Pod koniec 2015 r. Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Setna rocznica śmierci polskiego noblisty to odpowiedni czas, aby uczcić pamięć wielkiego patrioty, przywiązanego do tradycyjnych wartości.

Wspomniane wydarzenie stało się inspiracją do opracowania metodyczno – programowej innowacji pedagogicznej przez zespół nauczycieli: M. Grobelna, M. Gryczka, ks. K. Hojeński, G. Lewandowska, R. Kaczorowski, S. Napieralska, A. Pietrzak, R. Sikora, I. Trelka, K. Winiecka. Przedsięwzięcie pod hasłem „Henryk Sienkiewicz – noblista bliżej nas…” zakłada promowanie rodzimego dziedzictwa kulturowego, zintensyfikowanie działań mających na celu korelację międzyprzedmiotową, rozwijanie zainteresowań humanistycznych i artystycznych oraz pobudzenie wszechstronnej aktywności i kreatywności uczniów w odniesieniu do obchodów „Roku Sienkiewicza”.

Innowacja, wpisując się w podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny, przyczyni się do rozwijania kompetencji kluczowych w zakresie upowszechniania czytelnictwa, komunikowania się w języku ojczystym, kształtowania postaw społecznych, pozwoli ugruntować wiedzę, zmotywuje uczestników do rozwoju zainteresowań, zwiększy świadomość ekspresji twórczej. Zaproponowane formy pracy przybliżą sylwetkę i twórczość polskiego noblisty.

Już niebawem uczniowie klas IV – VI wyruszą w podróż śladami bohaterów powieści wielkiego twórcy. Mimo, iż Rok Sienkiewiczowski dobiega końca, nasza wyprawa potrwa aż do maja przyszłego roku.

Opracowały: Sylwia Napieralska i Izabela Trelka