Wychodząc na przeciw potrzebom i zainteresowaniom czytelniczym uczniów , w bibliotece został utworzony Szkolny Klub Książki, którego członkami są czwartoklasiści z klasy IV b i IV d. Celem głównym działalności SKK było rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

     W trakcie zajęć młodzi ludzie rozwijali i kształtowali umiejętności: słuchania języka literackiego i posługiwania się nim, wyrażania myśli w formie zdania, cichego i głośnego czytania ze zrozumieniem, opowiadania przeczytanego tekstu, interpretowania treści przeczytanego utworu. Zajęcia także przygotowywały uczniów do aktywnego uczestnictwa w imprezach i konkursach czytelniczych oraz wydarzeniach kulturowych.

     Realizując powyższe cele, klubowicze w czasie swoich spotkań czytali i prezentowali książki lub ich fragmenty, prowadzili dyskusje i rozmowy na temat ich treści, interpretowali i precyzowali główną myśl utworu. Ponadto aktywnie włączyli się w działania popularyzujące czytelnictwo wśród rówieśników oraz młodszych kolegów i koleżanek.Promowali bajki i baśnie wśród najmłodszych, organizując wraz z opiekunem koła, spotkania czytelnicze dla grupy dzieci z Przedszkola nr 15. Aktywnie brali udział w takich inicjatywach i imprezach czytelniczych jak: pasowanie na czytelnika, „Spotkanie w bibliotece z …”, Dzień Postaci z Bajek, Mikołajki z Mikołajkiem. Uczniowie skupieni w Szkolnym Klubie Książki realizowali także działania związane z innowacją pedagogiczną „Henryk Sienkiewicz – noblista bliżej nas …”.

     Wszystkie te przedsięwzięcia miały na celu obudzenie w dzieciach zapału do książek, sprawienie by czytanie nie było jedynie przykrym obowiązkiem i ograniczało się do obowiązkowych lektur w szkole, ale by stało się potrzebą i pasją.

     Opiekunem Szkolnego Klubu Książki jest bibliotekarka Renata Sikora.

Opracowała: R. Sikora

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd