Pluszowe misie – miękkie i miłe w dotyku są ulubieńcami wszystkich dzieci. Pocieszają, dodają otuchy, są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 roku.  Pluszowy miś stał się nie tylko ulubioną zabawką, ale także bohaterem niezliczonej ilości książek i filmów, nie tylko dla najmłodszych.

Nasza biblioteka od wielu lat celebruje święto pluszaków, przy okazji propagując literaturę, której głównymi bohaterami są misie. Nie inaczej było w tym roku. W czytelni powstała wystawka książek, z głównymi bohaterami w roli głównej: Kubusiem Puchatkiem, Misiem Uszatkiem, Paddingtonem, Pafnucym i innymi misiowymi literackimi postaciami. Pomiędzy wyeksponowanymi utworami zasiadły pluszowe zabawki. Wystawę chętnie podziwiały w czasie przerw dzieci z klas młodszych.
Na misiowe świętowanie zostały zaproszone dzieci z Przedszkola nr 15. Szkolny Klub Książki zapoznał przedszkolaków z historią pluszowego misia oraz tekstem opowiadania „Dzień Przyjaźni”, którego głównym bohaterem był Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. Bardzo dobrym pomysłem okazała się projekcja filmiku z serii o Misiu Uszatku, który bardzo spodobał się maluchom. Na zakończenie spotkania przedszkolacy obejrzeli wystawę. Zajęcia odbyły się w ramach programu „PoczytajMy”.

25 listopada do czytelni biblioteki szkolnej zawitała grupa dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunką – panią Sylwią Larek. Uczniowie wysłuchali historii pluszowego misia, później brali udział w „misiowych konkursach” i zabawach, które przygotowała dla wychowanków pani Sylwia. Spotkanie zakończyło głośne czytanie i wspólne zdjęcie. Wszystko to odbyło się w sprzyjającej aurze, dzięki misiowej wystawie. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy biblioteki i świetlicy szkolnej.

Opracowały: R. Sikora, M. Grobelna