Rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W najbliższym czasie w szczególny sposób zostaną upamiętnione takie wydarzenia jak: Powstanie Wielkopolskie czy Konfederacja Barska, a także wyjątkowe postacie w osobach: Józefa Piłsudskiego, Ireny Sendlerowej czy abpa Ignacego Tokarczuka. Uczniowie naszej szkoły czynnie uczestniczą w wydarzeniach przybliżających jubileusze i upamiętniające dane osoby.

Prelekcję z innowacji „Dumni z Polski”, tym razem dla klas IV, wygłosił poseł na sejm pan Tomasz Ławniczak. Historyk przybliżył fakty odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania, ale również dopytywali o interesujące ich szczegóły dotyczące wydarzeń historycznych.

Także Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przygotowało bardzo atrakcyjną ofertę z zakresu historii Polski i regionu, z której skorzystali nasi uczniowie na przełomie kwietnia i maja, uczestnicząc w lekcjach muzealnych. Klasy I-III wzięły udział w zajęciach  ukazujących godło państwa i herb miasta jako symbol przynależności do narodu i społeczności regionalnej zatytułowanych  „Jaki znak Twój? Orzeł Biały”!

Klasy IV-VI rozważały trudniejszy temat, jakim jest: „Republika Ostrowska i powrót Wielkopolski do Rzeczypospolitej”. Zasadniczym celem dydaktycznym lekcji było przekazanie i utrwalenie wiedzy uczniów w tym zakresie. Kojarzenie terminu „Republika Ostrowska” z określonym okresem historycznym i warunkami politycznymi, poznanie najważniejszych osób i miejsc związanych z tym wydarzeniem, a także skojarzenia konkretnych budynków lub miejsc z okresem odradzania Rzeczypospolitej 1918-1919 to podstawowe kwestie poruszone na spotkaniu.

Bycie patriotą we współczesnym świecie oznacza poznawanie i upamiętnianie ważnych kart naszej historii. Jak mówi dawne porzekadło: Poznając minione dzieje, zrozumiemy skąd i dokąd zmierzamy.

Opracowała: M. Gryczka

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!