W środę 25 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Dumni z Polski”. Tym razem uczniowie klas V i VI mieli okazję bliżej poznać osobę Ireny Sendlerowej. Pan Jarosław Biernaczyk, znakomity historyk i nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego, opowiedział kim była główna bohaterka naszego spotkania. W obrazowy sposób przedstawił niełatwe życie młodej kobiety, która pomagała Żydom narażając siebie i rodzinę na wiele niebezpieczeństw. W szczególny sposób dbała o dzieci, zdobywając m.in.  fundusze na organizowanie pomocy dla nich. Pani Irena kontynuowała swoją działalność także po wojnie. Konsekwentnie angażowała się w działania społeczne i edukacyjne za które w 1965 r. została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. W 1983 r. zasadziła oliwne „Drzewko Pamięci” w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem. Było to dla niej ogromne wyróżnienie.

Uczniowie naszej szkoły, w roku 100.rocznicy Odzyskania Niepodległości, podejmują wiele działań związanych z tym wydarzeniem. Poznają osoby, które w szczególny sposób pomagały potrzebującym i działały dla Polski. Wykonują prace plastyczne utrwalając symbole narodowe, uczestniczą w lekcjach muzealnych przygotowanych przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Podsumowaniem innowacji „Dumni z Polski” będzie koncert pieśni patriotycznych, do którego trwają już przygotowania. 

Opracowała: M. Gryczka

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!