„Błąd w mowie i piśmie
to jak brzydka plama
na fotografii matki,
którą kochasz.”

Janusz Korczak

Wraz z końcem lutego nadszedł czas na coroczny międzyszkolny Konkurs Ortograficzny o miano Mistrza Ortografii. Konkurs ten odbywa się pod patronatem Rady Języka Polskiego oraz honorowym patronatem Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego pani Beaty Klimek. Celem konkursu jest wyrabianie nawyku poprawności ortograficznej i wdrażanie do poprawnej pisowni, stworzenie uczestnikom konkursu możliwości potwierdzenia własnych umiejętności związanych z opanowaniem zasad ortografii i interpunkcji oraz rozbudzanie ambicji uczniów i kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa. Jako pierwsi swoją wiedzę z zakresu ortografii i interpunkcji sprawdzili uczniowie klas VII i VIII, którzy w ostatni wtorek pisali dyktando pod tytułem „Marzyciel”. Sprawdzian ten zdecydowanie nie należał do najłatwiejszych. Uczniowie musieli wykazać się znajomością poprawnej pisowni m.in. nazw własnych, skrótów i skrótowców oraz nazw geograficznych. W środę za długopisy złapali uczniowie klas II i III, by zmierzyć się z dyktandem po tytułem „Byle do wiosny”. W czwartek zaś do dyktanda – o jakże znaczącym tytule „Zawrót głowy” - przystąpili uczniowie z klas IV, V i VI. W tekście tegoż dyktanda pojawiło się wiele znanych uczniom z kart szkolnych lektur postaci, takich jak Mikołajek, Koziołek Matołek czy Czerwony Kapturek, a poza tym musieli wykazać się świetną znajomością zasad m.in. poprawnego zapisu dialogu oraz pisowni „nie” z różnymi częściami mowy.

Za wszystkich wychowanków ostrowskiej dziewiątki trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na wyniki. Kolejny – II etap „Mistrza Ortografii 2020” już w II połowie marca.

Opracował: P. Szmania

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!