„Noc z Andersenem" jest przedsięwzięciem międzynarodowym. Pomysł na całonocną biblioteczną imprezę narodził się w Czechach, gdzie w 2000 roku zorganizowano ją po raz pierwszy. W roku 2003 w akcji wzięło udział pięć polskich bibliotek.

     Obecnie „Noc z Andersenem” organizują biblioteki w całej Polsce i w wielu innych krajach. Jest ona ściśle związana z Międzynarodowym Świętem Książki Dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia dnia urodzin duńskiego baśniopisarza wszechczasów - Hansa Christiana Andersena. Celem imprezy jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych oraz propagowanie idei głośnego czytania.

     Nasza szkolna biblioteka już po raz drugi przyłączyła się do tej akcji, która przebiegała pod hasłem "Świat baśni Andersena" i była częścią projektu edukacyjnego realizowanego od stycznia w klasach II- IV. Impreza rozpoczęła się o godzinie dziewiętnastej, w piątek 31 marca. Dziewiętnaścioro dzieci zgromadziło się w czytelni biblioteki, aby przeżyć noc w baśniowej atmosferze. Większość uczestników stanowili uczniowie klasy II c.

     Na powitanie drugoklasiści zaśpiewali przygotowaną wcześniej piosenkę „Dzień dobry panie Andersenie”, a oficjalnej inauguracji przedsięwzięcia dokonała pani Iwona Wojciechowska – wicedyrektor szkoły. Później wszyscy uczestnicy wzięli udział w zabawach integracyjnych, ustalono także zasady postępowania w czasie trwania imprezy Prezentacja multimedialna przybliżyła dzieciom sylwetkę głównego bohatera spotkania - Hansa Christiana Andersena. Dalsza część zajęć poświęcona była twórczości duńskiego baśniopisarza. Dzieci prezentowały swoje ulubione baśnie.

     Ważnym punktem imprezy była wizyta specjalnego gościa - wicedyrektor szkoły - pani Marii Gryczki, która przeczytała dzieciom baśń „Skarbonka” oraz uczestniczyła w zabawie „Budujemy zamek dla Królowej Śniegu”.

     Po tak intensywnej aktywności wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na przepyszną kolację- pizze o różnych smakach – sponsorowaną przez Restaurację Benitto.

     Swoją dotychczasową wiedzę na temat życia i twórczości Andersena mogli uczestnicy sprawdzić w zadaniach edukacyjnych i plastycznych. Poznawali także kolejne baśnie naszego jubilata, czytane przez czwartoklasistki ze Szkolnego Klubu Książki. Szczególnie zwrócono uwagę na utwór „Nowe szaty cesarza”, ponieważ w tym roku mija 180 rocznica jego pierwszego wydania. Pięknie przeczytała tę baśń pani Kasia Jędrzejczak, mama Igi z II c.

      Wszyscy dobrze się bawili, czekając na główną atrakcję wieczoru nazwaną przez organizatorów „Sokoli wzrok”. Punktualnie o godzinie dwudziestej drugiej, uczestnicy zaopatrzeni w latarki, wyruszyli na spacer ciemnymi korytarzami budynku szkoły, aby odszukać ukryte rekwizyty. Następnie dzieci odgadywały z jakiego utworu pochodzi dany rekwizyt, w czym pomocne były zbiory baśni Andersena. Pomimo późnej pory i zmęczenia, wszyscy poradzili sobie wspaniale z wyznaczonymi zadaniami.

     Podsumowaniem "Nocy z Andersenem" była projekcja animowanego filmu "Królowa Śniegu". Dużą przyjemność sprawiło dzieciom spanie w bibliotece w otoczeniu regałów i książek.

     Rano wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni opuszczali gościnne mury szkoły i biblioteki. Na pamiątkę niezapomnianej nocnej przygody dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, oryginalne karty pocztowe przesłane przez czeskich organizatorów akcji oraz "małe słodkie co nieco".

     Inicjatorkami i realizatorkami akcji były: bibliotekarka Renata Sikora oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Ewa Nawrocka.

Opracowały: R. Sikora, E. Nawrocka

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd