Każdy uśmiech dziecka jest piękny. Niestety, nie każdy jest zdrowy. W Polsce aż 85% siedmiolatków ma problemy z próchnicą. Jak zapobiegać  próchnicy? Jak dbać o zęby? Na te pytania próbowali wierszem i piosenką znaleźć odpowiedź uczniowie  klasy II b.

Na sali gimnastycznej, gdzie odbył się apel  pojawił się mini gabinet stomatologiczny. W postać pani stomatolog wcieliła się  pani Beata Czekalska, a dzielnym pacjentem był   Michał Robakowski, który znakomicie naśladował osobę z  bólem zęba. Ważnym punktem apelu była prezentacja prawidłowego mycia zębów, której dokonała wychowawczyni klasy II b z wykorzystaniem modelu anatomicznej budowy jamy ustnej oraz ogromnej szczoteczki. „… I tak zawsze dwie minutki, ząbki szczotkować należy, wtedy są zawsze szczęśliwe i próchnica ich nie bierze”.

Na apelu obecna była również pielęgniarka szkolna, która przypomniała o prowadzonej w naszej szkole profilaktyce próchnicy zębów metodą nadzorowanego szczotkowania preparatami fluorkowymi. Pani dyrektor Justyna Uciechowska zachęciła wszystkie dzieci do prawidłowego odżywiania się i  zwróciła uwagę na wartości odżywcze  produktów mlecznych oraz warzyw i owoców, których spożycie wpływa na profilaktykę naszych zębów oraz ogólny stan zdrowia.

Właściwa profilaktyka próchnicy, wdrożona możliwie wcześnie  ma niesłychanie korzystny wpływ na dalsze życie dzieci i stan jamy ustnej. Trwała zmiana światopoglądu i stylu życia oraz likwidacja barier w dostępie do opieki stomatologicznej, mogą przyczynić się do obniżenia częstości występowania tej choroby, z korzyścią dla chorych i całego społeczeństwa.

                                                                                                       Opracowała: B. Czekalska

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!