W piątek 8 grudnia br. uczniowie klas IV i V wzięli udział w kolejnym spotkaniu w ramach INNOWACJI „DUMNI Z POLSKI”. Na zaproszenie koordynatora, prelekcję wygłosił dr historii Wojciech Lizak, wykładowca na Uniwersytecie Szczecińskim, który przybliżył uczniom dwie wielkie postacie historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości: Józefa Piłsudskiego – Naczelnika Polski, pierwszego marszałka oraz Ignacego Paderewskiego – wielkiego artystę, patriotę, premiera Polski. Niecodzienna lekcja historii była doskonałym momentem do przekazania jakże trudnych, ale ważnych dla Polski i Polaków tematów. Uczniowie ugruntowali swoją wiedzę zdobytą na lekcjach historii. Powstanie Wielkopolskie – pierwsze zwycięskie powstanie -  było ogromnym dokonaniem dla Polski. Zostało to w szczególny sposób podkreślone w bieżącym roku.  Senat ustanowił go Rokiem Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 to przykład zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym.

Przygotowania do 100 – rocznicy Odzyskania Niepodległości trwają i są realizowane zgodnie z naszym planem. Miłą niespodzianką, przygotowaną przez naszego gościa, było zaprezentowanie medali, które są wręczane wybitnym Polakom. Na szczególne wyróżnienie zasługuje medal - Order Wojenny Virtuti Militari – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe, nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest to najstarszy order wojskowy na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej. Dzięki tej niecodziennej lekcji historii, każdy z naszych uczniów, mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy bohater walczący o swoją ojczyznę i być uhonorowany tym medalem. Było nam niezmiernie miło gościć tak znakomitą postać. Tym bardziej, że pan Wojciech Lizak urodził się w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego. Kolejnym zagadnieniem przedstawianym naszym uczniom przez historyka i miłośnika historii, będzie omówienie znaczenia Republiki Ostrowskiej.

Opracowała: M. Gryczka

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!