W piątek wieczorem 24 listopada rozpoczęła się kolejna już Noc w Bibliotece, a przebiegała pod hasłem „Noc w bibliotece z prawami dziecka”. W ten sposób dzieci ze świetlicy opiekuńczo – wychowawczej z programem socjoterapeutycznym oraz harcerze postanowili świętować Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który przypadał 20 listopada.

     Po powitaniu i wspólnym uzgodnieniu zasad obowiązujących w czasie spotkania, zebrani przeszli do szkolnej kuchni. Z wielkim zaangażowaniem uczniowie przygotowywali swój pierwszy posiłek – pizzę, którą później ze smakiem zjedzono. Następnie przyszła pora na realizacje głównego celu wydarzenia – przypomnienie i utrwalenie praw dziecka i spotkanie z wyjątkowym gościem – panią Karoliną Winiecką - asystentką  senatora RP Łukasza Mikołajczyka. Pani Karolina rozmawiała z młodzieżą o tym czym są prawa i komu służą. Poznanie praw dziecka ułatwiła lektura książki Joanny Krzyżanek „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli prawa małych i dużych”.  Bohaterowie książki, w trakcie codziennych przygód odkrywają swoje prawa i ich znaczenie. Uczą się, że każdy z nich może wyrażać własne zdanie, chodzić do teatru i kina, uczyć się, a nawet marzyć o wyprawie na wyspę Turapulra. Dowiadują się również, że tak samo oni powinni szanować prawa innych. Zaprojektowane i wymyślone przez autorkę prawa powstały w zgodności z Konwencją o prawach dziecka. Zdobyte informacje uczestnicy wydarzenia utrwalali w czasie zabawy i współzawodnictwa – układanie i kolorowanie puzzli ilustrującymi prawa dziecka.

     Dalsza część imprezy była poświęcona na realizację jednego z praw w praktyce - prawo do zabawy i wypoczynku.  Wszyscy z uśmiechem i przymrużeniem oka poddali się andrzejkowym wróżbom i pląsom w rytm muzyki. Po tak dużej aktywności wszyscy zgłodnieli, przyszła więc pora na przygotowanie kolacji – kanapek z własnoręcznie wykonanymi pysznymi pastami.

     Ostatnim punktem programu przed nocnym odpoczynkiem była projekcja filmu „Był sobie pies”. W sobotni poranek uczestnicy akcji "Nocy w bibliotece" z żalem opuszczali przyjazne progi szkoły, zapowiadając chęć uczestnictwa w kolejnej takiej imprezie.

     Nad bezpieczeństwem i dobrym nastrojem uczniów w trakcie całego przedsięwzięcia czuwały organizatorki imprezy, panie:  Renata Sikora, Maria Grobelna, Monika Wróblewska i Sylwia Larek.

Opracowała: R. Sikora

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd