Już po raz trzeci nasza szkoła odpowiedziała na zaproszenie środowisk akademickich biorąc udział w 9. edycji „Nocy Biologów”, której w tym roku patronowało hasło: „Globalne zmiany środowiska”. Idea tego wydarzenia narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic. Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka czy rośliny kwiatowej. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne i ich wpływ na różnorodność biologiczną. Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. 23 uczniów naszej szkoły zostało zaproszonych w niezwykły świat organizmów żywych, zgłębiając tematykę  oraz metodologię pracy biologów na jednym z najlepszych wydziałów nauk przyrodniczych w Polsce. Podczas cyklu dziewięciu warsztatów uczestnicy wycieczki do Poznania mieli okazję wcielić się w członków jednego ekosystemu i rozegrać walkę z przeciwnościami losu rzucanymi im przez afrykańskie sawanny, azjatyckie lasy deszczowe czy polskie bory. Zostaliśmy zaznajomieni z ideą kultur in vitro i samodzielnie założyliśmy hodowlę rosiczki, wyizolowaliśmy własny materiał genetyczny, wyruszyliśmy w barwny świat lasu deszczowego, staliśmy się uczestnikami wyprawy badawczej, skosztowaliśmy przedstawicieli skorupiaków, stanęliśmy w oko w oko z pająkami, dokonaliśmy analizy największego w historii wymierania gatunków. Całości wydarzeń atrakcyjności dodały doskonale wyposażone sale wykładowe i ćwiczeniowe, wyjątkowy klimat życia uniwersyteckiego, możliwość kontaktu z gronem profesorskim lecz przede wszystkim  pasja i miłość do tego co się robi widoczna w każdym prowadzącym warsztaty. Już nie możemy doczekać się kolejnych wyjazdów, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Uważnie śledźcie ogłoszenia.

Opracowała: M. Psikus

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!