Tegoroczne półkolonie organizowane dla uczniów ostrowskich szkół podstawowych przez Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi” odbywają się w dwóch turnusach. Pierwszy z nich miał miejsce w dniach 27-31 stycznia.

Podczas pierwszego dnia zajęć uczniowie uczestniczyli w miejskiej inauguracji „Ferie na sportowo bezpiecznie i zdrowo” zorganizowanej przez Ostrowski Szkolny Związek Sportowy. W nowej hali sportowej uczniowie kształcili swoją sprawność fizyczną rywalizując w rozmaitych rozgrywkach zespołowych. Dzieci chętnie brały również udział w zajęciach integracyjnych oraz zajęciach ruchowych w szkolnym Klubie Fitness. Dużym powodzeniem cieszyły się także różnego rodzaju gry planszowe i towarzyskie typu „Bierki’, „Uno, „Sachy”, „Warcaby” czy wspólne układanie puzzli.

Półkolonie obejmowały również wiele zajęć poza szkołą. Drugiego dnia uczestnicy obejrzeli film animowany pt. „Urwis” w Kinie Komeda. W kolejnym dniu półkolonii dzieci wraz z opiekunami wybrały się do „JJ Park Trampolin”. Po krótkim omówieniu zasad korzystania   z trampolin uczniowie wzięli udział w krótkiej rozgrzewce by następnie do woli korzystać ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje to miejsce. Był więc czas na skoki, podskoki i wskakiwanie do „basenu” z kolorowymi piankami, wspinanie się po ściance wspinaczkowej czy wchodzenie na drabinkę. Nieco odważniejsi uczestnicy kolonii mogli również wypróbować nową atrakcję parku trampolin, zjeżdżalnię na pontonach. Czwartek upłynął nam na zajęciach artystycznych w Warsztatowni „Mydło i Powidło”. Na początek wykonano pięknie pachnące glicerynowe mydełka. Wstępem do ich wykonania było wysłuchanie historii powstania mydła. Warsztatownia, do której się udaliśmy pełni również rolę „Muzeum historii wody, brudu  i higieny”. Nasi uczestnicy przekonali się o tym próbując swoich sił w odtworzeniu jak w dawnych czasach robiono pranie czy suszono pościel. Po tej małej „lekcji” czekało na nas  drugie zadanie. Dzieci miały do wykonania witraż z dostępnych na miejscu suszonych kwiatów, roślin, szyszek czy kory. Ostatniego dnia półkolonii cała grupa wybrała się na ostrowskie lodowisko miejskie. Osoby, które nie potrafiły wcześniej jeździć na łyżwach mogły spróbować swoich sił w utrzymaniu na lodzie, a co wprawniejsi doskonalili umiejętności łyżwiarskie.

Półkolonie to także zajęcia profilaktyczne i zajęcia promujące zdrowy styl życia. W ramach tych zajęć uczniowie uczestniczyli w pogadankach dotyczących profilaktyki antyalkoholowej, antynikotynowej oraz zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków czy dopalaczy.              

W ramach zajęć promujących zdrowy styl życia uczestnicy półkolonii brali udział w „burzy mózgów” na temat produktów żywnościowych potrzebnych do zdrowego rozwoju oraz podawali przykłady aktywności sprzyjających temuż rozwojowi. Ponadto zaprezentowano filmiki edukacyjne przedstawiające omawiane zagadnienia.

Czas półkolonii minął bardzo szybko. Na zakończenie turnusu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek. Opiekunami w czasie półkolonii były panie Urszula Kupczyk, Joanna Marcinczak oraz Anna Szczęsna. Półkolonie organizowane w naszej szkole zostały dofinansowane przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.

Opracowała: J. Marcinczak

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!