„Mam apetyt na czytanie, czyli biblioteka od kuchni” – pod takim hasłem przebiegała kolejna Noc Bibliotek w naszej szkolnej książnicy. Było więc czytelniczo, smacznie i zdrowo.

W piątkowy wieczór w czytelni zgromadzili się zaproszeni goście oraz uczestnicy imprezy, czyli miłośnicy czytania (kolo biblioteczne) i adepci gotowania (koło kulinarne). Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania fragmentu książki Małgorzaty Musierowicz „Opium w rosole” przez panią Agnieszkę Olszak – dietetyka z firmy „Dobry dietetyk”. Wybrany fragment przedstawiał typowy obiad polskiej rodziny z lat osiemdziesiątych. Później pani Agnieszka rozmawiała z uczestnikami o ich zwyczajach żywieniowych, przedstawiła całodzienne zdrowe jadłospisy dla młodzieży, a także zaproponowała słodkim łasuchom przepisy na zdrowe łakocie: ciasto marchewkowe, mus z awokado i banana oraz błyskawiczne muffiny bananowe.

Kolejnym punktem programu było przygotowanie przez uczniów zdrowej kolacji z własnoręcznie przygotowanymi pastami i kanapkami. Wszyscy chętnie angażowali się w wykonanie pasty z tuńczyka, serowej i jajecznej, a także krojenie produktów na kanapki. Kiedy w miseczkach pojawiły się gotowe pasty, a na talerzach kolorowe kompozycje z pomidorów, ogórków, sałaty, rzodkiewki, serów i chudej wędliny, wszyscy poczuli głód i z wielkim apetytem zajadali przygotowane produkty. Zdrowa kolacja dodała wszystkim sił i energii do dalszego działania.

Najedzeni, ale nie leniwi, z zapałem wszyscy przystąpili do realizacji dalszej części wieczoru. Teraz było, przede wszystkim czytelniczo. Panie wicedyrektor: Maria Gryczka i Iwona Wojciechowska oraz pani bibliotekarka czytały „kulinarne” fragmenty z popularnych książek: „Akademia Pana Kleksa”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Uczestnicy prezentowali swoje ulubione książki, mówili o potrawach przygotowywanych lub jedzonych przez swoich ukochanych bohaterów.

Kolejny zaproszony gość pan Paweł Talaga – ratownik medyczny - pokazał zebranym jak należy zachować się na miejscu nagłego wypadku i jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

W dalszej części spotkania uczestnicy znów sięgnęli po swoje ulubione książki, ale tym razem zabrali je na salę gimnastyczną, gdzie posłużyły jako przybory do „książkowej gimnastyki”, którą przeprowadziła pani Katarzyna Motyl, nauczycielka wychowania fizycznego. Po intensywnym treningu każdy z przyjemnością wzmocnił swoje siły sokiem z zielonej pietruszki.

Punktualnie o godzinie dwudziestej czwartej, cztery drużyny zaopatrzone w koperty z instrukcjami wyruszyły, aby zmierzyć się z wyznaczonymi zadaniami. Zabawa była ekscytująca, ponieważ odbywała się w ciemnym budynku szkoły, a uczestnicy posługiwali się tylko latarkami. Pomimo późnej pory i zmęczenia, wszyscy poradzili sobie wspaniale z wykonaniem poleceń związanych z odżywianiem i wyszukiwaniem informacji w różnych źródłach.

Ostatnim punktem programu przed nocnym odpoczynkiem była projekcja filmu „Magiczne drzewo”. W sobotni poranek uczestnicy akcji "Noc bibliotek" z żalem opuszczali przyjazne progi biblioteki, zapowiadając chęć uczestnictwa w kolejnej takiej imprezie.

Nad bezpieczeństwem i dobrym nastrojem uczniów w trakcie całego przedsięwzięcia czuwały organizatorki imprezy, panie bibliotekarki Renata Sikora i Maria Grobelna, a także pan Paweł Talaga – ratownik medyczny i nauczyciel naszej szkoły.

Opracowała: R. Sikora