W sobotni poranek 16 września przy SP 9 spotkali się miłośnicy aktywnego wypoczynku i pasjonaci dwóch kółek. Po intensywnym wysiłku (ponad 18 km) grupa dotarła do Skrzebowej, małej miejscowości w gminie Raszków, gdzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pieszym queście pod hasłem „Tajemne ruiny i podziemne przejście”. 

     Na miejscu zbiórki uczestnicy otrzymali przewodnik pisany wierszem oraz mapkę. Wędrując z questem po Skrzebowej i Moszczance, młodzież poznała historię miejscowości, dotarła do miejsc owianych legendą i cennych kulturowo, a także poznała opowieści znane tylko miejscowej ludności. Głównym punktem trasy były zabytkowe ruiny skrzebowskiej kaplicy loretańskiej z XVII wieku, poza tym można było zobaczyć inne obiekty dziedzictwa kulturowego Skrzebowej i Moszczanki (kościół katolicki z początku ubiegłego wieku, cmentarze katolicki i poewangelicki z cennymi nagrobkami, dawną karczmę), a także podziwiać atrakcje przyrodnicze w otoczeniu doliny Ołoboku.

     Impreza miała na celu promocję aktywnego wypoczynku, popularyzację czytelnictwa, integrację uczniów z różnych środowisk lokalnych, poznanie najbliższej okolicy i jej ciekawostek. Wydarzenie zostało przygotowane przez opiekuna SKKT - Katarzynę Wojtysiak, bibliotekarkę - Renatę Sikorę przy współpracy bibliotekarki z SP Raszków - Katarzyny Zaworskiej i nauczycielki Marioli Janiak. 

     Rajd odbywał się w ramach ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz" , w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach. 

     Rajd był jednym z wielkopolskich wydarzeń Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku zostały ogłoszone przez Radę Europy pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu". Impreza została zrealizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.

Opracowała: R. Sikora

 

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd