EDUKACJA PROZDROWOTNA

 

ffluorryz2017


Działania szkoły w ramach realizacji projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” POBIERZ

Skład Zespołu ds. Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2017/2017 POBIERZ

Sprawozdanie z pracy zespołu ds. Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2017/2018 POBIERZ

Sprawozdanie z pracy zespołu ds. Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2016/2017 POBIERZ

Sprawozdanie z pracy zespołu ds. Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2015/2016 POBIERZ

Zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży POBIERZ

Zdrowy styl życia - prezentacja POBIERZ

SP9 Szkołą Promującą Zdrowie - prezentacja POBIERZ

Poradnik dla rodziców dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych POBIERZ

Zasady żywienia POBIERZ

Broszura dla rodziców "Zachowaj równowagę" POBIERZ

Poradnik dla rodziców POBIERZ

http://www.aktywniepozdrowie.pl

http://ankieta.aktywniepozdrowie.pl/index.php

http://szkolanawidelcu.pl/rodzice/jak-zachecic-dziecko-do-zdrowego-jedzenia

http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia

http://www.zachowajrownowage.pl/kategoria/dla-rodzicow

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/zdrowe-posilki-do-szkoly-dla-twojego-dziecka,146967.html

http://www.szkolazywienia.inspirander.pl/dziecko/przedszkolak_uczen.html

MEDITEST

15 listopada 48 uczniów naszej szkoły wzięło udział w dziewiątej edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy na temat zdrowia i jego ochrony - MEDITEST. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu, zwiększenie ich świadomości, zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego oraz postępowania w nagłych wypadkach. Uczniowie zmierzyli się z trzydziestoma pytaniami w trzech kategoriach wiekowych: klas 3-4, klas 5-6 oraz klas 7-8. Tegoroczna edycja obejmowała zagadnienia dotyczące prawidłowej higieny i chorób człowieka, zrównoważonej diety, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie odpowiadali również na pytania z zakresu anatomii i fizjologii człowieka.

Opracowała: M.Psikus

 

FOTO MEDITEST

ZDROWE ŚNIADANIE W KLASACH I - III

W czwartek uczniowie klas młodszych  po raz kolejny docenili zalety prawidłowego żywienia, organizując zdrowe i smaczne śniadanie. Śniadanko to, obfitowało w kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, które jest bogate w błonnik. Doskonałym dodatkiem okazały się warzywa (rzodkiewki, ogórki, pomidorki, papryka), a także ulubione przez dzieci owoce (m.in. banany, jabłka) zawierające mnóstwo drogocennych witamin i minerałów. Spożywanie zdrowego śniadania stało się również pretekstem do rozmów na temat walorów zdrowotnych posiłków. Dzieci przypomniały sobie,  jak ważne jest dostarczanie porcji witamin i minerałów dla prawidłowego rozwoju organizmu.

Opracowała: M. Młoda

 

FOTO ZDROWE ŚNIADANIE W KLASACH I - III

X EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Europejski Tydzień Sportu dla wszystkich". W ramach Tygodnia Sportu, który przypada w dniach od 26 maja do 1 czerwca odbywały się w naszej szkole konkurencje indywidualne jak i gry drużynowe, między innymi piłka nożna, piłka siatkowa, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz wiele innych…!

Najważniejszym celem zajęć było pokazanie  jak fajne jest uprawianie sportu, ile przynosi to radości, jak pozytywnie wpływa na sprawność, samopoczucie, jak buduje relacje z innymi członkami grupy. Ćwiczyć można praktycznie zawsze i prawie wszędzie. Nie od dziś wiadomo, zdrowe dzieci to zdrowi dorośli. Chociaż X Europejski Tydzień Sportu dla wszystkich dobiegł końca, nie oznacza to, iż w naszej szkole zakończyły się zajęcia sportowe.

Uczniowie i wychowawcy będą w dalszym ciągu propagowali zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu.

Opracowała: B. Czekalska, U. Kupczyk

 

LUBIMY NOWALIJKI BOGATE W WITAMINKI

Chłodny i zachmurzony poranek sprawił, iż przyrządzenie drugiego śniadania na trawie nie mogło się odbyć. Ale nic straconego.. Uczniowie klas I-III spożywali je w swoich salach lekcyjnych. Tym razem w roli głównej były...nowalijki. Dzieci przyniosły na zajęcia warzywa bogate w witaminy. Przy tej okazji przeprowadzono rozmowy na temat potrzeby zdrowego odżywiania. Co powinniśmy jeść, aby być zdrowym? Dlaczego trzeba spożywać warzywa i owoce? Jakie produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie? Czego powinniśmy unikać w naszym jadłospisie, by móc cieszyć się zdrowiem?

Najskuteczniejszym sposobem na to, by przekonać dzieci i ich rodziców do zdrowego odżywiania się i właściwych nawyków żywieniowych są działania praktyczne w postaci wspólnie przygotowanego i spożywanego posiłku, składającego się z produktów przygotowanych wcześniej wraz z rodzicami. Uczniowie przyłożyli się solidnie do pracy. Buzie były uśmiechnięte i zadowolone, co wpłynęło niewątpliwie na miłą i życzliwą atmosferę.

Jednym słowem było smacznie, zdrowo i kolorowo :).

Opracowała: M. Banasiak

 

FOTO LUBIMY NOWALIJKI BOGATE W WITAMINKI

CERTYFIKAT UDZIAŁU W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAME PROFILAKTYCZNO - EDUKACYJNYM POD HASŁEM „ZNAMIĘ! ZNAM JE?”

Zainteresowanie czerniakiem, groźnym nowotworem wciąż rośnie, jednak nasza świadomość na jego temat jest nadal niska. Aby w większym stopniu upowszechnić wiedzę o nim, Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej,  zainaugurowała ogólnopolski program profilaktyczno - edukacyjny pod hasłem „Znamię! Znam je?”.

Nasza szkoła przystąpiła do tego programu. Wszyscy nauczyciele klas IV - VII przeprowadzili w pierwszym okresie roku szkolnego w ramach godzin z wychowawcą zajęcia, które miały na celu zachęcić uczniów do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem. Na potrzeby kampanii „Znamię! Znam je?” przygotowane zostały materiały edukacyjne w postaci ulotki i plakatu z kluczowymi informacjami na temat nowotworu. W pakiecie tym znalazł się także specjalnie przygotowany filmik, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo sprawdzać skórę i uchronić się przed czerniakiem. Po zakończonych zajęciach złożyliśmy sprawozdanie dotyczące realizacji programu i otrzymaliśmy CERTYFIKAT potwierdzający udział naszej szkoły w tym przedsięwzięciu.        

Opracowała: M. Młoda

RAJD „NA KOLEJOWYM SZLAKU”

W dniu 18 maja 2019 r. grupa uczniów z klas trzecich i czwartych wzięła udział w rajdzie po Ostrowie „Na kolejowym szlaku”. Trasa przebiegała wzdłuż obiektów związanych z koleją.

Dzieci z przystanku na ul. Paderewskiego przejechały linią MZK na ul. Partyzancką i dalej wędrowały pieszo przez Most Odolanowski, wzdłuż wyładowni i parowozowni. Przeszły obok Stawu Szulca i boiska sportowego „za parowozownią”. W pobliżu starego zabytkowego parowozu zrobiły sobie sesję zdjęciową. Z kładki dla pieszych, łączącej ul. Skorupki z ul. Dworcową, mali turyści obserwowali przejeżdżające pociągi. Idąc ul. Dworcową, dotarli do skweru, na którym znajduje się pomnik – samolot. Przeszli pod wiaduktem, który przebiega nad ul. Krotoszyńską. Wzięli udział w konkursie krajoznawczym z przebytej trasy i linią MZK wrócili na osiedle.

Po kilku chłodnych dniach sobota zaskoczyła ciepłem i idealnie nadawała się do spacerowania. To już ostatnia wyprawa w tym roku szkolnym. Nie zapominajcie w czasie wakacji o zwiedzaniu, odkrywaniu nowych miejsc, o czynnym wypoczynku. 

Opracowała: E. Skupińska i B. Hadryan-Grzywna

 

FOTO RAJD „NA KOLEJOWYM SZLAKU”

RAJD „W POSZUKIWANIU OZNAK WIOSNY”

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, a astronomiczna dzień wcześniej. Długość dnia zrównała się z nocą. Teraz dni stają się coraz dłuższe. Słońce świeci dłużej i wyżej na niebie. Przyroda budzi się do życia. Grupa uczniów z klas czwartych i piątych postanowiła sprawdzić, jak to wygląda w rzeczywistości. Celem rajdu była jedna z dzielnic naszego miasta: Piaski – Szczygliczka. W dniu 30 marca 2019 r. młodzi turyści udali się tam linią MZK nr 25. Już idąc ul. Wańkowicza obserwowali w przydomowych ogródkach pierwsze wiosenne kwiaty i pąki na krzewach. Spacerując po lesie wypatrywali zwierząt i młodych roślinek. Zwiedzili stanicę harcerską i wędrując ul. Siwego Sokoła, oglądali plansze edukacyjne z okazami fauny najbliższych okolic. Trochę intensywnego ruchu na siłowni i placu zabaw bardzo się im przydało. Zwrócili też uwagę na ciszę panującą w tym miejscu. Tradycyjne wszyscy uczestniczyli w konkursie krajoznawczym. Na osiedle wrócili linią nr 10. To był bardzo udany spacer, tym bardziej, że sprzyjała mu słoneczna pogoda.

Opracowała E. Skupińska

 

FOTO RAJD „W POSZUKIWANIU OZNAK WIOSNY”

ODDYCHAMY ŚWIEŻYM POWIETRZEM

Należy podkreślić, iż jako Szkoła Promująca Zdrowie propagujemy różne formy aktywności fizycznej. Niezależnie od panującej pogody warto wyjść z pomieszczenia i spędzić czas na świeżym powietrzu.

Spacer jest polecany każdemu, bez względu na wiek, czy płeć. To pozwala również na lepszą integrację grupy i miłe spędzanie czasu. W ramach działań prozdrowotnych uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi nauczycielami spędzają systematycznie czas na świeżym powietrzu, by dotlenić swój organizm. Chętnie spacerują po pobliskiej okolicy, podziwiając otaczającą przyrodę i zmiany w niej zachodzące.

Należy pamiętać, iż warunkiem odbywania takiej formy wypoczynku jest czystość powietrza, jakim wszyscy oddychamy. Uczniowie naszej szkoły mają bowiem świadomość, jakie czynniki wpływają na jego zanieczyszczenie (dymy z kominów, bądź spaliny z samochodów). Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to dzieci zbyt wiele czasu spędzają przed telewizorem bądź komputerem, zachęcamy do wspólnego kreowania postaw prozdrowotnych, mających na celu większą świadomość w zakresie ochrony zdrowia i stanu samopoczucia. Służy temu również zbilansowana dieta, wzbogacona witaminami i składnikami mineralnymi.

Opracowała: M. Banasiak

 

FOTO ODDYCHAMY ŚWIEŻYM POWIETRZEM

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

„Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu,
nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie.
Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem.”

Antoine Saint-Exupery

Według Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF) jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka. Mniej niż jedna setna procenta to woda pitna, odnawialna dzięki opadom. Kula, w której mieściłaby się cała woda na ziemi miałaby średnicę 1385 km. Gdyby taką kulę stworzyć tylko z wody słodkiej, miałaby średnicę zaledwie 160 km. Aby to zobrazować, przy założeniu, że ziemia ma wielkość piłki do koszykówki, cała woda zmieściłaby się w piłce do ping-ponga, a woda słodka wypełniłaby ziarenko kukurydzy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Jedynie 2% z nich żyje w Europie, 65% pochodzi z Azji, 27% z Afryki. Około 2,5 miliarda ludzi, nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych, stanowi to prawie 40% całej światowej populacji. WHO stwierdza, że każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody. Większość z nich mogłoby żyć, gdyby zapewniono im podstawowe warunki sanitarne, takie jak możliwość mycia rąk. Co roku w wielkich miastach marnuje się od 250-500 mln m³ wody. Ta ilość wystarczyłaby na rok dla 10-20 mln ludzi! Według wyliczeń różnych organizacji ekologicznych zakręcanie kranów przy myciu zębów w czteroosobowym gospodarstwie domowym to oszczędność 900 litrów wody miesięcznie. Jeżeli przecieka nam kran i woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę – rocznie tracimy prawie 12 tys. litrów wody. Ważne jest by uzmysłowić sobie jak cenna jest każda kropla, na pozór, najpowszechniejszej cieczy na świecie. Na problem ten szczególnie zwracamy uwagę 12 marca - obchodząc Światowy Dzień Wody, który w naszej szkole połączony został w warsztatami tematycznymi oraz stworzeniem gazetki szkolnej.

Opracowała: M. Psikus

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!