Jeden z najwybitniejszych filozofów XVII wieku René Descartes napisał, że czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. Ta znana maksyma francuskiego uczonego wpisuje się w ideę akcji pod hasłem „Narodowe Czytanie 2017”, nad którą honorowy patronat objął Prezydent RP.

    W sobotni poranek SP9 stała się jednym z wielu miejsc w Polsce, gdzie można było usłyszeć interpretacje wybitnego dzieła pt. „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego – wybitnego dramaturga, malarza, grafika i architekta. Przedstawiciele starszej grupy wiekowej z entuzjazmem podjęli kolejne literackie zadanie, mimo iż zarówno kompozycja sztuki, jak i warstwa językowa „Wesela” stanowią nie lada wyzwanie dla uczniów szkoły podstawowej. Spotkanie stało się okazją do przybliżenia młodym Polakom dziejów ojczystej historii i kultury.

   Wybrane fragmenty dramatu zaprezentowane przez dyrekcję szkoły, koordynatorów akcji i wychowanków SP9 oddały klimat epoki Młodej Polski. Jeden z najbardziej reprezentatywnych utworów narodowych pozwolił przywołać niezwykle malowniczą galerię bohaterów i bogatą symbolikę minionego okresu literackiego.

     Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta Polski od 2012 roku. Wszystkie placówki uczestniczące w tym przedsięwzięciu zostały obdarowane okolicznościową pieczęcią, służącą do stemplowania przyniesionych przez uczestników egzemplarzy „Wesela”.

Opracowały: S.Napieralska, R. Sikora, I. Trelka

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!