Dla rodziców i uczniów

MOTYWY RELIGIJNE W LITERATURZE H. SIENKIEWICZA

     Literatura od zawsze inspirowała się wierzeniami religijnymi. Przez tysiąclecia wielu twórców w swych utworach zawierało przesłania religijne. Natchnienie pisarzy zaowocowało powstaniem wielu wspaniałych utworów, niezwykle ważnych dla naszej kultury, utworów, których doskonałość podziwiamy do dzisiaj.

     Dnia 31 maja uczniowie klasy 5B uczestniczyli w zajęciach w ramach innowacji „Henryk Sienkiewicz- noblista bliżej nas…”.  W trakcie lekcji religii w zakresie korelacji międzyprzedmiotowej, dzieci rozwijały swoje zainteresowania literackie, poznały motywy  religijne w dziełach Henryka Sienkiewicza, między innymi w „Potopie” i „Quo Vadis”. Młodzi humaniści z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opisu początków chrześcijaństwa i prześladowania pierwszych chrześcijan za wiarę w Jezusa Chrystusa.

Opracowali: ks. K. Hojeński, A. Pietrzak

 

FOTO MOTYWY RELIGIJNE W LITERATURZE H. SIENKIEWICZA

HISTORYCZNO – LITERACKIE „SPOTKANIE W BIBLIOTECE Z …” W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ POD HASŁEM „HENRYK SIENKIEWICZ – NOBLISTA BLIŻEJ NAS …”

     W poniedziałkowe przedpołudnie odwiedził naszą bibliotekę szczególny gość – poseł RP Pan Tomasz Ławniczak. Pan Ławniczak to nie tylko polityk, ale także historyk - z wykształcenia i miłośnik twórczości Henryka Sienkiewicza.

     Pan poseł rozpoczął spotkanie z uczniami klasy VI c od nakreślenia tła historycznego swojej ulubionej powieści Sienkiewicza – „Ogniem i mieczem”. Przeczytanie fragmentu utworu było wstępem do barwnej opowieści o losach bohaterów Trylogii wplecionych w dramatyczne losy Rzeczpospolitej XVII wieku.

     Cytat fragmentu z „Krzyżaków” był kolejnym etapem podróży w czasie. Konflikt jagiellońskiej Polski z zakonem krzyżackim stanowi tło historyczne powieści. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie były przyczyny powstania dzieła oraz z jakich źródeł historycznych korzystał Sienkiewicz opisując ważne wydarzenia i postacie historyczne. Pan Ławniczak szczególnie wyeksponował sylwetkę rycerza Jana Zawiszy. Opis turnieju rycerskiego, w którym zginął Zawisza był bardzo ekspresyjny i zrobił ogromne wrażenie na młodych odbiorcach.
Kończąc swój ciekawy wykład pan poseł położył nacisk na fakt , że dla Henryka Sienkiewicza bardzo ważne było, aby zachować w rodakach świadomość narodową, której kultywowanie było w tamtym czasie bardzo trudne ze względu na chęć wynarodowienia ludności przez okupantów.

     Nasz gość zachęcał młodzież do sięgania po literaturę historyczną jako do źródła wiedzy o przeszłości i kolejach losu własnej Ojczyzny.

     Na zakończenie uczniowie zadawali pytania, szczególnie interesowała ich działalność polityczna naszego gościa oraz jego zainteresowania. Okazało się, że pan poseł był kiedyś zapalonym piłkarzem, a dziś jest zagorzałym kibicem. Ostatnim punktem spotkania były podziękowania, które w imieniu wszystkich zebranych złożyła pani dyrektor Justyna Uciechowska.

     „Spotkanie w bibliotece z ..." to cykliczne działanie, w którym uczestniczą osoby reprezentujące różne zawody i mające ciekawe zainteresowania. Szkolną bibliotekę odwiedzają goście, którzy czytają uczniom wybrane utwory poetyckie i prozatorskie. Akcja organizowana jest w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem temat spotkania wpisał się również w realizację innowacji pedagogicznej pod hasłem „Henryk Sienkiewicz – noblista bliżej nas …”.

Opracowała: R. Sikora

 

 

FOTO HISTORYCZNO – LITERACKIE „SPOTKANIE W BIBLIOTECE Z …” W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ POD HASŁEM...

PODCHODY KSIĄŻKOWE W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „H. SIENKIEWICZ – NOBLISTA BLIŻEJ NAS…”

    Uczestnicy zajęć prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej „H. Sienkiewicz – noblista bliżej nas…” nie próżnują nawet w ferie. Młodzi pasjonaci książek już w pierwszym tygodniu zimowego wypoczynku spotkali się w bibliotece szkolnej, skąd wyruszyli w „literacką podróż”.

   Uczestnicy zajęć musieli sprostać wielu inspirującym zadaniom. Wśród nich warto wymienić: krzyżówki, puzzle, umiejętne korzystanie ze zbiorów bibliotecznych, czy zasobów internetowych. W trakcie wszystkich konkurencji niezmiernie ważna okazała się doskonała współpraca w zespole oraz kreatywne podejście do zaproponowanych zagadnień.

   Tego typu inicjatywy cieszą się w naszej szkole dużym zainteresowaniem i są dowodem na to, że wśród uczniów ostrowskiej dziewiątki nie brakuje aktywnych czytelników. Za oknami zima w pełni, mróz nadal nie odpuszcza, dlatego przyjemnie w dobrym towarzystwie i przytulnych salach lekcyjnych spędzić czas i przez chwilę poczuć „baśniowy klimat”.

Opracowała: Renata Sikora

 

FOTO PODCHODY KSIĄŻKOWE W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „H. SIENKIEWICZ – NOBLISTA BLIŻEJ NAS…”

„PODWIECZOREK ZE STASIEM I NEL” – ZAJĘCIA KULINARNE W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ POD HASŁEM „HENRYK SIENKIEWICZ – NOBLISTA BLIŻEJ NAS …

    Tym razem uczniowie klas IV spotkali się w stołówce szkolnej, gdzie postanowili przygotować smakołyki z okazji „Podwieczorku ze Stasiem i Nel” - kolejnych zajęć zaplanowanych w ramach innowacji pedagogicznej pod hasłem „H. Sienkiewicz – noblista bliżej nas….”. Na początku spotkania czwartoklasiści poznali sylwetki bohaterów książki H. Sienkiewicza pod tytułem „W pustyni i w puszczy” - Stasia Tarkowskiego oraz Nel Rawlison, a późnej wysłuchali krótkiego fragmentu powieści. 

    Jednak najbardziej wyczekiwanym momentem warsztatów był czas, kiedy to dzieci miały okazję wcielić się w role prawdziwych cukierników i zająć się wypiekiem czekoladowych babeczek. Wcześnie zapoznały się z recepturami, aby móc zakupić niezbędne produkty. Przygotowane składniki zostały podzielone na „suche” i „mokre”, a następnie dokładnie połączone. Tak przygotowane ciasto na muffinki mali cukiernicy wlewali do foremek i z niecierpliwością oczekiwali na efekty podjętych działań. Wszystkie babeczki pięknie wyrosły (smakowały równie wyśmienicie), a słodkości było na tyle dużo, że uczniowie mogli podzielić się nimi z najbliższymi. 

    Duża aktywność i zaangażowanie uczestników zajęć to dowód tego, że warto podejmować tego typu inicjatywy. Najmłodsi uczą się wówczas samodzielności, doskonalą pracę w zespole i efektywnie spędzają swój czas wolny.

Opracowała: M. Grobelna

 

FOTO „PODWIECZOREK ZE STASIEM I NEL” – ZAJĘCIA KULINARNE W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ POD HASŁEM...

„HENRYK SIENKIEWICZ – NOBLISTA BLIŻEJ NAS…”

   Pod koniec 2015 r. Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Setna rocznica śmierci polskiego noblisty to odpowiedni czas, aby uczcić pamięć wielkiego patrioty, przywiązanego do tradycyjnych wartości.
   Wspomniane wydarzenie stało się inspiracją do opracowania metodyczno – programowej innowacji pedagogicznej przez zespół nauczycieli: M. Grobelna, M. Gryczka, ks. K. Hojeński, G. Lewandowska, R. Kaczorowski, S. Napieralska, A. Pietrzak, R. Sikora, I. Trelka, K. Winiecka. Przedsięwzięcie pod hasłem „Henryk Sienkiewicz – noblista bliżej nas…” zakłada promowanie rodzimego dziedzictwa kulturowego, zintensyfikowanie działań mających na celu korelację międzyprzedmiotową, rozwijanie zainteresowań humanistycznych i artystycznych oraz pobudzenie wszechstronnej aktywności i kreatywności uczniów w odniesieniu do obchodów „Roku Sienkiewicza”.
   Innowacja, wpisując się w podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny, przyczyni się do rozwijania kompetencji kluczowych w zakresie upowszechniania czytelnictwa, komunikowania się w języku ojczystym, kształtowania postaw społecznych, pozwoli ugruntować wiedzę, zmotywuje uczestników do rozwoju zainteresowań, zwiększy świadomość ekspresji twórczej. Zaproponowane formy pracy przybliżą sylwetkę i twórczość polskiego noblisty.
   Już niebawem uczniowie klas IV – VI wyruszą w podróż śladami bohaterów powieści wielkiego twórcy. Mimo, iż Rok Sienkiewiczowski dobiega końca, nasza wyprawa potrwa aż do maja przyszłego roku.


Opracowały: Sylwia Napieralska i Izabela Trelka

„ŚLADAMI STASIA I NEL…” - ZAJĘCIA W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ "HENRYK SIENKIEWICZ - NOBLISTA BLIŻEJ NAS..."

   „Śladami Stasia i Nel…” – to tytuł kolejnego spotkania zaplanowanego w ramach innowacji pedagogicznej pod hasłem „H. Sienkiewicz – noblista bliżej nas…”. Tym razem uczniowie SP9 wcielili się w role ilustratorów i zaproponowali własne projekty okładek do znanych utworów polskiego noblisty.

     Dzieci, jeszcze przed feriami, zostały zobligowane do wyszukania potrzebnych informacji i przygotowania niezbędnych materiałów. Uczestnicy czwartkowego spotkania wykazali się niesamowitą fantazją i innowacyjnym podejściem do omawianej tematyki. Sumiennie wykonywane kolejne czynności, w krótkim czasie zaowocowały powstaniem prawdziwych „dzieł sztuki”. 

   Cieszy nas, że wychowankom ostrowskiej dziewiątki nie brakuje twórczej pasji i kreatywnych pomysłów. Warsztaty pod tytułem „Śladami Stasia i Nel…” zaproponowane przez autorów innowacji pedagogicznej, to kolejna inicjatywa realizowana w trakcie ferii zimowych. W końcu „podróż” z Sienkiewiczem nadal trwa!

Opracowały: S. Napieralska, I. Trelka

 

FOTO „ŚLADAMI STASIA I NEL…” - ZAJĘCIA W RAMACH INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ "HENRYK SIENKIEWICZ - NOBLISTA...

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd