ERASMUS +

ERASMUS + H.E.A.L. - INTERNATIONAL CHILDREN`S RIGHTS DAY

Nasza szkoła już po raz drugi przyłączyła się do akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. My także wspólnie z UNICEF świętowaliśmy ten dzień, tym samym pokazując uczniom, że prawa dziecka są ważne dla naszej placówki. Na godzinach wychowawczych powstawały przepiękne plakaty, przedstawiane były filmiki i prezentacje, dzieci przyszły ubrane na niebiesko przyłączając się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć wszystkich zaprzyjaźnionych szkół partnerskich z projektu ERASMUS + "Health Education and Learning", który od roku realizowany jest w naszej szkole. Dzięki wyjazdom, w ramach jego realizacji, nasi uczniowie mają możliwość poznać dzieci z innych krajów, otworzyć się na ich kulturę i obyczaje. Prawa dzieci na świecie powinny być wszędzie takie same, bez względu na kolor skóry, wyznanie czy płeć. Ta idea przyświeca nam w codziennej pracy z dziećmi, a partnerstwo ze szkołami podstawowymi z Turcji, Włoch, Bułgarii, Litwy czy Grecji wzbogaca naszą wiedzę i pozwala lepiej wyjaśnić uczniom otaczający nas świat.

 Ewa Sobczak

 

FOTO ERASMUS + H.E.A.L. - INTERNATIONAL CHILDREN`S RIGHTS DAY

PROJEKT ERASMUS+ - DELEGECJA SP 9 W TURCJI

W dniach 20 – 26 października 2019 roku delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II wzięła udział w czwartej już mobilności w ramach Programu Erasmus+ „Health Education and Learning (H.E.A.L.)”, który realizowany jest od roku ze szkołami partnerskimi z Włoch, Bułgarii, Grecji, Litwy oraz Turcji. Tym razem spotkanie odbywało się w Akhisar  w Turcji. Ze strony polskiej uczestniczyło w nim troje uczniów: Nadia Napieralska (kl. VII a), Weronika Kurczaba (kl. VII d) oraz Karol Nieruchalski (kl. VI i). Opiekę nad uczniami sprawowały panie Ewa Sobczak (szkolny koordynator projektu) oraz Ewa Mucha-Lewicka. Hasło przewodnie wizyty to „Jak radzić sobie z niepokojem, strachem i stresem”.

Niezwykła podróż zaczęła się już o północy, kiedy to w pełnych entuzjazmu nastrojach delegacja Szkoły Podstawowej nr 9 udała się na lotnisko Okęcie. W Izmirze samolot wylądował w godzinach popołudniowych, gdzie czekała już delegacja z zaprzyjaźnionej szkoły. Kiedy dwie godziny później polska grupa dotarła do Akhisar, na uczniów czekały już rodziny, u których mieli zamieszkać przez najbliższe 6 dni. Od chwili powitania było jasne, że Nadia, Weronika i Karol nie mogli trafić lepiej!

Akhisar to miasto w prowincji Manisa, w regionie Morza Egejskiego w zachodniej Turcji i zostało wzniesione na ruinach miasta Thyatira we wczesnych latach chrześcijaństwa. Region słynie ze znakomitej jakości oliwy z oliwek i oliwek. 

Poniedziałek rozpoczął się od wizyty w szkole, podczas której delegacja gościła na lekcjach u kilku zespołów klasowych. Zachwycające były powitania w języku polskim, których dzieci tureckie nauczyły się z okazji przyjazdu polskich gości. Bardzo miłym akcentem były również regionalne upominki, które reprezentacja każdego kraju otrzymała od poszczególnych klas. Tego dnia zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wzięli udział w warsztatach „Wyrób terakoty” i „Sztuka malarstwa na wodzie”, w efekcie czego powstały ciekawe  i niepowtarzalne prace. Kolejnym punktem programu tego dnia była wizyta u prezydenta miasta Akhisar oraz spotkanie z komendantem policji tegoż miasta.

Wtorek zaczęto od ceremonii powitalnej, podczas której delegacje poznały bliżej specyfikę szkoły i kultury tureckiej. Najbardziej emocjonującym punktem przedstawienia okazała się piosenka „Heal the world” wykonana przez uczniów i nauczycielkę tureckiej szkoły. Następnie wszyscy partnerzy mieli zaszczyt złożenia wizyty organowi administracji rządowej prowincji Manisa (odpowiednik funkcji wojewody). Po obiedzie zwiedzano Muzeum Historii Medycyny oraz Meczet Sułtana w Manisie. Wizyta w Parku Narodowym Sipil okazała się przemiłą niespodzianką, podczas której uczniowie i nauczyciele odbyli ćwiczenia oddechowe na pięknie położonym tarasie widokowym.

W kolejny dzień delegacja Polski wkroczyła z … Oskarem, gdyż tego dnia każda ze szkół przedstawiała przygotowane przez siebie prezentacje dotyczące sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Następnie nagradzano je w sześciu poszczególnych kategoriach, i tak Oskar za najlepsze efekty wizualne trafił na ręce reprezentacji Polski.  Po obiedzie uczestnicy spotkania udali się na lekcje historii i geografii w plenerze, podczas której zwiedzili akropol w Bergamie i odwiedzili wyspę Cunda. Już wizyta w Bargamie uświadomiła uczestnikom wyprawy, że Turcja to kraj nieprzeciętnie bogaty kulturowo i historycznie, jednak nie były to wszystkie atrakcje, jakie  w tej tematyce przygotowano.

Na czwartek zaplanowano warsztaty „Niepokój i strach”, co pozwoliło poznać mechanizmy powstawania tych emocji oraz ich niwelowania. Następnie odbyły się warsztaty „Taniec ludowy”, podczas których członkowie delegacji mogli nauczyć się podstawowych kroków tureckiego tańca narodowego Zebekiko. Następnie odbyto wizytę w lokalnym Muzeum Archeologicznym, w którym zgromadzono bogactwo znalezisk regionu sprzed 6000 lat p.n.e. Dzień zakończył się kolejnym seminarium „Stres związany z egzaminami”, podczas którego można było poznać mechanizmy powstawania stresu i sposobów jego redukowania. 

Piąty dzień był dniem wizyty w ruinach starożytnego miasta Efez, domu Dziewicy Maryi i Muzeum w Efezie. Spacer przez imponujące stanowisko archeologiczne (wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO) pozwolił przenieść się na kilka chwil w czasie i ponownie uświadomił, jak bogatym historycznie krajem jest Turcja. Po intensywnym zwiedzaniu grupy udały się na nocleg w Izmirze, gdyż następnego dnia delegacje wyjeżdżały do swoich ojczyzn.  

Opisana podróż była już czwartym spotkaniem międzynarodowych delegacji w ramach projektu Erasmus+ H.E.A.L. Kolejne spotkanie odbędzie się już w grudniu we Włoszech, a uczniowie i nauczyciele w niej uczestniczący zostali już wybrani. Zaangażowanie uczniów w tego typu aktywności niesie ze sobą niewątpliwie szereg korzyści, jak np. możliwość zastosowania języka obcego w autentycznych sytuacjach, poznanie kultury, tradycji i historii kraju goszczącego czy zawarcie przyjaźni z przedstawicielami innych narodowości. Takie spotkania pozostawiają także w umysłach uczniów niezapomniane wrażenia, które z pewnością czynią ich bardziej otwartymi i kształtują umiejętność odnalezienia się w ciągle zmieniającym się świecie.

Opracowała: E. Mucha-Lewicka

 

FOTO PROJEKT ERASMUS+ - DELEGECJA SP 9 W TURCJI

KOLEJNY WYJAZD W RAMACH ERASMUS + H.E.A.L.

Kolejny wyjazd w ramach projektu Erasmus + jest już miłym wspomnieniem. Uczniowie naszej szkoły (Róża Albert, Maria Sperling, Eliza Kubicka, Wiktoria Marczewska) wraz z opiekunami (Marią Gryczką i koordynatorem projektu Ewą Sobczak) odbyli kolejny wyjazd, tym razem na Litwę. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w projekcie Health Education and Learning, realizując poszczególne zadania w goszczącej szkole „RYTO” PROGIMNAZJA w Kiejdanach w dniach 20-24 maja 2019r. W projekcie uczestniczy 6 szkół: z Polski, Włoch, Grecji, Bułgarii, Turcji oraz Litwy. Jak dotąd odbyły się już 3 wyjazdy: do Bułgarii, Grecji i w minionym tygodniu na Litwę.  W spotkaniach biorą udział uczniowie oraz nauczyciele ze szkół partnerskich. Dzieci uczestniczyły w licznych zajęciach, np. w warsztatach poświęconych segregacji odpadów, uczyli się jak lepić tradycyjne pierogi litewskie, robić świece z wosku pszczelego, zagrali w hokeja halowego z uczniami szkoły specjalnej, poznali recepturę produkcji zdrowych lodów, czy też odbyli szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Nauczyciele ponadto wysłuchali wykładu na temat ważnej roli szczepień oraz poznali nowatorskie metody radzenia sobie ze stresem (Terapia Gongiem). Każda delegacja przygotowała również mini przedstawienie z użyciem dramy propagując zdrowy styl życia i jedzenia. Uczniowie z dziewiątki wykorzystali do tego celu bajkę „Czerwony Kapturek”. Oprócz ciężkiej pracy, był też czas na przyjemności, np. wyjazd edukacyjny do Nidy, pięknej nadmorskiej miejscowości, gdzie mieści się delfinarium, czy też do malowniczo położonego zamku w Trokach. W ostatni dzień wyjazdu była także możliwość zwiedzenia przepięknego Wilna. Kolejny wyjazd, w ramach projektu, dopiero w październiku, tym razem do odległej Turcji, przygotowania już trwają. Zapraszamy do zgłaszania się.

 

FOTO KOLEJNY WYJAZD W RAMACH ERASMUS + H.E.A.L.

KONKURS NA PLAKAT ERASMUS + H.E.A.L

Rozstrzygnięty został konkurs w ramach plakatów promujących zdrowy styl odżywiania i życia w ramach projektu Erasmus + H.E.A.L. Zgłoszonych zostało ponad 40 plakatów, do konkursu przystąpili głownie uczniowie klas IV i V. Podczas pobytu na Litwie, w minionym tygodniu,  przedstawiona została prezentacja (przygotowana przez prof. Antonio Fichera z włoskiej szkoły)  z wybranymi plakatami z każdego kraju biorącego udział w projekcie. Decyzją koordynatorów projektu nagrody otrzymają uczniowie z każdej szkoły za I, II i III miejsce. Przyznać można było również kilka wyróżnień. I tak w naszej szkole: I miejsce Maria Ziółkowska, II miejsce Kinga Górecka, III miejsce Ewa Szpera - z klasy IVd. Wyróżnieni: Julia Chojka Vd, Olga Bargenda IVa, Gracjan Śmierzchalski Vh, Maja Puchalska IVb, Maksymilian Sośnicki IVc, oraz Filip Pietrzak Vb. 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczone zostaną na najbliższym apelu grupy wiekowej.
        

Opracowała: Ewa Sobczak
        Szkolny koordynator ds. Erasmus +

Link do prezentacji:
http://www.prof-fichera.it/public/video/handbook.mp4

 

FOTO KONKURS NA PLAKAT ERASMUS + H.E.A.L

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!