„6 grudnia jak dobrze wiecie     

                    Święty Mikołaj chodzi po świecie.   

                                              Dźwiga swój worek niezmordowanie         

                                                                i każde dziecko prezent dostanie. …”                                                  

„Ho, ho, ho!”- to zawołanie wywołuje uśmiech na twarzy każdego dziecka. Na dzień przed wizytą świętego Mikołaja wszystkie dzieci starają się być grzeczne i miłe, z niecierpliwością wyczekując nocy, a gdy już nadchodzi, nie mogą zasnąć, czekając na najbardziej proszonego gościa – świętego Mikołaja. Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły 6 grudnia zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że uczniowie SP9 byli grzeczni i zasłużyli na prezenty. Gość specjalny – wielki pan, z długą, białą brodą, ubrany w czerwoną czapkę z białym futerkowym pomponem, w czerwonym, zapinanym na guziczki płaszczu, z ogromnym workiem pełnym prezentów zaprosił dzieci na „GWIAZDKOWE SPOTKANIE”.      

Tradycją naszej szkoły  stało się również rozświetlenie w tym dniu ogromnej choinki i zaśpiewanie przez dużych i małych piosenek związanych z tym świętem.  Następnie nadszedł oczekiwany moment rozdawania prezentów. Na szczęście święty Mikołaj pamiętał o wszystkich dzieciach ,wręczając słodki upominek - „Kalendarz adwentowy”. Radość i uśmiech na twarzach dzieci wynagrodził św. Mikołajowi ból pleców, którego nabył się podczas noszenia ciężkiego od prezentów worka.      

… A kiedy rozda już prezenty, wraca do nieba uśmiechnięty, choć może czasem przykro świętemu, że nikt prezentów nie daje Jemu.”        

Pomimo, że świadectwa o Mikołaju są dość skąpe, nie ulega wątpliwości, że popularny dziś Święty istniał naprawdę. Zapisy, które dotyczą poczynań biskupa Mikołaja mówią o nieustannej pomocy, której udzielał bezinteresownie, wszystkim ludziom w potrzebie. To właśnie dobro, czynione bez rozgłosu, z dobroci serca i miłości do ludzi stało się symbolem w kulturze chrześcijańskiej.

Opracowała: B. Czekalska

 

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd