„ Koleżanko i kolego,
pamiętajcie słowa te:
zdrowe zęby, to podstawa,
trzeba pielęgnować je …” .


     W piątek 28 października, w ramach „Szkoły Promującej Zdrowie” oraz realizacji programu edukacyjnego w zakresie higieny jamy ustnej „Chroń Dziecięce Uśmiechy" odbył się apel dla uczniów klas I. Dzieci z klasy II b w formie wiersza i piosenki przypomniały i przekazały cenne rady dotyczące prawidłowych sposobów pielęgnowania jamy ustnej, dzięki którym dziecięcy uśmiech będzie trwał przez całe życie.

     Gościem specjalnym spotkania była pani Anna Nowak – Cholewa, lekarz stomatolog, która wygłosiła prelekcję na temat profilaktyki próchnicy zębów. Na apelu obecna była również pielęgniarka szkolna pani Małgorzata Pośpiech, która przypomniała o prowadzonej w naszej szkole profilaktyce próchnicy zębów metodą nadzorowanego szczotkowania preparatami fluorkowymi.
Ważnym punktem apelu była prezentacja prawidłowego mycia zębów, której dokonała wychowawczyni klasy II b Beata Czekalska z wykorzystaniem modelu anatomicznej budowy jamy ustnej oraz ogromnej szczoteczki.

„… I tak zawsze dwie minutki , ząbki szczotkować należy, wtedy są zawsze szczęśliwe i próchnica ich nie bierze”.

     Nasze pierwszaczki miały także okazję zobaczyć film o Doktorze Ząbku i Pani Doktor Ząbkowskiej, dwojgu animowanych dentystach, którzy prowadzą dzieci po ścieżce odkryć dotyczących higieny jamy ustnej. Dla zobrazowania tak ważnych informacji, naszym uczniom zostały zaprezentowane bogato ilustrowane plansze informacyjne, dotyczące ważnych etapów właściwej pielęgnacji jamy ustnej (zębów i dziąseł) oraz historyjka obrazkowa, której bohaterem był „biały, szczęśliwy ząbek”.

     Miłym akcentem dla dzieci było otrzymanie z rąk pani stomatolog i wicedyrektor pani Marii Gryczki upominków w postaci gumki z uśmiechniętą buźką, naklejki, linijki z tabliczką mnożenia, ulotek z instrukcją prawidłowego mycia zębów oraz książeczki pt. "Ja i moje zęby”. Na zakończenie panii dyrektor Justyna Uciechowska w imieniu dyrekcji szkoły, wychowawców oraz dzieci podziękowała pani stomatolog za spotkanie i ciekawą pogadankę.

Opracowała: B. Czekalska

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!