Drodzy Rodzice i Opiekunowie
Sytuacja jest trudna i zmienia się dynamicznie. Z dnia na dzień pojawiają się nowe doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wirusa. Czym jest koronawirus i czym grozi spotkanie z nim? Dlaczego nie ma szkoły i przedszkola? Jak rozmawiać o tym z dzieckiem? Internetowe publikacje mają wesprzeć rodziców w rozmowie z dzieckiem i wyjaśnieniu, na czym polega zagrożenie. Poniżej trzy propozycje znalezione w sieci oraz ich krótkie opisy.

Poniżej link do książki o kolczastym złoczyńcy – koronawirusie – i jego kumplach. Powstała ona dzięki inicjatywie Ewy Podleś, a także dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu innych osób – lekarzy, psychologów, wydawców. Wydawnictwo Oleksiuk stworzyło ją z myślą o dzieciach – ku przestrodze, ale też ku pokrzepieniu serc.

Poznanianka Mira Orlińska, mama Klary, wpadła na pomysł stworzenia bajki dla dzieci o koronawirusie. Udało jej się namówić do współpracy psycholożkę, która napisała bajkę-pomagajkę, konsultując ją z psycholożką dziecięcą. "Bajkę o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie" napisała psycholożka Dorota Bródka. Merytorycznie wspomogła ją psycholożka dziecięca Aleksandra Krysiewicz.
Link do bajki poniżej.

Krótkie ilustrowane opowiadanie o koronawirusie zostało opracowane przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz. Książeczka dostępna jest za darmo w formacie PDF. Jej polską wersję przygotował kolektyw MamyProjekt, który realizuje wiele ciekawych i nieoczywistych działań edukacyjnych.
Treść opowiadania jest dostępna bezpłatnie na stronie www.mamyprojekt.pl oraz w kilkunastu wersjach językowych na stronie www.mindheart.co/descargables. Opowiastkę można czytać z dzieckiem w różnych językach, co pozwoli nie tylko na pracę z emocjami, co dzieje się poprzez powtarzalną zabawę, ale też naukę angielskiego, czy hiszpańskiego.

Opracowały: R. Sikora, M. Grobelna