EDUKACJA PROZDROWOTNA

 

ffluorryz2017


Działania szkoły w ramach realizacji projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” POBIERZ

Skład Zespołu ds. Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2017/2017 POBIERZ

Sprawozdanie z pracy zespołu ds. Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2017/2018 POBIERZ

Sprawozdanie z pracy zespołu ds. Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2016/2017 POBIERZ

Sprawozdanie z pracy zespołu ds. Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2015/2016 POBIERZ

Zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży POBIERZ

Zdrowy styl życia - prezentacja POBIERZ

SP9 Szkołą Promującą Zdrowie - prezentacja POBIERZ

Poradnik dla rodziców dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych POBIERZ

Zasady żywienia POBIERZ

Broszura dla rodziców "Zachowaj równowagę" POBIERZ

Poradnik dla rodziców POBIERZ

http://www.aktywniepozdrowie.pl

http://ankieta.aktywniepozdrowie.pl/index.php

http://szkolanawidelcu.pl/rodzice/jak-zachecic-dziecko-do-zdrowego-jedzenia

http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia

http://www.zachowajrownowage.pl/kategoria/dla-rodzicow

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/zdrowe-posilki-do-szkoly-dla-twojego-dziecka,146967.html

http://www.szkolazywienia.inspirander.pl/dziecko/przedszkolak_uczen.html

RAJD „W POSZUKIWANIU OZNAK WIOSNY”

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, a astronomiczna dzień wcześniej. Długość dnia zrównała się z nocą. Teraz dni stają się coraz dłuższe. Słońce świeci dłużej i wyżej na niebie. Przyroda budzi się do życia. Grupa uczniów z klas czwartych i piątych postanowiła sprawdzić, jak to wygląda w rzeczywistości. Celem rajdu była jedna z dzielnic naszego miasta: Piaski – Szczygliczka. W dniu 30 marca 2019 r. młodzi turyści udali się tam linią MZK nr 25. Już idąc ul. Wańkowicza obserwowali w przydomowych ogródkach pierwsze wiosenne kwiaty i pąki na krzewach. Spacerując po lesie wypatrywali zwierząt i młodych roślinek. Zwiedzili stanicę harcerską i wędrując ul. Siwego Sokoła, oglądali plansze edukacyjne z okazami fauny najbliższych okolic. Trochę intensywnego ruchu na siłowni i placu zabaw bardzo się im przydało. Zwrócili też uwagę na ciszę panującą w tym miejscu. Tradycyjne wszyscy uczestniczyli w konkursie krajoznawczym. Na osiedle wrócili linią nr 10. To był bardzo udany spacer, tym bardziej, że sprzyjała mu słoneczna pogoda.

Opracowała E. Skupińska

 

FOTO RAJD „W POSZUKIWANIU OZNAK WIOSNY”

ODDYCHAMY ŚWIEŻYM POWIETRZEM

Należy podkreślić, iż jako Szkoła Promująca Zdrowie propagujemy różne formy aktywności fizycznej. Niezależnie od panującej pogody warto wyjść z pomieszczenia i spędzić czas na świeżym powietrzu.

Spacer jest polecany każdemu, bez względu na wiek, czy płeć. To pozwala również na lepszą integrację grupy i miłe spędzanie czasu. W ramach działań prozdrowotnych uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi nauczycielami spędzają systematycznie czas na świeżym powietrzu, by dotlenić swój organizm. Chętnie spacerują po pobliskiej okolicy, podziwiając otaczającą przyrodę i zmiany w niej zachodzące.

Należy pamiętać, iż warunkiem odbywania takiej formy wypoczynku jest czystość powietrza, jakim wszyscy oddychamy. Uczniowie naszej szkoły mają bowiem świadomość, jakie czynniki wpływają na jego zanieczyszczenie (dymy z kominów, bądź spaliny z samochodów). Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to dzieci zbyt wiele czasu spędzają przed telewizorem bądź komputerem, zachęcamy do wspólnego kreowania postaw prozdrowotnych, mających na celu większą świadomość w zakresie ochrony zdrowia i stanu samopoczucia. Służy temu również zbilansowana dieta, wzbogacona witaminami i składnikami mineralnymi.

Opracowała: M. Banasiak

 

FOTO ODDYCHAMY ŚWIEŻYM POWIETRZEM

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

„Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu,
nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie.
Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem.”

Antoine Saint-Exupery

Według Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF) jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka. Mniej niż jedna setna procenta to woda pitna, odnawialna dzięki opadom. Kula, w której mieściłaby się cała woda na ziemi miałaby średnicę 1385 km. Gdyby taką kulę stworzyć tylko z wody słodkiej, miałaby średnicę zaledwie 160 km. Aby to zobrazować, przy założeniu, że ziemia ma wielkość piłki do koszykówki, cała woda zmieściłaby się w piłce do ping-ponga, a woda słodka wypełniłaby ziarenko kukurydzy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Jedynie 2% z nich żyje w Europie, 65% pochodzi z Azji, 27% z Afryki. Około 2,5 miliarda ludzi, nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych, stanowi to prawie 40% całej światowej populacji. WHO stwierdza, że każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody. Większość z nich mogłoby żyć, gdyby zapewniono im podstawowe warunki sanitarne, takie jak możliwość mycia rąk. Co roku w wielkich miastach marnuje się od 250-500 mln m³ wody. Ta ilość wystarczyłaby na rok dla 10-20 mln ludzi! Według wyliczeń różnych organizacji ekologicznych zakręcanie kranów przy myciu zębów w czteroosobowym gospodarstwie domowym to oszczędność 900 litrów wody miesięcznie. Jeżeli przecieka nam kran i woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę – rocznie tracimy prawie 12 tys. litrów wody. Ważne jest by uzmysłowić sobie jak cenna jest każda kropla, na pozór, najpowszechniejszej cieczy na świecie. Na problem ten szczególnie zwracamy uwagę 12 marca - obchodząc Światowy Dzień Wody, który w naszej szkole połączony został w warsztatami tematycznymi oraz stworzeniem gazetki szkolnej.

Opracowała: M. Psikus

DRUGIE ŚNIADANIE - ZDROWY NAWYK

W piątek dzieci klas I-III spożywały w towarzystwie  swoich kolegów i koleżanek  drugie śniadanie, którego podstawowym elementem był nabiał.

Na rynku jest mnóstwo mlecznych przetworów. Warto wybrać takie, które lubimy. Tak też uczynili nasi uczniowie i przynieśli do szkoły różne produkty, takie jak: twarożek, serek żółty, serek topiony oraz wiele innych dodatków w postaci  pieczywa pełnoziarnistego, warzyw i owoców. Nabiał jest obok mięsa głównym źródłem pełnowartościowego białka, zawiera wapń niezbędny do budowy kości i zębów. Nie należy zapominać, że produkty mleczne zawierają tłuszcz oraz witaminy: A, B, D, E, dzięki czemu odgrywają bardzo ważną rolę w żywieniu każdego człowieka, szczególnie istotne dla rozwoju młodego organizmu.

Pamiętajmy, że każdy posiłek, a zwłaszcza drugie śniadanie powinien być zbilansowany i pełnowartościowy, zawierający węglowodany, białko, tłuszcz oraz witaminy i sole mineralne.

TRZYMAJ FORMĘ, TRZYMAJ CIAŁKO, JEDZ WARZYWA ORAZ BIAŁKO!

Opracowała: M. Banasiak

 

FOTODRUGIE ŚNIADANIE - ZDROWY NAWYK

PIERWSZA POMOC

14 marca br. gościem w klasie IIc był nauczyciel a zarazem ratownik medyczny - pan Paweł Talaga. Zajęcia podzielone zostały na dwie części - część teoretyczną, podczas której uczniowie dowiedzieli się, jak należy postępować w sytuacji, gdy spotkamy osobę potrzebującą udzielenia nagłej pomocy i w jaki sposób udzielić tej pomocy, zanim nadjedzie pogotowie. Przypomnieli sobie Numer Alarmowy 112 oraz numer Pogotowia Ratunkowego 999. Pan Paweł przećwiczył z uczniami sposób prowadzenia rozmowy telefonicznej podczas wzywania karetki.

Część druga miała na celu przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Swoje umiejętności uczniowie ćwiczyli na fantomie: masaż serca – 30 ucisków na klatkę piersiową i dwa wdechy na zmianę.    

Dzięki zajęciom tego typu drugoklasiści zyskali wiele pożytecznych informacji i nabyli praktyczne umiejętności, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Opracowała: B. Szpera

PROJEKT „BEZPIECZNA DROGA”

„Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna – realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży.

W ramach Ogólnopolskiego Programu Poprawy Bezpieczeństwa „Bezpieczna droga” promowane są  właściwe postawy bezpiecznego zachowania oraz bezpieczny styl życia we współczesnym świecie. Działania te zostały przygotowane w odpowiedzi na narastający problem braku bezpieczeństwa na polskich drogach. W ramach realizacji programu "Bezpieczna droga do szkoły" 8 marca w naszej szkole odbył się apel, podczas którego uczniowie klas I-III po raz kolejny w tym roku szkolnym mieli okazję  utrwalić i  wzbogacić swoje wiadomości z zakresu najważniejszych przepisów obowiązujących w ruchu drogowym oraz poznali 7 odblaskowych rad drogowych. Dzieci obejrzały również film na temat prawidłowego poruszania się po drogach. Na zakończenie spotkania od organizatorów projektu czekała na wszystkich niespodzianka w postaci odblaskowych kamizelek,  które przekazała wszystkim uczniom pani wicedyrektor Maria Gryczka, która przypomniała o zachowaniu ostrożności podczas spędzania przerw na boisku i szkolnym korytarzu.

Uczniowie SP9  będą zawsze pamiętać o zakładaniu kamizelek podczas wyjść na wycieczki. Stosowanie  odblasków, a także poprawa nawyków pieszych i rowerzystów, mogą zmniejszyć grożące niebezpieczeństwo. Dlatego bądźmy uważni, bądźmy bezpieczni! 

                                                                                   Opracowały: B. Czekalska, W. Oscenda

 

FOTO PROJEKT „BEZPIECZNA DROGA”

WITAMINOWA BOMBA NA TALERZU

W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły spożywali śniadanie pełne wartości odżywczych. Tym razem przynieśli ze sobą kiełki różnorodnych warzyw. Znalazły się wśród nich: rzeżucha, rzodkiewka, soczewica, soja i wiele innych. Niektórzy z nich sami z pomocą rodziców wyhodowali je w warunkach domowych. Inni kupili w sklepach ze zdrową żywnością. Alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za tego typu produktami były świeże warzywa i owoce. Nie mniej jednak należy pamiętać, iż właśnie kiełki mają wielką moc, jeśli chodzi o wzbogacenie organizmu o wartości odżywcze. Są bogate w białka, kwasy tłuszczowe omega–3 oraz błonnik. Kiełki to skarbnica żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, potasu, cynku, jodu, manganu, miedzi, litu i selenu. To również witaminy z grupy B, D, E, K, PP, a dzięki zawartości witaminy C wzmacniają naszą odporność. Żadne owoce i warzywa, które możemy kupić zimą, nie mają w sobie tyle wartości odżywczych, co wyhodowane przez nas, świeże kiełki.

Jeśli mamy już jeść rośliny, to znacznie częściej sięgamy po ich nasiona – rzadziej po same kiełki. Dlaczego ? Otóż, nie są one aż tak promowane przez media, dlatego mało kto zna ich „magiczne” właściwości. A szkoda, bowiem składniki odżywcze znajdujące się w kiełkach są o wiele łatwiej przyswajalne, niż te znajdujące się w gotowych warzywach. Mnóstwo składników odżywczych występuje w nich w gigantycznych ilościach.

Dzieci przy okazji sporządzania drugiego śniadanka dowiedziały się przede wszystkim o tym, jak ważną rolę odgrywa wartościowe uzupełnienie diety szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, kiedy nie mamy jeszcze dostępu do świeżych, rodzimych warzyw i owoców. Regularne spożywanie kiełków nie tylko wzmacnia nasz system odpornościowy, ale również zapobiega wielu groźnym chorobom.

Doceńmy ich zdrowotne i smakowe walory! Uzupełnijmy naszą kanapkę małymi, drobnymi roślinkami, zawierającymi mnóstwo magnezu i potasu, co poprawi nasze samopoczucie i doda energii podczas pobytu w szkole!

Opracowała: M. Banasiak

 

FOTO WITAMINOWA BOMBA NA TALERZU

ZĄBEK

19 lutego klasa III b wraz z wychowawczynią  wybrała się do Medycznego Studium Zawodowego im. H. Chrzanowskiej przy ulicy Bolesława Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim na przedstawienie „Ząbek” oraz  warsztaty zatytułowane „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”. Pani  stomatolog i pielęgniarki z Medycznego Studium Zawodowego  z radosnym uśmiechem przywitały dzieci. Pani doktor zapoznała uczniów z gabinetem stomatologicznym oraz zademonstrowała działanie sprzętu dentystycznego. Wyjaśniła, jak należy poprawnie myć zęby. Odpowiedziała na pytanie, dlaczego musimy dbać o higienę jamy ustnej, a także podkreślała fakt, iż na stan naszego uzębienia ma bardzo duży wpływ zdrowe odżywianie, czyli przede wszystkim jedzenie warzyw i owoców. Pani stomatolog na zestawie „dużej szczęki” zaprezentowała kolejne etapy mycia zębów. Największą frajdą dla dzieci była obsługa fotela dentystycznego - jego podnoszenie i opuszczanie. Wszyscy  bardzo dzielnie i chętnie poddali się badaniu.  Ponadto uczniowie obejrzeli przedstawienie „Ząbek”, jak również samodzielnie rozwiązywali krzyżówkę, bawili się w kalambury. Trzecioklasiści  okazali się bardzo dzielnymi pacjentami, którzy nie boją się usiąść na fotelu dentystycznym.

Spotkanie zrobiło na uczniach bardzo duże wrażenie. Na koniec wizyty dzieci serdecznie podziękowały pani doktor i uczennicom za miłe przyjęcie. Niespodziankom nie było końca, pani stomatolog rozdała dzieciom pastę do zębów, łamigłówkę oraz zdrową przekąskę - czerwone jabłuszko. Z pewnością ta wizyta zachęciła uczniów do dbania o swoje zęby i do systematycznego odwiedzania dentysty.

                                                                                                                     Opracowała: D. Wieczorek

 

FOTO ZĄBEK

X RAJD „UROKI ZIMY”

W dniu 17 lutego 2019 r. grupa 15 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w X Rajdzie „Uroki zimy”, który odbył się pod honorowym patronatem Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim mł. inspektora Piotra Wilkowskiego oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim bryg. Jacka Wiśniewskiego. Opiekunowie SKKT wybrali do pokonania trasę nr 2 „PTTK-owską”. Start został usytuowany na ul. Raszkowskiej obok siedziby PTTK. Razem z naszymi turystami wędrowały drużyny z innych szkół ostrowskich i z powiatu. Po drodze zobaczyliśmy cmentarz żydowski – Kirkut na Zielonym Rynku, Zespół Szkół Usługowych – dawne koszary ułanów, tablicę „Ściana Pamięci” na kościele Św. Antoniego oraz kwaterę poległych za wolność i niepodległość na cmentarzu przy ul Bema.

Na metę, zlokalizowaną na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, wszyscy dotarli w doskonałych humorach, zapewne za przyczyną pięknej, słonecznej pogody i temperatury powietrza - bardziej wiosennej niż zimowej. Posileni zupą pomidorową, przystąpili do udziału w konkursie krajoznawczym – Ostrów Wielkopolski - moje miasto, konkursie wiedzy o Policji i Straży Pożarnej oraz konkursie strzelania z broni pneumatycznej. Mogli też obejrzeć wozy strażackie i policyjne oraz ubiory strażaków, przeznaczone do udziału w różnych akcjach. Za uczestnictwo w rajdzie otrzymali dyplom i puchar. Linią MZK wrócili na osiedle, gdzie zakończył się spacer.

                                                                Opracowały: E. Skupińska, B. Hadryan - Grzywna

 

FOTO X RAJD „UROKI ZIMY”

PROGRAM EDUKACYJNY "MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI"

Dnia 29.01.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 9 przeprowadzono kolejną edycję programu edukacyjnego dla dziewcząt "Między nami kobietkami". W spotkaniu z prelegentką panią Moniką Marciniak wzięły udział uczennice klas szóstych. Głównym celem jest omówienie zmian fizycznych i emocjonalnych zachodzących w okresie dojrzewania u dziewczyn. Dzięki prezentacji multimedialnej pokazano w bardzo obrazowy sposób przebieg cyklu menstruacyjnego oraz budowę i funkcjonowanie układu rozrodczego kobiety. Zapoznano z produktami ochronnymi,właściwym używaniu i postępowaniu po ich użyciu. Omówiono zachowania higieniczne podczas okresu dojrzewania, zapoznano  z definicją zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Spotkanie przebiegało tradycyjnie w miłej atmosferze, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Padało dużo pytań i fachowych odpowiedzi. Na końcu rozdano każdej uczennicy zestawy edukacyjne z książeczką "Dorastając jak dziewczyna".

Opraowała: Małgorzata Pośpiech

 

FOTO PROGRAM EDUKACYJNY "MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI"

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!