SZKOLNE CENTRUM MEDIACJI

mediator

     Szkoła to miejsce, które pozwala uczniom nabywać wiadomości i umiejętności z przedmiotów obowiązkowych, ale także umożliwia im rozwijanie pasji i zainteresowań w ramach działań pozalekcyjnych. W bieżącym roku szkolnym oferta zajęć dodatkowych w SP9 została poszerzona  o cykl spotkań z zakresu edukacji prawnej i mediacji rówieśniczych.

     Warsztaty prowadzone przez panią mecenas Annę Stawicką w pierwszy poniedziałek i pierwszy wtorek miesiąca dla uczniów grupy wiekowej IV – VI mają na celu podniesienie poziomu kompetencji społecznych i obywatelskich, wzrost umiejętności negocjacji i mediacji jako nieinwazyjnych sposobów rozwiązywania konfliktów, podniesienie poziomu komunikacji interpersonalnej i radzenia sobie w sytuacjach sporów. 

     Tego typu innowacyjna forma zajęć już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów ostrowskiej dziewiątki. A w przyszłości z pewnością zaprocentuje właściwymi wyborami i poprawnymi relacjami międzyludzkimi. 

                  Opracowały: S. Napieralska, I. Trelka

Od ponad roku w SP9 funkcjonuje Szkolne Centrum Mediacji Rówieśniczych, do którego od września dołączyła kolejna grupa mediatorów – uczniów klas czwartych. Tradycyjnym kryterium wyboru przedstawicieli poszczególnych klas była ankieta przeprowadzona wśród czwartoklasistów.  W trakcie pierwszych warsztatów, w bieżącym roku szkolnym, najmłodsi z grupy wiekowej klas IV - VII mieli okazję poznać swoich starszych kolegów, którzy przybliżyli im istotę mediacji rówieśniczych. Wychowankowie ostrowskiej dziewiątki – podzieleni na grupy – szukali odpowiedzi na pytania: Czym jest konflikt? Jakie sytuacje konfliktowe zdarzają się w życiu codziennym? Czy w ostatnim tygodniu byłaś/byłeś świadkiem sytuacji konfliktowych? W jaki sposób ludzie zachowują się w sytuacjach konfliktowych? Jakie czynniki ułatwiają, a jakie utrudniają rozwiązywanie konfliktów?  Tego typu spotkania z pewnością sprzyjają integracji grupy rówieśniczej i umożliwiają wymianę doświadczeń. Kolejne spotkanie młodych mediatorów – tym razem z mecenas panią Anną Stawicką – już niebawem.

                        Opracowały: S. Napieralska, I. Trelka

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!