21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. W bieżącym roku szkolnym nauczyciele języka polskiego i bibliotekarze, postanowili zorganizować warsztaty promujące mowę ojczystą. W miniony czwartek uczniowie klas IV – VII układali rymowanki nawiązujące do zagadnień polonistycznych oraz ortograficznych. Był to prawdziwy popis literackich umiejętności. Dowodem tego niech będzie krótki fragment: „(…) My uczymy się polskiego, bo językiem naszym jest. Władać nim musimy dobrze, żeby nikt nie wstydził się…”. Kilka dni wcześniej, podczas wtorkowych godzin z wychowawcą, społeczność uczniowska SP9 dokonała przekładów intersemiotycznych wybranych związków frazeologicznych. Niebawem prace młodych artystów będzie można podziwiana na przygotowanej wystawie.

Równie kreatywne zadanie czekało na uczestników innowacji pedagogicznej w piątek. Podzielni na grupy uczniowie, wykonywali sylwetki postaci, a następnie tworzyli elementy garderoby, dopisywali nazwy części ciała, w których znalazły się wyrazy z trudnością ortograficzną. Ponadto w bibliotece szkolnej będą realizowane twórcze zadania zaplanowane w ramach podjętej inicjatywy. Każde praktyczne wyzwanie sprzyja wzbogacaniu słownictwa, nabywaniu sprawności językowej i rozwijaniu inteligencji lingwistycznej. Wszak już M. Rej mawiał: „(…) iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”.

                                                                                   Opracowały: S. Napieralska, I. Trelka

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!