NOC BIBLIOTEK to ogólnopolska akcja, której założeniem jest, aby w sposób ciekawy, niekonwencjonalny promować czytelnictwo i pokazać, że biblioteki otwarte są na czytelników w każdym wieku. Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia odbyła się w 2015 roku. Nasza szkolna biblioteka od początku włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia czytelniczego.  Tegoroczna - V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbywała się pod hasłem "Znajdźmy wspólny język" i rozpoczęła się w piątek 13 grudnia o godzinie 20.00. Jak co roku, w czasie czytelniczej nocy, było wiele atrakcji. Przewijały się stałe elementy, takie jak: prezentacje ulubionych książek przez uczestników imprezy, czytający gość, projekcja filmu, podchody. W czasie podchodów uczniowie rozwiązywali zadania wymagające różnych umiejętności. Drużyny musiały zmierzyć się, między innymi,  z rozwiązywaniem zakodowanych informacji, łamigłówkami logicznymi Sudoku, poszukiwaniem określonych książek w bibliotece, wykonaniem prac plastycznych (plakat, komiks), wyszukiwaniem informacji na temat naszej noblistki – Olgi Tokarczuk, a także umiejętnością gry w Scrabble. Z dużym zainteresowaniem spotkały się komiksowe warsztaty, w czasie których uczestnicy poznali historię i budowę komiksu. Następnie młodzież tworzyła własny komiks w aplikacji „Comic Life”. Warsztaty prowadziła pani Bogna Skrzypczak – Walkowiak – kierownik ostrowskiej Mediateki.

Z nie mniejszym zapałem uczniowie uczestniczyli w zabawach z językiem angielskim, które przeprowadziła pani Weronika Piaskowska. Znajomość języka angielskiego była także przydatna w czasie słuchania tekstu „Mikołaj nie zapomina”, który zaprezentowała pani wicedyrektor Iwona Wojciechowska. Ostatnim punktem programu, przed krótkim nocnym odpoczynkiem, była projekcja filmu ”Ptyś i Bill” zrealizowanym na podstawie komiksu o takim samym tytule. W sobotni poranek uczestnicy akcji Noc Bibliotek z żalem opuszczali przyjazne progi biblioteki. Nad bezpieczeństwem i dobrym nastrojem uczniów w trakcie całego przedsięwzięcia czuwały organizatorki imprezy, panie bibliotekarki Renata Sikora i Maria Grobelna.

Opracowały: R. Sikora, M. Grobelna