„Za górami, za morzami, w dalekiej krainie czarów, przy kolebce księżniczki zebrały się dobre wróżki ze swą królewną na czele. I gdy, otoczywszy księżniczkę, patrzyły na uśpioną twarzyczkę dzieciny, królowa rzekła…” Tymi słowami rozpoczyna się tekst pt. „Bajka”, którego autorem jest sam H. Sienkiewicz.

     W bieżącym roku szkolnym uczniowie mieli okazję poznać sylwetkę polskiego noblisty – twórcy powieści „Quo vadis” i lektury szkolnej pod tytułem „W pustyni i w puszczy”. Tym razem „wyruszyli’ w niezwykłą podróż do królestwa magii, w którym najważniejsze jest dobro. Literackie warsztaty rozpoczęła analiza utworu „Bajka”, ale w niecodziennej scenerii. Tego dnia sale lekcyjne zamieniły się w prawdziwe pracownie baśni. Kreatywni piątoklasiści – realizatorzy zadania – zadbali o wszystkie szczegóły. Nie zabrakło ciekawych rekwizytów, oryginalnych pomocy dydaktycznych i przede wszystkim pomysłowych kostiumów. Dzięki temu w poszczególnych grupach pracowały: wróżki, czarownice, kot w butach, a nawet bohater powieści „W pustyni i w puszczy” - Murzyn Kali. Kreatywne działania miały na celu wypracowanie: elementów świata przedstawionego utworu, fantastycznych bohaterów, baśniowych atrybutów, zredagowanie krótkich form użytkowych.

   Uczniowie klas czwartych pozazdrościwszy nieco starszym kolegom artystycznych wyzwań, również postanowili przystąpić do pracy. Pamiętając o tym, że w bieżącym roku szkolnym szczególnie przyświeca nam idea promowania czytelnictwa, dzieci wykonały kolaże przedstawiające bohatera powieści Jana Brzechwy - baśniowego profesora Ambrożego Kleksa. Wizerunki postaci - zdecydowanie odpowiadające opisowi zawartemu w lekturze -przyozdobiły sale lekcyjne.

   W tak niezwyklej atmosferze czas szybko mijał i aż żal było wracać do rzeczywistości. Autorzy innowacji pod hasłem „Henryk Sienkiewicz – noblista bliżej nas…” zaplanowali jeszcze wiele atrakcyjnych przedsięwzięć, które będą realizowane już niebawem.

Opracowały: S. Napieralska, I. Trelka

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!