Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela dzieci, który przyznawał im prawa równe prawom dorosłych, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Nasz kraj był również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożył Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.

     20 listopada – po raz trzeci w Polsce  – obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – przyjął 7 listopada 2014r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.  Stwierdzono, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle należy mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i trzeba ich zawsze przestrzegać. 

     W tym roku nasza szkoła po raz drugi przyłączyła się do obchodów Dnia Praw Dziecka. Zainicjowaliśmy wiele przedsięwzięć, które pomogły wychowankom ostrowskiej dziewiątki poznać swoje prawa.

     Podczas godzin wychowawczych  uczniowie starszej grupy wiekowej – klas IV-VI, wzięli udział w warsztatach plastycznych – „Mam prawo do…”. Dzieci przygotowały barwne plakaty ilustrujące ich prawa.  Pod tym samym hasłem swoje prace wykonali najmłodsi z klas I-III. Zadaniem małych plastyków było przygotowanie „szkoły praw”. Pod czujnym okiem wychowawców oraz pani plastyczki, z pięknie opisanych i ozdobionych kartonów powstał budynek naszej szkoły – „szkoły znającej, rozumiejącej i świadomie korzystającej z praw dziecka”.  Prace uczniów ozdobiły szkolne korytarze. Niebawem „wywiadówki”, więc rodzice będą mogli podziwiać dzieła swoich pociech. 

     Dzieci wraz z wychowawcami rozmawiały na temat praw, za „namową” Rzecznika Praw Dziecka - pana Marka Michalaka, uczniowie „dziewiątki”  otworzyli drzwi do świata dzieci, gdzie niektórym dorosłym nie zawsze jest po drodze. Uczniowie analizowali Konwencję o prawach dziecka, przypomnieli postać Janusza Korczaka, przygotowali gazetki tematyczne związane z prawami dzieci, a co najważniejsze, rozmawiali o swoich potrzebach, troskach – był czas na śmiech i na refleksję. Także nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili lekcje pod hasłem „Zasady, prawa i obowiązki na sportowo”. Dzieci efektywnie i w niecodzienny sposób spędziły czas na zajęciach lekcyjnych.  

     W szkolnej bibliotece zaproszony gość - senator RP Łukasz Mikołajczyk spotkał się z czwartoklasistami, aby przeczytać im fragmenty książki Joanny Olech i Edgara Bąka „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”. Lektura i temat wybranych fragmentów korespondował ze szkolnym przedsięwzięciem związanym z prawami dziecka.

      List okolicznościowy z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2016 ZOBACZ

Opracowała: A. Pietrzak

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!