8 pażdziernika  uczniowie z klas V i VI uczestniczyli w spacerze po Ostrowie śladami osób i miejsc związanych z odzyskaniem przez nasze miasto niepodległości.  Pierwszym budynkiem, przy którym się zatrzymaliśmy był Dom Katolicki ,w którym 10 XI 1918 r, ogłoszono wyzwolenie miasta spod władzy Niemców. Zebrani mieszkańcy wybrali wówczas pierwszego polskiego burmistrza Ostrowa- został nim Stefan Rowiński.  Przy kamienicy, w której mieszkał i prowadził drukarnię uczniowie poznali Jego wkład w rozbudowę obecnego I LO , popularyzację literatury wśród dzieci i udział w powstaniu fabryki Wagon w 1920r. Na przykładzie Konkatedry przypomnieliśmy sobie cechy gotyku, do którego nawiązał architekt świątyni. Stojący w pobliżu pomnik kard. Mieczysława Ledóchowskiego stał się okazją do omówienia postaw naszych przodków w obliczu germanizacji. Naszą wędrówkę zakończyliśmy w MMOW gdzie obejrzeliśmy karty pocztowe przedstawiające dawny Ostrów. Była to okazja do wychwycenia zmian jakie zaszły w naszym mieście oraz poznania dziejów ostrowskich pomników.

Opracowała: G. Lewandowska

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!