W poniedziałek, 28 października, uczniowie klasy VIc,Vb i VIIIb uczestniczyli w spotkaniu z policjantami KPP w Ostrowie Wielkopolskim- starszą sierżant Patrycją Lichtarowicz i komisarzem Krzysztofem Kulą. Tematem spotkania była cyberprzemoc, której uczniowie padają ofiarą. Komisarz K.Kula omówił przykłady przemocy w sieci: ośmieszanie ,umieszczanie nieprawdziwych informacji ( w tym przetworzonych zdjęć),straszenie ,nękanie czy też poniżanie za pomocą Internetu lub telefonu komórkowego. Zwrócił też uwagę na uczucia towarzyszące ofiarom przemocy w sieci- wstyd, strach, upokorzenie i  osamotnienie .Podkreślił konieczność  zwrócenia się o pomoc do osób dorosłych- rodziców, nauczycieli, pracowników policji i zabezpieczenia dowodów przestępstwa w postaci publikowanych zdjęć, przesyłanych sms-ów, maili  czy zapisów rozmów  na forach społecznościowych. Komisarz K.Kula mówił też o zachowaniu świadków przemocy, którzy nie powinni przesyłać dalej krzywdzących treści  i skupić się na udzieleniu wsparcia ofierze. Istotne były też informacje o odpowiedzialności nieletnich za stosowanie cyberprzemocy, sprawy tego typu ,po zakończeniu śledztwa przez policję, trafiają do  sądu dla nieletnich.


Opracowała E. Mucha –Lewicka, G. Lewandowska

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!