„Nad cmentarzem unosi się mgła,
śpią tam nasi zmarli bliscy.
Wszystkich Świętych to taki dzień,
w którym znicz zapalimy wszystkim…”
Dorota Rozwens

Pierwsze dni listopada są dla nas pełne zadumy i smutku. Odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty i modlimy się. Życie ma swój początek i koniec. Tylko od nas zależy co ocalimy, o czym będziemy pamiętać. Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas kiedy ożywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tych dniach zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Są to dni zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu.

Są też groby, na których nikt nie zapali lampki, nie odmówi modlitwy. Uczniowie z klas II i III udali się przed uroczystością Wszystkich Świętych na Stary Cmentarz przy Placu Bankowym, by na opuszczonych grobach zapalić znicze i wspólnie się pomodlić za zmarłych. Wychowawcy zaprowadzili swoich wychowanków na groby zasłużonych dla naszego miasta – Augustyna Szamarzewskiego, Edmunda Bojanowskiego i Jana Kompałły.

Opracowała: B. Niklewicz