BIBLIOTEKA

NIEDŹWIEDZIE, MISIE, MISIACZKI – LITERACCY BOHATEROWIE ZAPRASZAJĄ

Pluszowe misie – miękkie i miłe w dotyku są ulubieńcami wszystkich dzieci. Pocieszają, dodają otuchy, są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 roku.  Pluszowy miś stał się nie tylko ulubioną zabawką, ale także bohaterem niezliczonej ilości książek i filmów, nie tylko dla najmłodszych. Dzieci, które chciałyby zapoznać się dokładnie z historią pluszowego misia i poszerzyć swoje wiadomości o niedźwiedziach polecamy zajrzeć tutaj:

 

Nasza biblioteka od wielu lat celebruje święto pluszaków, przy okazji propagując literaturę, której głównymi bohaterami są misie.  W tym roku szkolnym nie możemy Was zaprosić do biblioteki na tradycyjną wystawę i misiowe zabawy. Możemy przypomnieć jak to było w zeszłym roku (zdjęcie wystawy) oraz zaprosić do biblioteki po książki o niedźwiedziach, niedźwiadkach i misiach. Kubuś Puchatek, Miś zwany Paddington, Miś Uszatek i niedźwiedź Pafnucy i inni kudłaci bohaterowie książek czekają  na Was na bibliotecznych półkach,  zapraszają  Was do wypożyczenia książek i przeżycia wspaniałych misiowych przygód.

Opracowały: M. Grobelna, R. Sikora

 

FOTO NIEDŹWIEDZIE, MISIE, MISIACZKI – LITERACCY BOHATEROWIE ZAPRASZAJĄ

PRAWA DZIECKA W LITERATURZE, CZYLI BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA

Światowy ruch na rzecz praw dziecka pojawił się na początku XX wieku. W Polsce ich prekursorem i obrońcą był Janusz Korczak. Wyznawał zasadę, że „Nie ma dziecka, jest człowiek”, i zgodnie z nią stworzył nowoczesną pedagogikę uznającą dziecko za pełnoprawną istotę, której tak samo jak dorosłemu należy się szacunek. Dziś zasady stworzone przez Janusza Korczaka i jemu podobnych pedagogów są stosowane zarówno z Polsce, jak i w większości krajów na świecie. Prawa dzieci zostały spisane i składają się na Konwencję o prawach dziecka przyjętą 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Polska jest jednym z prawie dwustu państw, które ją podpisały.

Poniżej prezentujemy książki , które mogą pomóc  w poznaniu obowiązujących praw.

Grzegorz Kasdepke „Mam prawo! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać”

Pani Ela organizuje szkolny teatrzyk kukiełkowy Konewka. Tematem przedstawienia mają być prawa dziecka (patronem szkoły jest Janusz Korczak). Perypetie teatrzyku, a także przygody szkolne dziecięcych aktorów i towarzyszących im dorosłych są pretekstem do pokazania – w dowcipnej formie – dwunastu praw przysługujących dzieciom. Zbiór opowiadań pokazuje, w jaki sposób prawa mogą być przez nie interpretowane i że warto walczyć o ich uznawanie w świecie dorosłych, jako że dzieci mają własne opinie i chcą uczestniczyć w świecie na równych prawach.  

DSC 0347

Grzegorz Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka-pacjenta prawie wszystko!”

Kuba trafia do szpitala, a razem z nim cała rodzina – siostra Buba, mama, tata, babcia i przyszywany dziadek, pan Waldemar. Dzięki ich przygodom mali czytelnicy zdobędą wiedzę o pobycie w szpitalu, o tym, co wolno, a czego nie wolno w nim robić, o zadaniach personelu medycznego, salach, w których leżą pacjenci, medycznej aparaturze, badaniach i zabiegach. Dowiadują się, do kogo mogą zwrócić się o pomoc w razie choroby swojej lub kogoś bliskiego, poznają też przysługujące im prawa. Autor podaje numery telefonów, na które może zadzwonić dziecko potrzebujące pomocy. Każdy rozdział kończy „Zabawa”, czyli różnego rodzaju łamigłówki w sam raz dla dzieci przebywających w szpitalu.  

DSC 0346

Joanna Olech, Edgar Bąk „Mam prawo i nie zawaham się go użyć!”

Książka składa się z dziewięciu opowiadań ilustrujących prawa przysługujące dzieciom do dobrego traktowania i godziwych warunków życia, swobodnej wypowiedzi, szacunku, własnych sekretów, nauki i rozwijania swoich talentów, równego traktowania bez względu na płeć, kolor skóry czy poziom sprawności umysłowej lub fizycznej, opieki obojga rodziców, do porażki. Nikt nie ma prawa krzywdzić dziecka ani dotykać go w sposób przez nie niechciany. Znawczynią tych praw jest, przeniesiony we współczesne czasy, Czerwony Kapturek  – odważna, rezolutna dziewczynka, która nie waha się z tych praw skorzystać w obronie własnej lub innych bajkowych postaci. Wyjaśnia, jak powinno zachować się dziecko w relacjach z dorosłymi lub innymi dziećmi, zwłaszcza w niebezpiecznych lub nieprzyjemnych sytuacjach.

DSC 0345 

Anna Czerwińska-Rydel, Renata Piątkowska „Moje prawa ważna sprawa”

Zbiór szesnastu opowiadań o prawach dziecka. Każde rozpoczyna się przywołaniem jednego z artykułów Konwencji o prawach dziecka. Jego wyjaśnieniu służy krótkie opowiadanie przedstawiające zarówno sytuacje znane z codziennego życia, jak również te, które dotyczą dzieci z innych stron świata. Tematami kilku opowiadań są prawa dzieci niepełnosprawnych, adoptowanych, wykorzystywanych seksualnie, małoletnich ofiar przemocy domowej, a także prawa dzieci w razie wybuchu wojny. Znajomość praw i umiejętność korzystania z nich może przydać się dziecku wszędzie: w domu, w szkole, na wakacjach, na placu zabaw, w bibliotece, pociągu czy w sądzie (dziecko jako świadek), uczy też poszanowania praw innych ludzi.  

DSC 0348

Joanna Krzyżanek „Dzieci z ulicy Tulipanowej, czyli prawa małych i dużych”

Książka ta opowiada o dzieciach, które mieszkają w kamienicy, przy ulicy Tulipanowej: Tosi Malinowskiej, Antosiu Psztylu, Filipie Fąferku, Zosi Szafarskiej i Franciszce Ptasińskiej. I o tym, że to dobrze, że różnimy się między sobą. Co by było, gdyby na świecie wszyscy lubili jeść agrestowe ciasto, jeździć na rowerze, szyć z gałganków lalki i króliczki z bardzo długimi uszami, nosić sukienki oraz filcowe kapelusiki? I wszyscy wyglądaliby tak samo? Zaprojektowane i wymyślone przez autorów prawa powstały w zgodności z Konwencją o Prawach Dziecka.  

DSC 0349

Chcesz poznać swoje prawa? Zapraszamy do biblioteki od poniedziałku do piątku, od godziny 9.00 do 15.00 i wypożyczania interesujących Cię książek.

Opracowały: M. Grobelna, R. Sikora

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Nawiązując do jutrzejszego Święta chciałyśmy Wam zaproponować wykonanie biało-czerwonej kokardy narodowej , także godnym uwagi jest piękny biało-czerwony kwiat.

Biało-czerwona kokarda narodowa, mylnie zwana także kotylionem, to narodowy symbol Polaków noszony przede wszystkim podczas świąt narodowych, takich jak 11 Listopada czy Święto Konstytucji 3 Maja. Pokażemy jak szybko zrobić ładną kokardę narodową z papieru, udostępniając odpowiedni szablon do wydruku i wyjaśniając krok po kroku kolejne czynności.

Instrukcja do pobraina TUTAJ

Opracowału: R. Sikora, M. Grobelna

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Często po latach zapominamy autora lub tytuł książki, w pamięci pozostaje jednak bohater i jego przygody, bo to ON przedłuża życie książce. 5 listopada przypada specjalny dzień poświęcony naszym ukochanym postaciom z bajek i baśni, zwany Dniem Postaci z Bajek.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły  chętnie włączają się  w akcje, które popularyzują książki i czytelnictwo, dlatego co roku świętujemy w tym dniu razem z bajkowymi bohaterami. Tegoroczne obchody przybrały jednak inną formułę. Została zorganizowana ekspozycja, której głównym elementem były książki dla najmłodszych czytelników oraz „Alfabetyczny korowód postaci z bajek”. Uczniowie chętnie zapoznawali się z wystawą i uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, których głównym celem była promocja książek i czytelnictwa.

Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek stały się także okazją do przekazania pierwszoklasistom Wyprawki Czytelniczej w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

„MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

Przygoda z książką i czytelnictwem powinna zaczynać się jak najwcześniej.  Dobrze dobrane książki  rozwijają umysł i emocje dziecka , kształtują kompetencje językowe i rozbudzają wyobraźnię. Taka idea towarzyszy kampanii Instytutu Książki, która przebiega pod hasłem „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt ten realizowany jest od 2017 roku i obejmuje swoimi działaniami dzieci w trzech grupach wiekowych: niemowlęta, dzieci w wieku przedszkolnym, a od 2020 roku pierwszoklasistów, jak również ich rodziców, dziadków i opiekunów, podkreślając rolę i wartość czytania międzypokoleniowego. W ramach tego ogólnopolskiego projektu nasza szkoła również otrzymała zestawy czytelnicze dla pierwszoklasistów. Okazją do uroczystego ich przekazania stały się obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek organizowane rok rocznie przez naszą szkolną bibliotekę. Na spotkanie z bajkowymi postaciami zaproszeni zostali uczniowie klas pierwszych. Po obejrzeniu wystawy książek i „Alfabetycznego korowodu postaci z bajek” oraz rozwiązaniu bajkowego quizu nastąpił uroczysty moment obdarowania najmłodszych uczniów czytelniczymi  prezentami. Pani dyrektor – Justyna Uciechowska i pani wicedyrektor – Maria Gryczka wręczyły każdemu pierwszoklasiście Wyprawkę Czytelniczą, zakładkę do książki i plan lekcji. Na zakończenie spotkania podzieliły się z dziećmi własnymi fascynacjami czytelniczymi oraz życzyły niezapomnianej przygody z książkami. Wyprawka Czytelnika , w skład której wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Motywem przewodnim książki „Pierwsze abecadło”, do której ilustracje stworzyła Iwona Chmielewska, stanowią kolejne litery alfabetu, które pomagają dzieciom w nauce ich rozpoznawania, a następnie składania w wyrazy i całe zdania. Wyprawka Czytelnika może stać się prawdziwą pomocą w nauce czytania oraz pozwoli rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

DOSTOJNY JUBILAT W BIBLIOTECE

26 i 27 października w naszej bibliotece po raz kolejny odbyły się Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Impreza organizowana jest corocznie w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Książkę o przygodach Kubusia Puchatka autorstwa brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne wydano po raz pierwszy 14 października 1926 roku i od tamtej pory jest on ulubieńcem najmłodszych, ale i trochę starszych. Puchatek jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń. Dzieci doskonale wiedzą kim jest Kubuś i składają mu życzenia z okazji urodzin.

Drugoklasiści, bo o nich tu mowa, zapoznali się z historią najpopularniejszego misia oraz poznali przyjaciół szacownego jubilata, a wszystko to za sprawą wystawki "Kubuś Puchatek i jego przyjaciele " i prezentacji multimedialnej "94 urodziny Kubusia Puchatka". W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć głośnego czytania książki "Kubuś Puchatek". Panie bibliotekarki zaprezentowały uczniom rozdział, w którym Krzyś wydaje przyjęcie na cześć Puchatka. Na zakończenie dzieci zaśpiewały dostojnemu jubilatowi tradycyjne "Sto lat".

Na kolejne uroczyste urodziny przesympatycznego misia zapraszamy za rok.

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO DOSTOJNY JUBILAT W BIBLIOTECE

KUBUŚ PUCHATEK W OCZACH DZIECI

Kubuś Puchatek to postać pełna uroku i swoistego wdzięku. Miś o małym rozumku rozbraja swoimi słowami niejednego smutasa. Książka opowiadająca o przygodach Kubusia i jego przyjaciół jest pełna liryzmu i na pewno mądrości. Stanowi ona już klasykę literatury dziecięcej.

Biblioteka szkolna już od ponad dziesięciu lat obchodzi uroczyście Urodziny Książkowego Misia, które przypadają 14 października. Obchodom towarzyszy konkurs plastyczny pod tytułem „Portret Kubusia Puchatka”. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja twórczości Alana Aleksandra Milne, a przede wszystkim poznanie książek o Kubusiu Puchatku. Zamiarem organizatorów jest także pobudzenie wrażliwości oraz wyobraźni plastycznej dzieci.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 50 uczniów klas drugich. Wśród nich znalazło się jedenaści prac, które wyróżniła komisja konkursowa. Dokonała ona oceny prac według następujących kryteriów: zgodność z tematyką, wykorzystana technika plastyczna, estetyka i pomysłowość oraz samodzielność wykonania.

Najładniejsze portrety Kubusia Puchatka wykonali: Lena Borecka, Matylda Jędroch i Barbara Skomro z klasy II a, Olga Klopocka, Maria Staszak i Piotr Tomala z klasy II b, Marta Lisiecka i Alicja Minta z klasy II c oraz Antonina Netter, Mateusz Wiotczak i Maja Żebrowska z klasy II d.

Wyróżnionym drugoklasistom nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy wręczyła pani dyrektor – Justyna Uciechowska oraz pani wicedyrektor – Maria Gryczka w czasie uroczystości Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia.

Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO KUBUŚ PUCHATEK W OCZACH DZIECI

OBCHODY ROKU ŚWIETEGO JANA PAWŁA II W NASZEJ BIBLIOTECE

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, który w historii Polski i Świata odegrał niepowtarzalną rolę. 18 maja obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka, 2 kwietnia 15. rocznicę śmierci, a 16 października  42. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Ta ostatnia data jest szczególnie ważna dla naszej społeczności szkolnej, ponieważ wtedy świętujemy Dzień Patrona. Biblioteka szkolna  uświetniła obchody Roku Świętego Jana Pawła II i Dzień Patrona szkoły organizując wystawę, przybliżającą postać Papieża Polaka. Głównym członem ekspozycji była literatura polska - pisma i książki autorstwa Karola Wojtyły, wiersze,  dramaty, poematy, listy,  homilie,  encykliki oraz przede wszystkim publikacje i albumy poświęcone naszemu Wielkiemu Rodakowi. Prezentowane książki obejmowały pozycje literatury dziecięcej, młodzieżowej, popularnonaukowej oraz zbiory audiowizualne. Z kolekcją dzieł literackich oraz innymi elementami wystawy można się było zapoznać od  08 do 16 października. Na ekspozycję zaproszono uczniów klas drugich i trzecich w ramach lekcji religii. Pokazowi i omówieniu wystawy towarzyszyło głośne czytanie książki Elizy Piotrowskiej z serii „Święci Uśmiechnięci” pod tytułem „Święty Jan Paweł II”. Dla uczniów klas starszych, w ramach lekcji bibliotecznych,  bibliotekarki przygotowały także projekcję zbiorów audiowizualnych. Członkinie koła bibliotecznego z klasy VI a, pod opieką i wsparciem bibliotekarki, przygotowały dla swoich klasowych kolegów krótki poranek poetycki. Dziewczęta czytały wiersze Karola Wojtyły z tomu „Poezje” oraz fragmenty listów, przemówień i homilii skierowanych do młodzieży przez Jana Pawła II, a zawartych w książce „Kochana młodzieży!”. Wystawa stała się także inspiracją i pomocą dla uczniów wykonujących zadania w Dniu Patrona. Wyeksponowane w ciekawy sposób pozycje były chętnie wypożyczane przez uczestników zajęć oraz odwiedzających czytelników.

Opracowały: R. Sikora, M. Grobelna

 

FOTO OBCHODY ROKU ŚWIETEGO JANA PAWŁA II W NASZEJ BIBLIOTECE

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Dzisiaj zgodnie z obietnicą kolejne zadania, mamy do odgadnięcia tytuły disneyowskich bajek, baśni H.Ch.Andersena oraz baśni braci Grimm. Oczywiście od chętnych czekamy na rozwiązania.

Bawcie się dobrze, powodzenia:)

b1

b2

b3

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Kochani Uczniowie:)
Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek zapraszamy do wzięcia udziału w emotikonowych guizach. W każdym przypadku zadanie polega na odszyfrowaniu ukrytych tytułów pod szeregiem amotikonów. Potraktujcie to jako świetną zabawę, ale jeśli ktoś chce nam przysłać rozwiązane zadania, ucieszymy się. Uczniowie, którzy rozszyfrują największą  ilość tytułów, zostaną nagrodzeni ciekawą książką. Zapraszamy do zabawy.
Dzisiaj spróbujemy rozwiązać tytuły lektur szkolnych oraz tytuły książek dla młodzieży.
Jutro będziemy zmagać się z tytułami bajek disneyowskich, baśni  H.Ch.Andersena oraz baśni braci Grimm.
Osoby chętne mogą przesłać rozwiązania na adres – This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
 
b1
 
 
b2

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!