Od grudnia rozpoczęto w bibliotece działania związane z innowacją pedagogiczną „Henryk Sienkiewicz – noblista bliżej nas …”. Pojawiła się gazetka i wystawa książek przybliżająca sylwetkę i twórczość noblisty. Na spotkaniach Szkolnego Klubu Książki czwartoklasiści poznali życie i twórczość Sienkiewicza. Wykorzystując różne źródła informacji: Internet, słowniki, encyklopedie, literatura biograficzna rozwijali swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania i segregowania informacji.

Lektura książki Anny Czerwińskiej - Rydel „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sinkiewiczu” pozwoliła uczestnikom poznać wybrane epizody z życia pisarza. W trakcie zajęć SKK uczniowie mieli możliwość poznania treści i problematyki utworów noblisty: „Janko Muzykant”, „Bajka”, „Sabałowa bajka”. Kolejne zajęcia były poświęcone katalogom bibliotecznym. Zdobyte informacje dzieci wykorzystały tworząc kolejne karty do katalogu ilustrowanego dzieł Henryka Sienkiewicza.

Cele innowacji były także realizowane w trakcie lekcji bibliotecznych, ich tematem było uzyskanie przez uczniów informacji na temat życia i twórczości pisarza.

W zimowe ferie odbyły się podchody literackie, w czasie których uczestnicy rozwiązywali różne „sienkiewiczowskie” zadania. Zdobytą wcześniej wiedzę mogli wykorzystać w praktyce oraz kształtować umiejętność pracy w grupie.

Opracowała: R. Sikora