Spacer po Ostrowie może być ciekawy i interesujący. Grupa uczniów z  naszej szkoły wybrała się w kierunku centrum miasta zatrzymując się m.in. przy Konkatedrze. Była to okazja do poznania ciekawych informacji dotyczących budowy kościoła oraz jego oryginalnych elementów architektonicznych. Zwróciliśmy też uwagę na tablicę upamiętniającą  wydarzenia, które miały miejsce w Domu Katolickim 99 lat temu. Kolejnym punktem naszej wycieczki był ostrowski Ratusz, gdzie w 1988 roku zaczęło działać Muzeum Miasta Ostrowa. Skorzystaliśmy z możliwości obejrzenia stałych wystaw oraz Ostrowa na dawnych pocztówkach. Dzięki infokioskom poznaliśmy legendę i prawdę o powstaniu herbu naszego miasta. Z muzeum poszliśmy do najstarszego w mieście kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny, obejrzeliśmy jego barokowe wnętrze oraz bardzo charakterystyczną elewację zewnętrzną. W czasie naszej wędrówki towarzyszyły nam wiersze ze zbioru „Abecadło ostrowskie” autorstwa Barbary i Witolda Banachów oraz „Legenda i prawda o herbie Ostrowa Wielkopolskiego”, której autorem jest Witold Banach i Józef Bendziecha. Historię miasta tworzą ludzie i na wyjątkowe osoby związane z jego dziejami  również zwróciliśmy uwagę. Nie mogło wśród nich zabraknąć patrioty i przyjaciela dzieci – Stefana Rowińskiego i kardynała Mieczysława Halki Ledóchowskiego, więzionego przez Niemców w ostrowskim więzieniu za walkę z germanizacją. 

Herb
Każde miasto swój herb posiada,
naszemu Pan Przebendowski nadał,
co podniósł miasto z upadku lat temu prawie trzysta, 
że trzeba go pamiętać to rzecz oczywista.

Opracowała: G. Lewandowska

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!