BIBLIOTEKA

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Dzisiaj zgodnie z obietnicą kolejne zadania, mamy do odgadnięcia tytuły disneyowskich bajek, baśni H.Ch.Andersena oraz baśni braci Grimm. Oczywiście od chętnych czekamy na rozwiązania.

Bawcie się dobrze, powodzenia:)

b1

b2

b3

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Kochani Uczniowie:)
Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek zapraszamy do wzięcia udziału w emotikonowych guizach. W każdym przypadku zadanie polega na odszyfrowaniu ukrytych tytułów pod szeregiem amotikonów. Potraktujcie to jako świetną zabawę, ale jeśli ktoś chce nam przysłać rozwiązane zadania, ucieszymy się. Uczniowie, którzy rozszyfrują największą  ilość tytułów, zostaną nagrodzeni ciekawą książką. Zapraszamy do zabawy.
Dzisiaj spróbujemy rozwiązać tytuły lektur szkolnych oraz tytuły książek dla młodzieży.
Jutro będziemy zmagać się z tytułami bajek disneyowskich, baśni  H.Ch.Andersena oraz baśni braci Grimm.
Osoby chętne mogą przesłać rozwiązania na adres – This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
 
b1
 
 
b2

KSIĄŻKI NA CZAS KWARANTANNY

Nasi kochani czytelnicy,
aby umilić Wam ten trudny czas (oby trwał jak najkrócej) znalazłyśmy dla Was zestawienie wartościowych książek, które możecie legalnie i bezpłatnie przeczytać, pobrać albo wysłuchać w sieci (ok. 200 tytułów). Zachęcamy do korzystania.
https://biblioteczka-apteczka.pl/2020/05/04/ksiazki-na-czas-kwarantanny/?fbclid=IwAR2xEW-HCINf_wsihcieF1xO_2AnZzJL37QtBwMtxYvkSVvjr1824e4o8FE
Pozdrawiamy Was serdecznie 

M. Grobelna, R.Sikora

23 kwietnia – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Drodzy Uczniowie!


Wkrótce będziemy obchodzić Święto Książki i Praw Autorskich, chcemy Wam przybliżyć to święto i zachęcić do zapoznania się z bardzo ciekawą prezentacją z ciekawostkami książkowymi, czyli Książka naj…..najstarsza, największa, najdroższa itp.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa obchodzone w ponad 100 krajach na całym świecie.. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (Hiszpania). W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).


Link do prezentacji:
https://view.genial.ly/5e9c37aab65e370dac7ce380/interactive-image-ciekawostki-ksiazkowe

Opracowały: M. Grobelna, R. Sikora

HANS CHRISTIAN ANDERSEN I JEGO BAŚNIE

Drodzy uczniowie, w 215 rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, zapraszamy do odwiedzenia polecanych poniżej stron internetowych. Znajdziecie tam teksty baśni Andersena (do słuchania i do czytania) oraz e-lekcje „Baśniowy świat Andersena”, a także interaktywną prezentację poświęconą Międzynarodowemu Dniu Książki dla Dzieci.


http://audio-bajki.pl/bajki-klasyczne


https://basn.pl/bajki/do-czytania.php


www.bajkowisko.pl - bajki do słuchania


https://pl.pinterest.com/pin/541206080200149695/


http://www.scholaris.pl/frontend,4,103108.html


https://view.genial.ly/5e82e367a8bed70dad09ff5b/interactive-image-miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci


Zostańcie w domu i w czasie weekendu czytajcie, oglądajcie i bawcie się na baśniowo.

Opracowały: R.Sikora, M.Grobelna

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 2020

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem. 
W tym roku gospodarzem jest Słowenia.
List pt. „Głód słów” napisał Peter Svetina (poniżej), a plakat zaprojektował Damijan Stepančič.
 Tam, gdzie mieszkam krzewy zielenieją z końcem kwietnia lub początkiem maja i niedługo potem zasiedlają je kokony motyli. Wyglądają jak kłaczki bawełny lub strzępki cukrowej waty, a larwy pożerają liść po liściu dopóki nie pozostaną gołe gałązki. Mija czas i odlatują motyle, nadchodzi lato i krzewy znowu stają się zielone
I tak bez przerwy.
To obraz poety, obraz pisarza. Są zjadani, bledną w swoich historiach i poezji, które – zakończone – odlatują, zasiedlają książki i znajdują swojego odbiorcę. To także zdarza się raz za razem. 
A co dzieje się z wierszami i historiami? 
Znam chłopca, który musiał przejść operację oka. Przez dwa tygodnie po zabiegu wolno mu było leżeć tylko na prawym boku i nie mógł czytać przez cały miesiąc. Kiedy po półtorej miesiąca wziął do ręki książkę, czuł się tak jakby czerpał słowa łyżką prosto z miski. 
Tak jakby je jadł. Po prostu je pożerał. 
Znałem dziewczynę, która, gdy dorosła, została nauczycielką. Powiedziała mi: dzieci, którym rodzice nie czytali, są biedne. 
Słowa w poezji i historiach są pożywieniem. Nie strawą dla ciała, nie pokarmem, który wypełnia ich żołądki. Są pokarmem dla ducha i dla duszy.
Kiedy jesteś głodny lub spragniony, twój żołądek kurczy się i wysycha ci w ustach. Szukasz czegokolwiek co nadawałoby się do zjedzenia – kawałka chleba, miski ryżu lub kukurydzy, ryby lub banana. Im bardziej jesteś głodny, tym bardziej zawęża się twój obszar widzenia, przestajesz dostrzegać to, co nie nadaje się do nasycenia twojego głodu.
Głód słów objawia się nieco inaczej – ponuractwem, ignorancją, arogancją. Ludzie cierpiący na głód tego rodzaju nie zdają sobie sprawy, że ich dusze trzęsą się z zimna, że przechodzą obok siebie samych, niczego nie dostrzegając.
Ten głód zaspokaja poezja i historie. 
Ale czy istnieje nadzieja dla tych, którzy nigdy nie czerpali przyjemności z obcowania ze słowami, aby ten głód zaspokoić? 
Jest. 
Chłopiec czyta prawie każdego dnia. Dziewczyna – nauczycielka czyta swoim uczniom. W każdy piątek. Co tydzień. Jeżeli zapomni – uczniowie przypomną jej o tym. 
A pisarz i poeta? Kiedy nadchodzi lato – odżywają. A potem pochłaniają ich własne słowa i w ten sposób rozlatują się na wszystkie stron.
Raz po raz, od nowa. 
Tłumaczenie na język polski: Katarzyna Ryrych
 
Drodzy uczniowie świętujcie i czytajcie. W następnym artykule o największym bajkopisarzu wszechczasów Hansie Chrystianie Andersenie: teksty autora w różnej formie (do słuchania i do czytania), zagadki oraz e-lekcja.
 
Opracowały: R.Sikora, M.Grobelna
 

BAJKOWO O KORONAWIRUSIE

Drodzy Rodzice i Opiekunowie
Sytuacja jest trudna i zmienia się dynamicznie. Z dnia na dzień pojawiają się nowe doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wirusa. Czym jest koronawirus i czym grozi spotkanie z nim? Dlaczego nie ma szkoły i przedszkola? Jak rozmawiać o tym z dzieckiem? Internetowe publikacje mają wesprzeć rodziców w rozmowie z dzieckiem i wyjaśnieniu, na czym polega zagrożenie. Poniżej trzy propozycje znalezione w sieci oraz ich krótkie opisy.

Poniżej link do książki o kolczastym złoczyńcy – koronawirusie – i jego kumplach. Powstała ona dzięki inicjatywie Ewy Podleś, a także dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu innych osób – lekarzy, psychologów, wydawców. Wydawnictwo Oleksiuk stworzyło ją z myślą o dzieciach – ku przestrodze, ale też ku pokrzepieniu serc.


https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/…/u…/pdf/Koronawirus.pdf


Poznanianka Mira Orlińska, mama Klary, wpadła na pomysł stworzenia bajki dla dzieci o koronawirusie. Udało jej się namówić do współpracy psycholożkę, która napisała bajkę-pomagajkę, konsultując ją z psycholożką dziecięcą. "Bajkę o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie" napisała psycholożka Dorota Bródka. Merytorycznie wspomogła ją psycholożka dziecięca Aleksandra Krysiewicz.
Link do bajki poniżej.


https://pleszew.naszemiasto.pl/bajka-dla-dzieci-o-koronawirusie-o-zlym-krolu-i-dobrej/ar/c15-7601795


Krótkie ilustrowane opowiadanie o koronawirusie zostało opracowane przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz. Książeczka dostępna jest za darmo w formacie PDF. Jej polską wersję przygotował kolektyw MamyProjekt, który realizuje wiele ciekawych i nieoczywistych działań edukacyjnych.
Treść opowiadania jest dostępna bezpłatnie na stronie www.mamyprojekt.pl oraz w kilkunastu wersjach językowych na stronie www.mindheart.co/descargables. Opowiastkę można czytać z dzieckiem w różnych językach, co pozwoli nie tylko na pracę z emocjami, co dzieje się poprzez powtarzalną zabawę, ale też naukę angielskiego, czy hiszpańskiego.

Opracowały: R. Sikora, M. Grobelna

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA

Drodzy rodzice, opiekunowie i uczniowie
żałujemy bardzo, że nie możemy spotkać się z Wami w naszej bibliotece szkolnej. Jednak postaramy się służyć Wam pomocą za sprawą strony internetowej szkoły. Będziemy zamieszczać informacje o tym jak sięgać po książki bez wychodzenia z domu i o ważnych wydarzeniach kulturalnych.
W tych trudnych chwilach warto korzystać z dobrej kultury w internecie. Serwisy internetowe, działające w ramach Legalnej Kultury, oferują świetne słuchowiska, spektakle teatralne i filmy.
W pierwszej kolejności prezentujemy strony, w których zasobach powinniście znaleźć Wasze lektury obowiązkowe.
https://lektury.gov.pl/
|https://wolnelektury.pl https://pl.wikisource.org/
https://www.legimi.pl/lektury/
https://www.youtube.com/playlist?list=PL1163EB8D12B56614
https://www.legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/wspolne-sprawy/news/1719,e-biblioteka-bezplatnych-lektur-szkolnych
http://lekturymp3.pl/audiobooki/lektury-szkola-podstawowa/klasa-1-3/
http://lekturymp3.pl/audiobooki/lektury-szkola-podstawowa/klasa-4-6/

Życzymy dużo zdrowia i wielu ciekawych lektur.

Opracowały: R. Sikora, M. Grobelna

NOC BIBLIOTEK PO RAZ PIĄTY

NOC BIBLIOTEK to ogólnopolska akcja, której założeniem jest, aby w sposób ciekawy, niekonwencjonalny promować czytelnictwo i pokazać, że biblioteki otwarte są na czytelników w każdym wieku. Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia odbyła się w 2015 roku. Nasza szkolna biblioteka od początku włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia czytelniczego.  Tegoroczna - V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbywała się pod hasłem "Znajdźmy wspólny język" i rozpoczęła się w piątek 13 grudnia o godzinie 20.00. Jak co roku, w czasie czytelniczej nocy, było wiele atrakcji. Przewijały się stałe elementy, takie jak: prezentacje ulubionych książek przez uczestników imprezy, czytający gość, projekcja filmu, podchody. W czasie podchodów uczniowie rozwiązywali zadania wymagające różnych umiejętności. Drużyny musiały zmierzyć się, między innymi,  z rozwiązywaniem zakodowanych informacji, łamigłówkami logicznymi Sudoku, poszukiwaniem określonych książek w bibliotece, wykonaniem prac plastycznych (plakat, komiks), wyszukiwaniem informacji na temat naszej noblistki – Olgi Tokarczuk, a także umiejętnością gry w Scrabble. Z dużym zainteresowaniem spotkały się komiksowe warsztaty, w czasie których uczestnicy poznali historię i budowę komiksu. Następnie młodzież tworzyła własny komiks w aplikacji „Comic Life”. Warsztaty prowadziła pani Bogna Skrzypczak – Walkowiak – kierownik ostrowskiej Mediateki.

Z nie mniejszym zapałem uczniowie uczestniczyli w zabawach z językiem angielskim, które przeprowadziła pani Weronika Piaskowska. Znajomość języka angielskiego była także przydatna w czasie słuchania tekstu „Mikołaj nie zapomina”, który zaprezentowała pani wicedyrektor Iwona Wojciechowska. Ostatnim punktem programu, przed krótkim nocnym odpoczynkiem, była projekcja filmu ”Ptyś i Bill” zrealizowanym na podstawie komiksu o takim samym tytule. W sobotni poranek uczestnicy akcji Noc Bibliotek z żalem opuszczali przyjazne progi biblioteki. Nad bezpieczeństwem i dobrym nastrojem uczniów w trakcie całego przedsięwzięcia czuwały organizatorki imprezy, panie bibliotekarki Renata Sikora i Maria Grobelna.

Opracowały: R. Sikora, M. Grobelna

 

FOTO NOC BIBLIOTEK PO RAZ PIĄTY

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!