Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

     Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają dzieci i młodzież do restauracji, aby pokazać młodym ludziom, czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia na temat zbilansowanej diety.

     Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentrację uczniów. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest akcja „Śniadanie Daje Moc”, do której przyłączyli się uczniowie i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej S P 9 .

     W ramach prozdrowotnych działań naszej szkoły, będących obchodami Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie klas I-III po raz kolejny, w tym roku szkolnym zjedli wraz ze swoimi wychowawcami zdrowe śniadanie, na które przygotowali sami moc śniadaniowych atrakcji, w postaci kolorowych kanapek z pomidorami, ogórkami i natką pietruszki.

     Koleżanki i koledzy z klasy II b przy wsparciu pani wicedyrektor Marii Gryczki oraz wychowawczyni przygotowali naszym pierwszakom niespodziankę w postaci budyniu na mleku. Nie bez powodu wybrano mleko, gdyż wartościom odżywczym tego produktu nie dorównuje żaden, inny składnik naszej diety. Bardzo ważne jest to, by produkty, z których komponujemy śniadanie miały wysoką jakość i wartość odżywczą. Dzieci, które spożywają prawidłowo skomponowane śniadanie szybciej pracują na lekcjach, popełniają mniej błędów, mają więcej pomysłów i uzyskują lepsze wyniki w testach sprawnościowych.

     Pani dyrektor Justyna Uciechowska, która obserwowała przygotowanie wartościowego posiłku dla pierwszaków, była pod ogromnym wrażeniem umiejętności kulinarnych naszych małych kucharzy.

     Obecnie panuje „moda” na zdrowe żywienie. Wzrasta świadomość ludzi na temat zdrowego stylu życia. Nie mniej jednak, jest to nadal ogromne pole do działania. Tego typu działania mają zachęcić dużych i małych, aby przyjrzeli się uważnie, co spożywają ? Jak wyglądały posiłki w ciągu ostatniego tygodnia? Czy jadłeś codziennie śniadanie? Czy w Twojej diecie nie zabrakło ważnych składników (np. ryb, owoców, warzyw? )Ile jesz słodyczy? Czy nie masz problemów z odpowiednią wagą ciała?

     Zdrowa dieta jest podstawą do dobrej kondycji i zdrowia. Zadbaj o siebie i swoją dietę już dziś !

„Dzieciaki! Jedzcie zdrowo!”

Opracowała: B. Czekalska

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!