Druga w tym roku szkolnym „Sobota z historią” poświęcona była Staremu Cmentarzowi, o którym pierwsza informacja znalazła się na planie Ostrowa z 1784 roku. Zapis ten pozwala go określać mianem najstarszego cmentarza w Polsce, który powstał poza granicami miasta. Pierwszy cmentarz parafialny założono w naszym mieście przy drewnianym wówczas kościele p.w. św. Stanisława biskupa. Jego powierzchnia była niewielka i z upływem czasu pojawiła się potrzeba wyznaczenia nowego. Chowanie zmarłych na cmentarzu poza granicami miasta było trudne do zaakceptowania z powodu tradycji, według której było to miejsce spoczynku przestępców, samobójców, ofiar epidemii i aktorów. Z około 3000 tysięcy pochowanych od początku istnienia cmentarza zidentyfikowano 1246 osób. Najstarszy z zachowanych grobów pochodzi z 1842 roku. Jest to grób Juliane Handke z Domaszewskich. W czasach zaborów cmentarz był jedynym legalnym miejscem polskich manifestacji patriotycznych , których uczestnicy korzystali ze zwyczajowego prawa azylu. Wędrując po tym zabytkowym miejscu odwiedziliśmy groby zasłużonych dla ziemi ostrowskiej osób: Józefa Kajzera- powstańca styczniowego, księdza Augustyna Szamarzewskiego- powstańca styczniowego , ojca wielkopolskiej spółdzielczości, Gustawa Bojanowskiego- wicestarosty ostrowskiego, autora powieści „ Tydzień w Antoninie” i Marii Bojarskiej – organizatorki tajnego nauczania w czasie okupacji hitlerowskiej. W czasie kolejnej „Soboty z …” odwiedzimy I LO .

Opracowała G.Lewandowska

 

 

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd