MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

 

MSM 11mmm

W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone są warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością jest powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie odgrywają role reporterów.

Uczestnicy MSM samodzielnie wykonują dokumentację fotograficzną i nagrywają reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzają wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzą animacje poklatkowe oraz zgłębiają tajniki edycji filmów i zdjęć. Biorą również udział w warsztatach programistycznych.

Warsztaty są prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także roboty do nauki programowania - 10 Ozobotów i 2 Photony.

W roku szkolnym 2018/2019 salę multimedialną wyposażono także o profesjonalny sprzęt: wysokiej jakości kamerę, dwie lustrzanki fotograficzne z obiektywami, drukarkę do zdjęć, gimbal do kamery, statywy, mobilne studio nagraniowe z oświetleniem studyjnym, recorder dźwięku, mikrofon oraz oprogramowanie do edycji filmów.

Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego oraz wygranej w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

KLASA EKSPERYMENTALNA NA UNIWERSYTECIE

W ubiegły czwartek klasa Ve (wych. Katarzyna Śliwińska) pod opieką wychowawcy oraz nauczycielki języka polskiego (p. Beaty Hadryan - Grzywnej) miała możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez pracowaników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (wydział zamiejscowy w Kaliszu). Zajęcia odbyły się w ramach prowadzonego przez szkołę eksperymentu pedagogicznego pod nazwą "Klasa o profilu medialnym w szkole podstawowej".

Warsztaty obejmowały dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył montażu dźwięku w filmie, natomiast drugi był wprowadzeniem do filmu i fotografii.

Nasi uczniowie mieli okazję stanąć przed kamerą i obiektywem aparatu, a także dostrzec, jak ważne są efekty dźwiękowe w filmie. Poza tym jako nieliczni zostali przywitani i oprowadzeni przez prodziekana  ds. nauki i rozwoju kadry, dra Radosława Nawrockiego, który pogratulował im udziału w eksperymencie.

Spotkanie to było pierwszym z cyklu warsztatów, które klasa medialna będzie obywać cyklicznie, aż do zakończenia eksperymentu.

Opracowała: K. Śliwińska

 

FOTO KLASA EKSPERYMENTALNA NA UNIWERSYTECIE

KLASA MEDIALNA W WYTWÓRNI FILMÓW OŚWIATOWYCH

Poniedziałek był dla klasy Ve dniem pełnym filmowych wrażeń. Uczesnicy eksperymentu pedagogicznego "Klasa medialna w szkole podstawowej" mieli okazję uczestniczyć w dwóch warsztatach prowadzonych przez pracowników Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. 

Pierwszym zadaniem było nagranie filmu według własnego pomysłu. Po tym jak wszyscy mogli poczuć się scenarzystami przyszedł czas na realizację. Grupa została podzielona na aktorów, dźwiękowców, operatorów kamery i zrealizowała swój pierwszy film. Drugim etapem był montaż filmowy na profesjonalnym programie do edycji DaVinci Resolve. Dzieci wycinały ujęcia, zrobiły podkład muzyczny, dodały tytuły i wyeksportowały gotowy plik.

Już nie mogą doczekać się kolejnej medialnej wyprawy.

Opracowały: K. Śliwińska, B. Hadryan - Grzywna

 

EKSPERYMENT PEDAGOGICZNY W SP9

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego stanowi doskonałą okazję do podjęcia nowych wyzwań. Jednym z nowatorskich działań było powstanie Małej Szkoły Medialnej, w której dzieci mogły realizować swoje fotograficzne i filmowe pasje. Innowacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, w związku z tym pod koniec ubiegłego roku szkolnego nasza placówka zwróciła się do Ministra Edukacji Narodowej z wnioskiem o wyrażenie zgody na przeprowadzenie eksperymentu pedagogicznego pod nazwą "Klasa o profilu medialnym w szkole podstawowej". Grupą eksperymantalną została klasa 5e (wych. p. Katarzyna Śliwińska), która w ramach zajęć rozwijających, dodatkowych oraz niektórych przedmiotów będzie realizować tematy związane z fotografią, filmowaniem, dziennikarstwem oraz programowaniem.

Klasa o profilu medialnym zajmie się redagowaniem wirtualnej gazetki szkolnej, prowadzeniem zajęć z programowania, będzie odpowiadać za reportaże fotograficzne i filmowe. Dzieci będą uczyć się sztuki dziennikarskiej w ramach warsztatów prowadzonych przez opiekuna naukowego oraz podczas zaplanowanych wizyt np. w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, w siedzibie Wiadomości, czy Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Jednostką naukową, która będzie czuwać nad przebiegiem eksperymentu będzie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Pedagogiczno - Artystyczny w Kaliszu).

Uczniom i nauczycielom, którzy podjęli się tego zadania gratulujemy i życzymy powodzenia!

Opracowała: K. Śliwińska

„NA ŁAMACH PRASY…”, CZYLI KILKA SŁÓW O WIZYCIE MŁODYCH DZIENNIKAREK

Uczennice klasy V c, które od września bieżącego roku szkolnego uczestniczą w zajęciach rozwijających skierowanych do piątoklasistów, podjęły kolejne twórcze wyzwanie. Tym razem przyjęły zaproszenie do redakcji gazety „Nasz Rynek”, gdzie mogły zgłębić tajniki dziennikarskiego rzemiosła. Spotkanie z młodymi adeptami pióra poprowadziła pani Maria Kasprzak – Raszewska – wydawca bezpłatnego tygodnika powiatu ostrowskiego i kaliskiego, która opowiedziała o początkach pisma, kolejnych etapach powstawania gazety i zachęciła uczennice do współpracy z redakcją. Dziewczynki otrzymały propozycję redagowania artykułów na tematy mieszczące się w kręgu zainteresowań uczniów szkoły podstawowej, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony Julki i Zosi. Piątoklasistki już zastanawiają się nad doborem problematyki tekstów.

Wizyta w redakcji okazała się prawdziwą lekcją dziennikarstwa. Już niebawem na „łamach prasy” będzie można zapoznać się z artykułami autorstwa uczennic  SP9.

Opracowała: S. Napieralska

 

FOTO „NA ŁAMACH PRASY…”, CZYLI KILKA SŁÓW O WIZYCIE MŁODYCH DZIENNIKAREK

TARGI TECHNOLOGICZNE W SP9

21 marca - Dzień Nowoczesnych Technologii w Edukacji - nasza szkoła postanowiła uczcić poprzez zorganizowanie Targów Technologicznych. Na korytarzu szkolnym pojawiły się stanowiska z okularami VR, robotami, kodami QR. Oprócz tego dzieci miały okazję dowiedzieć sie czym jest rzeczywisość rozszerzona oraz wykonać zadania programistyczne na telewizorze dotykowym.

Stanowiska cieszyły sie niemałym zainteresowaniem i niewątpliwie skłoniły uczniów i nauczycieli do częstszego korzystania z nich w ramach zajęć lekcyjnych.

Opracowała: K. Śliwińska

 

FOTO TARGI TECHNOLOGICZNE W SP9

O! POLSKA ANIMACJA, CZYLI TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!

Miło nam poinformować, że w dniach od 1 marca do 14 kwietnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły podczas 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA będą mogli zagłosować na najlepszy film festiwalowy podczas konkursu TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! im. Leszka Gałysza.

Ponadto wszyscy uczniowie „dziewiątki” będą mieć okazję obejrzeć najnowsze polskie animacje, nagradzane na wielu różnych festiwalach filmowych, których autorami są profesjonalni twórcy, ale także, m.in. uczniowie szkół podstawowych, których pasją jest tworzenie filmów animowanych.

 Filmy biorące udział w konkursie TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! 2019

https://polskaanimacja.wordpress.com/konkurs-tdmg-kategoria-wczesnoszkolna7/

 

Filmy okołofestiwalowe O!PLA 2019

CAŁY TEN SMOG (2017, 31'), reżyseria Tomasz Wełna - Film edukacyjno-dokumentalny z elementami animacji, poświęcony wpływowi smogu na nasze zdrowie. Laureat zeszłorocznej O!PLA (Duplom Uznania)oraz Festiwal EDUKINO (Wyróżnienie), któy zachwycił młodą publiczność w 13 miejscowoścach na trasie O!PLA 2018.

SKĄD I DOKĄD (2017, 29’), Marcin Wołkowicz & Iwona Wołkowicz (Tutto Arts & Media) – film edukacyjny poświęcony tematyce zależności między przyrodą a człowiekiem. Wyróżnienie Specjalne O!PLA 2018 – Dyplom Uznania za „zabranie widzów w fascynjącą i inspirującą podróż z nurtem największej polskiej rzeki – Wisły”. 

Opracował: M. Berkowski

 

FOTO O! POLSKA ANIMACJA, CZYLI TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!

DRZWI OTWARTE 2019

Uczniowie Małej Szkoły Medialnej wykonali dokumentację filmową i fotograficzną z Drzwi Otwartych Szkoły.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć TUTAJ.

Opracowała: E. Nawrocka

Relacja video: 

 

FOTODRZWI OTWARTE 2019

MAŁA SZKOŁA MEDIALNA Z WIZYTĄ U SENIORÓW

W ubiegłym tygodniu aktywni seniorzy z Klubu Senior+ w Ostrowie Wielkopolskim mieli okazję zapoznać się ze sprzętem fotograficznym oraz poznać działalność Małej Szkoły Medialnej, która z powodzeniem działa od dłuższego czasu w naszej szkole. Seniorzy bejrzeli prezentację dotyczącą podstawowych zasad fotografowania, poznali właściwości obiektywów i innego sprzętu fotograficznego. Oprócz specjalistycznej wiedzy pojawiły się również wskazówki przydatne w czasie robienia zdjęć telefonem. 

Warto przypomnieć, że Mała Szkoła Medialna wyposażona została ze środków Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego i swoim zasięgiem obejmuje nie tylko dzieci naszej szkoły, ale również szersze grono naszej społeczności.

Opracowała: K. Śliwińska

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd