Święta Bożego Narodzenia to chyba najpiękniejsze święta w roku. Jest to okres szczególny i radosny, kojarzony także z zadumą, refleksją i pojednaniem. To czas rodzinnych spotkań, obdarowywania się podarunkami, śpiewania kolęd i przygotowywania smakowitych potraw. Święta te przywołują w naszej pamięci niepowtarzalne zapachy.
O to, by magiczne zapachy świąt na długo pozostały w pamięci, zadbali wychowankowie ostrowskiej „dziewiątki”. Dzięki zaproszeniu pani Agnieszki Gawareckiej z Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim, dzieci z klasy 6e i 2b miały możliwość uczestniczyć w warsztatach kulinarnych. Podobnie jak w ubiegłym roku młodzi kucharze zajmowali się przygotowywaniem aromatycznych pierników. Uczniów zebranych w ogromnej i pięknie wyposażonej pracowni gastronomicznej powitali ich starsi koledzy, którzy związali swoje dalsze wykształcenie z zawodem - technik żywienia i usług gastronomicznych.
Dzieci poznały „tajne” składniki i sposób przygotowania ciasta. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy stanęli na wysokości zadania i z ogromnym zapałem i zaangażowaniem wypiekali świąteczne słodkości – wałkowali ciasto i wykrawali ciasteczka. Efektem wytrwałej pracy młodych adeptów sztuki kulinarnej, były pełne blaszki pierniczków i ubrania przesiąknięte od stóp do głów korzennym aromatem.  Kuszące zapachy piekących się specjałów nie ułatwiały zadania zapracowanym dzieciom i ich opiekunom. Po pracy, nadszedł długo wyczekiwany czas degustacji własnoręcznie przygotowanych „delicji”, które swoim wyglądem wzmagały apetyt i zachęcały do jedzenia.
Te niecodzienne zajęcia, stały się znakomitą okazją do doskonalenia pracy w grupie, zabawy i integracji. Uczniowie usprawnili swoje zdolności manualne, a w trakcie dekorowania pierniczków wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Mali kucharze przekonali się, że samodzielnie przyrządzone potrawy mogą być smaczne a wspólne, aktywne spędzanie czasu daje wiele przyjemności i satysfakcji. Umiejętności zdobyte podczas warsztatów na pewno będą wykorzystywane w życiu codziennym, a zapracowani rodzice z całą pewnością mogą liczyć na pomoc swoich pociech!

Opracowała: A. Pietrzak

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!