częste oczyszczanie wszystkich powierzchni zębowych,
- racjonalne odżywianie-ograniczenie spożywania między posiłkami słodyczy, spożywanie produktów zawierających dużo białka i składników mineralnych, m.in. wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i fluoru oraz witamin A, D, C,
- profilaktyka fluorkowa. Fluor jest jednym z pierwiastków śladowych, zmniejszających podatność szkliwa zębów mlecznych i stałych na działanie czynników odwapniających i próchnico twórczych. W jamie ustnej fluor działa przeciwbakteryjnie, osłabiając zdolności fermentacyjne bakterii oraz hamując wytwarzanie kwasów przez bakterie.
   W nadzorowanym grupowym szczotkowaniu zębów u dzieci w szkole, zastosowano żel- bezpośrednio na szczoteczkę do zębów. Dlatego ważne jest aby rodzice, którzy wyrazili zgodę na fluoryzację - zakupili nową szczoteczkę do zębów i dopilnowali, aby dziecko przyniosło ją w wyznaczonym dniu, w odpowiednim opakowaniu(w klasach I-III podpisaną imieniem i nazwiskiem). Zwracam się ze szczególną prośbą do rodziców uczniów klas starszych(IV-VI) o dopilnowanie zabrania szczoteczki w danym terminie, gdyż dzieci często podchodzą do zabiegu fluoryzacji lekceważąco. Zastosowanie się do zaleceń świadczy o prawidłowej postawie i dojrzałej odpowiedzialności za swoje zdrowie. Zabiegi te są również ważnym elementem edukacji zdrowotnej, gdyż umożliwiają uczniom nabycie umiejętności prawidłowego czyszczenia zębów.

O każdym terminie (lub zmianie) zabiegu dzieci będą informowane z wyprzedzeniem.

TERMINY FLUORYZACJI

19.09. - 23.09.2016r.
02.11. - 08.11.2016r.
12.12. - 16.12.2016r.
23.01. - 27.01.2017r.
06.03. - 10.03.2017r.
24.04. - 28.04.2017r.

Małgorzata Pośpiech
higienistka środowiskowa szkolna

DMC Firewall is a Joomla Security extension!