W poniedziałkowe przedpołudnie odwiedził naszą bibliotekę szczególny gość – poseł RP Pan Tomasz Ławniczak. Pan Ławniczak to nie tylko polityk, ale także historyk - z wykształcenia i miłośnik twórczości Henryka Sienkiewicza.

     Pan poseł rozpoczął spotkanie z uczniami klasy VI c od nakreślenia tła historycznego swojej ulubionej powieści Sienkiewicza – „Ogniem i mieczem”. Przeczytanie fragmentu utworu było wstępem do barwnej opowieści o losach bohaterów Trylogii wplecionych w dramatyczne losy Rzeczpospolitej XVII wieku.

     Cytat fragmentu z „Krzyżaków” był kolejnym etapem podróży w czasie. Konflikt jagiellońskiej Polski z zakonem krzyżackim stanowi tło historyczne powieści. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie były przyczyny powstania dzieła oraz z jakich źródeł historycznych korzystał Sienkiewicz opisując ważne wydarzenia i postacie historyczne. Pan Ławniczak szczególnie wyeksponował sylwetkę rycerza Jana Zawiszy. Opis turnieju rycerskiego, w którym zginął Zawisza był bardzo ekspresyjny i zrobił ogromne wrażenie na młodych odbiorcach.
Kończąc swój ciekawy wykład pan poseł położył nacisk na fakt , że dla Henryka Sienkiewicza bardzo ważne było, aby zachować w rodakach świadomość narodową, której kultywowanie było w tamtym czasie bardzo trudne ze względu na chęć wynarodowienia ludności przez okupantów.

     Nasz gość zachęcał młodzież do sięgania po literaturę historyczną jako do źródła wiedzy o przeszłości i kolejach losu własnej Ojczyzny.

     Na zakończenie uczniowie zadawali pytania, szczególnie interesowała ich działalność polityczna naszego gościa oraz jego zainteresowania. Okazało się, że pan poseł był kiedyś zapalonym piłkarzem, a dziś jest zagorzałym kibicem. Ostatnim punktem spotkania były podziękowania, które w imieniu wszystkich zebranych złożyła pani dyrektor Justyna Uciechowska.

     „Spotkanie w bibliotece z ..." to cykliczne działanie, w którym uczestniczą osoby reprezentujące różne zawody i mające ciekawe zainteresowania. Szkolną bibliotekę odwiedzają goście, którzy czytają uczniom wybrane utwory poetyckie i prozatorskie. Akcja organizowana jest w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem temat spotkania wpisał się również w realizację innowacji pedagogicznej pod hasłem „Henryk Sienkiewicz – noblista bliżej nas …”.

Opracowała: R. Sikora

 

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!