Kim jest dziennikarz? Jakimi cechami powinien się charakteryzować? Jak zbiera się informacje do artykułu prasowego? Co to reportaż? Na te i inne pytania piątoklasiści znaleźli odpowiedź w trakcie kolejnego „Spotkania w bibliotece z …” zorganizowanego 24 stycznia br. w Światowym Dniu Środków Masowego Przekazu. Tym razem gościem naszej książnicy była pani Hanna Olejnik – dziennikarka „Gazety Ostrowskiej” oraz instruktorka warsztatów dziennikarskich i zajęć teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury.

     Pani Hania rozpoczęła spotkanie od wprowadzenia zebranych w świat dziennikarstwa. Wyjaśniła termin, krótko przedstawiła rodzaje dziennikarstwa oraz gatunki wypowiedzi publicystycznej i informacyjnej. Stało się  to wstępem do przeczytania tekstu popularnego redaktora „Gazety Wyborczej” Marcina Kąckiego pod tytułem „Plaża za szafą”. Przedstawiony reportaż kryminalny przykuł uwagę uczniów swą niecodzienną tematyką oraz niespodziewanym zakończeniem, ale przede wszystkim interpretacją czytającej. Nasz gość „zmusił” słuchaczy do uwagi i zabawy w śledczych. Stało się to także punktem wyjścia do wspólnego ustalenia cech osobowości dobrego dziennikarza. Później przyszła pora na pytania od uczestników spotkania. Pani Olejnik cierpliwie na nie odpowiadała. Uczniowie dowiedzieli się,  dlaczego pani Hania została dziennikarką oraz jaki jest jej ulubiony gatunek publicystyczny. Nie zabrakło też pytania dotyczącego tego, czy nasz gość lubi swój zawód. Niestety nie wszyscy zaspokoili swoją ciekawość, ponieważ czas spotkania w bibliotece szybko minął.

     Na zakończenie pani Dyrektor Justyna Uciechowska, przedstawiciel uczniów oraz organizatorka podziękowali za ciekawe spotkanie, a wszyscy uczestnicy wydarzenia pozowali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

     „Spotkanie w bibliotece z ..." to cykliczne działanie, w którym uczestniczą osoby reprezentujące różne zawody i mające ciekawe zainteresowania. Szkolną bibliotekę odwiedzają goście, którzy czytają dzieciom różne utwory poetyckie i prozatorskie. Akcja organizowana jest w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom".

Opracowała: R. Sikora

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd