BIBLIOTEKA

CALISIADA 2018

W ramach współpracy biblioteki szkolnej z Biblioteką Pedagogiczną nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Calisiada 2018”. Przedsięwzięcie to realizowane było przez Pedagogiczną Bibliotekę Publiczną Książnicę Pedagogiczną im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Pięcioosobowy zespół złożony z uczennic klasy VIb w składzie: Magdalena Grzela, Hanna Maury, Anna Karolak, Julia Pulikowska i Maria Sperling pod opieką p.Marii Grobelnej,  rywalizował z drużynami z trzech innych szkół, biorąc udział w wielkoformatowej grze planszowej w formie chińczyka.

Rozgrywki miały na celu sprawdzenie wiedzy uczniów na temat 100 - lecia Odzyskania Niepodległości, 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 180 rocznicy urodzin Adama Asnyka. Nasza drużyna jako pierwsza ukończyła grę, odpowiadając po drodze na trudne pytania dotyczące dziejów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów naszego regionu. Wszyscy uczestnicy rozgrywek świetnie się bawili, jednocześnie wzbogacając swoją wiedzę. Gratulujemy naszym uczennicom wiedzy historycznej.

Opracowała: M. Grobelna

 

FOTO CALISIADA 2018

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Często po latach zapominamy autora lub tytuł książki, w pamięci pozostaje jednak bohater i jego przygody, bo to ON przedłuża życie książce. 5 listopada przypada specjalny dzień poświęcony naszym ukochanym postaciom z bajek i baśni, zwany Dniem Postaci z Bajek.

Nasza biblioteka szkolna chętnie włącza się we wszystkie akcje, które popularyzują książki i czytelnictwo, toteż 5 listopada klasy pierwsze i drugie miały okazję gościć znane postacie bajkowe: Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Królewnę Śnieżkę, Śpiącą Królewnę, Królową Śniegu oraz Pippi Pończoszankę. Popularni bohaterowie książek przedstawili się dzieciom, krótko opowiedzieli o swoich przygodach i zachęcili do przeczytania książek o sobie. Królowa Śniegu prezentowała bajkowe zagadki, z  którymi uczniowie świetnie sobie poradzili. Bajkowe postacie odwiedziły także dzieci z VI, VII i VIII grupy Przedszkola nr 15. W bajkowe postacie wcieliły się dziewczynki ze Szkolnego Klubu Książki.

A jaki jest Wasz ulubiony bohater książkowy? Może w takim dniu warto przypomnieć sobie jego losy. Postacie literackie czekają na Was na kartach książek, a biblioteka zaprasza do ich wypożyczenia.

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

PLASTUŚ Z „POCZYTAJMY”

W środę 31 października ponownie gościliśmy w naszej bibliotece szkolnej przedszkolaków. Dzieci z grup VI, VII i VIII miały okazję uczestniczyć w kolejnych zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez swoje starsze koleżanki z klas V i VI. Głównym bohaterem spotkania był Plastuś, bohater książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”.

Mali goście poznali historię powstania tej sympatycznej postaci książkowej oraz wysłuchali rozdziału „Dlaczego nazywam się Plastuś”. Mieli także możliwość obejrzenia filmiku pt. „Nasz dom” z serii „Plastusiowy pamiętnik”, który powstał na motywach książki Marii Kownackiej.

Dalszą część zajęć wypełniły zajęcia plastyczne, w czasie których przedszkolacy z pomocą starszych uczennic tworzyli z plasteliny postać Plastusia. Powstały piękne prace, które stanowiły miłą pamiątkę spotkania w bibliotece.

Wizyta dzieci w naszej książnicy odbywała się w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „PoczytajMy”. Kolejne spotkanie już wkrótce.

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO PLASTUŚ Z „POCZYTAJMY”

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „POCZYTAJMY” ROZPOCZĘTY

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła po raz kolejny do ogólnopolskiego programu "PoczytajMy". Podmiotem prowadzącym i realizującym program jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program ma na celu kształtowanie nawyku czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych. Dzięki uczestnictwu w programie "PoczytajMy" młodzi ludzie mają okazję zetknąć się z wolontariatem. Kontakt z młodszymi uczy ich budowania więzi, a publiczne wystąpienia pozwalają zyskać więcej pewności siebie. Praca z małymi dziećmi może wiele nauczyć młodych wolontariuszy: rozwija odpowiedzialność i cierpliwość, buduje poczucie wartości, pomaga pokonać nieśmiałość, pozwala zdobyć doświadczenie w pracy na rzecz innych, ale przede wszystkim przynosi dużo radości. Głośne czytanie wspiera rozwój dzieci: rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata i uczy wartości moralnych.

Czytelnicza inicjatywa realizowana jest w takiej samej formule jak w latach ubiegłych. Uczestnicy spotykają się w bibliotece w ramach Szkolnego Klubu Książki (klasy VI) oraz Koła Miłośników Książek (klasa V b) i przygotowują zajęcia czytelnicze dla swoich młodszych kolegów i koleżanek.

Dziewczynki pod opieką i wsparciem pani bibliotekarki Renaty Sikory przygotowały pierwsze spotkania w czytelni dla dzieci z VI, VII i VIII grupy Przedszkola nr 15 pod hasłem "Urodziny Kubusia Puchatka" .

Uczestnikami zajęć były grupy przedszkolaków – pięcio i szaściolatków. Uczennice przygotowały prezentację przedstawiającą historię powstania książkowego misia. Jednak głównym elementem spotkania było głośne czytanie książki „Urodziny Kubusia Puchatka” oraz obejrzenie wystawy zorganizowanej w czytelni.

Na zakończenie mili goście otrzymali pamiątkowe kolorowanki z wizerunkiem dostojnego jubilata oraz otrzymali zaproszenie na kolejne spotkanie z książką w naszej bibliotece.

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „POCZYTAJMY” ROZPOCZĘTY

NOC BIBLIOTEK DLA NIEPODLEGŁEJ

NOC BIBLIOTEK to ogólnopolska akcja, której założeniem jest, aby w sposób ciekawy, niekonwencjonalny promować czytelnictwo i pokazać, że biblioteki otwarte są na czytelników w każdym wieku. Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia odbyła się w 2015 roku.

Nasza szkolna biblioteka od początku włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia czytelniczego. W piątkowy wieczór - 26 października siedemnaścioro uczniów ze Szkolnego Klubu Książki i Koła Miłośników Książki spotkało się w bibliotece, aby  w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości promować polską literaturę, zgodnie z tegorocznym hasłem „RzeczpospoCzyta" oraz wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”.

Rozpoczęliśmy, jak co roku, od odczytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima, tym razem jednak nie w wersji oryginalnej, tylko w gwarze poznańskiej. Już pierwsze wersy „Stoi na stacji wielgachno Bana,cało w oliwie jest opypłana. Para z ni bucho i poświstuje a palacz ciyngiym wef ni hajcuje” wzbudziły konsternację i rozbawienie, a tłumaczenie przez młodych ludzi naszej rodzimej gwary, którą posługiwali się nasi dziadowie i pradziadowie, okazało się sprawą niełatwą.

Kolejne punkty programu również były związane z polską literaturą. Uczestnicy prezentowali książki swoich ulubionych polskich autorów, znaleźli się wśród nich: Jan Brzechwa, Irena Jurgielewiczowa, Joanna Olech, Marcin Szczygielski. Uczniowie z uwagą wysłuchali opowiadania Ireny Jurgielewiczowej „Rozbita szyba”, w pięknym wykonaniu pani wicedyrektor Marii Gryczki, która także obdarowała zebranych drobnymi gadżetami.

Dalsza  część wieczoru i nocy poświęcona była książce Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Jest to utwór pełen nadziei, wiary i miłości, historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli krótki filmik, w czasie którego sam autor opowiadał o losach i umiejscowieniu Mirabelki oraz wysłuchali fragmentu audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak. Były ważne rozmowy na temat wojny, historii getta i innych wydarzeń historycznych, które były również częścią losów Mirabelki. Później nastąpiła część warsztatowa – zebrani wykonywali prace plastyczne nawiązujące do treści książki – koraliki z różnych materiałów (bibuła, makaron, gotowe elementy) oraz maski karnawałowe. Zorganizowano również  naukę naszego narodowego tańca – poloneza, którą przeprowadziła pani Ewa Nawrocka. W bibliotece została także zaaranżowana wypożyczalnia strojów na wzór panów Alfusów. W bajkowych strojach uczestnicy odtańczyli poloneza.

Kulminacyjnym punktem programu były podchody, tradycyjnie odbywające się w zaciemnionej szkole. Młodzież podzielona na grupy, wykonywała zadania związane z książką „Mirabelka”. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością tekstu i odpowiedzieć na konkretne pytania, ważne również były umiejętności plastyczne – powstały drzewa Mirabelki z kolorowego papieru i bibuły oraz „portrety” Mirabelki w czterech porach roku. Grupy musiały także wykazać się spostrzegawczością i ułożyć okładkę książki z puzzli oraz wiedzą w wyszukiwaniu informacji w Internecie o Irenie Sendlerowej. Po podsumowaniu i omówieniu podchodów wszyscy tworzyli „drzewo pamięci” – na odrysowanych dłoniach zostały wypisane ważne słowa dla Polski, dłonie – liście w barwach biało – czerwonych stworzyły „drzewo pamięci”. Na pamiątkę udziału w ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Ostatnim punktem programu przed nocnym odpoczynkiem była projekcja polskiego filmu ”Tarapaty” opowiadającego o sile prawdziwej przyjaźni i ekscytującej przygodzie. W sobotni poranek uczestnicy akcji Noc Bibliotek z żalem opuszczali przyjazne progi biblioteki, zapowiadając chęć uczestnictwa w kolejnej tego typu  imprezie.

Nad bezpieczeństwem i dobrym nastrojem uczniów w trakcie całego przedsięwzięcia czuwały organizatorki imprezy, panie bibliotekarki Renata Sikora i Maria Grobelna oraz panie: Ewa Nawrocka i Weronika Piaskowska.

Kolejna NOC BIBLIOTEK już za …rok. Do zobaczenia!

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO NOC BIBLIOTEK DLA NIEPODLEGŁEJ

OGÓLNOPOLSKIE URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA

14 października najsłynniejszy na świecie miś Kubuś Puchatek obchodził swoje 92 urodziny. Bohater powieści Alana Alexandra Milne'a, amator miodku mieszkający w Stumilowym Lesie, od 1926 roku jest ulubieńcem najmłodszych i tych trochę starszych. Puchatek jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń. Dzieci doskonale wiedzą kim jest Kubuś i składają mu życzenia z okazji urodzin.

Nasza biblioteka już po raz kolejny świętowała urodziny Misia o Bardzo Małym Rozumku. 15 października czytelnię odwiedzili uczniowie klas drugich, którzy zapoznali się z historią najpopularniejszego misia oraz poznali przyjaciół szacownego jubilata, a wszystko to za sprawą wystawki i prezentacji multimedialnej „92 urodziny Kubusia Puchatka".

W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć głośnego czytania książki "Kubuś Puchatek". Panie bibliotekarki czytały drugoklasistom rozdział, w którym Krzyś wydaje przyjęcie na cześć Puchatka. Na zakończenie dzieci zaśpiewały dostojnemu jubilatowi tradycyjne "Sto lat" i podarowały swoje prace plastyczne przygotowane w ramach konkursu „Portret Kubusia Puchatka”.

Kubuś Puchatek i nasza biblioteka zapraszają za rok, na kolejne obchody urodzin misia o niezbyt smukłym brzuszku.

 

Opracowała: R. Sikora

 

FOTO OGÓLNOPOLSKIE URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To wydarzenie ma w naszym kraju już siedemnastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Nasza szkolna książnica od dziesięciu lat włącza się w tę akcję, propagując głośne czytanie wśród uczniów i nauczycieli. Tegoroczne obchody, wzorem lat ubiegłych, objęły całą szkołę. Czytali wszyscy: nauczyciele, wychowawcy świetlicy, no i oczywiście bibliotekarki. Oprócz głośnego czytania były także rozmowy o ulubionych książkach, które przynieśli dzisiaj uczniowie, dyskusje oraz inne zajęcia inspirowane przeczytanym tekstem.
 
Biblioteka szkolna zaprosiła dzisiaj w swoje progi wszystkich uczniów klas I - III, aby popularyzować twórczość Janiny Porazińskiej, której rocznica urodzin przypada także 29 września. 
Czytelnicze spotkania dały wszystkim mnóstwo radości i zachęcały swą formułą do propagowania głośnego czytania. Stały się także okazją do uroczystej inauguracji kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" w nowy roku szkolnym.
 
Opracowała: R. Sikora

NARODOWE CZYTANIE 2018 W SP9

   Rok 2018 zapisuje się w dziejach naszego narodu w sposób szczególny, gdyż 11 listopada Polacy będą świętować stulecie odzyskania niepodległości. Obchodom tej wyjątkowej rocznicy towarzyszy wiele wydarzeń. Jedną z nich jest cykliczna inicjatywa Prezydenta RP pod hasłem Narodowe Czytanie.  Lekturą tegorocznych literackich spotkań stało się „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego twórcy celnie prezentuje obraz społeczny Polski, w której po 123 latach niewoli następują zmiany polityczne, a na ich tle rysują się losy głównego bohatera – Cezarego Baryki, który przybywa do ojczyzny swoich przodków i zastaje miejsce, gdzie panuje chaos i nędza. Społeczność SP9 już po raz trzeci włączyła się w akcję pod patronatem Pary Prezydenckiej i pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego oraz szkolnej biblioteki zorganizowała Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w rodzimej placówce.

   W sobotni poranek dyrektor szkoły pani Justyna Uciechowska oraz przedstawiciele klas piątych, szóstych  i siódmych zostali zaproszeni do obejrzenia filmu przybliżającego sylwetkę powieściopisarza oraz tematykę tegorocznej lektury. Zaproponowana forma pozwoliła lepiej zrozumieć przesłanie „Przedwiośnia”, a tym samym ułatwiła autorskie interpretacje jego fragmentów. Tego samego dnia inna grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 wzięła udział w czytaniu książki Stefana Żeromskiego w FORUM SYNAGOGA w Ostrowie Wielkopolskim. Pomimo trudnej tematyki utworu, wszyscy, którzy zaangażowali się w literackie przedsięwzięcie, zyskali sposobność bliższego poznania autora tekstów z podstawy programowej. Kolejne Narodowe Czytanie w ostrowskiej dziewiątce już za rok!

                   Opracowała: R. Sikora

 

FOTO NARODOWE CZYTANIE 2018 W SP9

DWA LATA DZIAŁALNOŚCI SZKOLNYCH KLUBÓW KSIĄŻKI

25 maja odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim uroczyste spotkanie podsumowujące dwa lata działalności Szkolnych Klubów Książki. Podczas spotkania po obejrzeniu krótkiego programu artystycznego zaproszeni goście przedstawili początki powstania SKK, ich pomysłodawcę, dyrektora Biblioteki Publicznej Andrzeja Grabowskiego oraz pokazano fragment zajęć prowadzonych przez pana Tomasza Gruchota z udziałem zaproszonych uczniów. Naszą szkołę reprezentowała pani Dyrektor Justyna Uciechowska oraz reprezentantki koła bibliotecznego z klasy Vb: Hania Hajnus, Julia Pulikowska i Marysia Sperling pod opieką pani Marii Grobelnej.

Inauguracja pilotażowego programu Dyskusyjnych Klubów Książki w trzech  ostrowskich szkołach podstawowych odbyła się dwa lata temu.  Przedsięwzięcie jest wynikiem współpracy Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego z bibliotekami funkcjonującymi w miejskich placówkach oświatowych. Patronat nad projektem objęła wiceprezydent miasta, Ewa Matecka. Celem działalności SKK jest promocja literatury, a także różnorodne formy obcowania z tekstem i jego kulturowym tłem. Książka jest punktem wyjścia w procesie poznawania rzeczywistości i próbach jego opisu. Omawiano dzieła na wielu płaszczyznach, począwszy od artystycznej, poprzez społeczną i psychologiczną, skończywszy na filozoficznej. Spotkania  w naszej szkole prowadzi dr Tomasz Gruchot, nauczyciel, polonista, znawca literatury współczesnej. Uczestnikami zajęć są uczniowie klas IV-VI, skupieni w kole bibliotecznym pod opieką bibliotekarki Renaty Sikory.

Opracowała: M. Grobelna

 

FOTO DWA LATA DZIAŁALNOŚCI SZKOLNYCH KLUBÓW KSIĄŻKI

POCZYTAJMY – SPOTKANIE Z AUTORKĄ DONATĄ DOMINIK-STAWICKĄ

Dziecięca wyobraźnia to niezwykła kraina, pełna przygód, emocji i kreatywności. Czytanie książek sprawia, że staje się ona coraz bogatsza, a każda nowa opowieść uczy, rozwija, bawi. Mówiła o tym naszym uczniom niezwykła autorka- pani Donata Dominik-Stawicka. Pani Donata jest ostrowianką, literaturoznawcą, poetką, pasjonatką historii, autorką książek naukowych, a od kilku lat również młodzieżowych. W piątek, 27 kwietnia w ramach cyklicznych spotkań w naszej bibliotece odwiedziła młodych czytelników, aby opowiedzieć o napisanych przez siebie książkach dla najmłodszych: „Dzieci z Lewkowca”, „Michałek i skarb szwoleżerów”, a także zbiorze legend „Nad nami Orzeł Biały”. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowiadań pani Donaty, dowiedziały się skąd czerpie pomysły na napisanie książek i zadały autorce wiele ciekawych pytań. Ponadto, w trakcie spotkania, w ramach realizacji programu PoczytajMy, organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, uczennice klasy III gimnazjum z Wysocka Małego przeczytały dzieciom obszerne fragmenty książek pani Dominik-Stawickiej. Finałem spotkania był konkurs na portret Michałka - głównego bohatera najnowszej książki pani Donaty. Najlepsze prace zostały nagrodzone przez autorkę, choć wybór był trudny, a wszystkie portrety wyjątkowe. Spotkanie było niezwykłym przeżyciem zarówno dla uczniów „Dziewiątki” jak i młodzieży z Wysocka Małego, a opowieści pani Donaty Dominik-Stawickiej zachęciły do czytania i pokazały, że historia naszego kraju jest pełna fascynujących wątków.  

Opracowała: J.Perz

 

FOTO POCZYTAJMY – SPOTKANIE Z AUTORKĄ DONATĄ DOMINIK-STAWICKĄ

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!