MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

 

MSM 11mmm

W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone są warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością jest powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie odgrywają role reporterów.

Uczestnicy MSM samodzielnie wykonują dokumentację fotograficzną i nagrywają reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzają wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzą animacje poklatkowe oraz zgłębiają tajniki edycji filmów i zdjęć. Biorą również udział w warsztatach programistycznych.

Warsztaty są prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także roboty do nauki programowania - 10 Ozobotów i 2 Photony.

W roku szkolnym 2018/2019 salę multimedialną wyposażono także o profesjonalny sprzęt: wysokiej jakości kamerę, dwie lustrzanki fotograficzne z obiektywami, drukarkę do zdjęć, gimbal do kamery, statywy, mobilne studio nagraniowe z oświetleniem studyjnym, recorder dźwięku, mikrofon oraz oprogramowanie do edycji filmów.

Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego oraz wygranej w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

Warsztaty charakteryzacji, zwiedzanie planu filmowego, spotkanie z "Historią w ożywionych obrazach" na podstawie obrazów Jana Matejki, a nawet spotkanie z aktorem Tomaszem Oświecińskim - to najważniejsze punkty programu wycieczki uczestników "Małej Szkoły Medialnej" do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Ubiegły wtorek rozpoczął się dla młodych fotografów i filmowców z naszej szkoły bardzo wcześnie. Mimo wyjazdu o świcie grupa z ożywieniem oczekiwała na wyprawę, która była odpowiedzią na ich zainteresowanie tematyką medialną. Po przybyciu na miejsce okazało się, że praca w wytwórni wre pełną parą. Korytarze zapełnione były ludźmi oczekującymi na castingi, a jak sie później okazało również znanymi aktorami. Nasza filmowa przygoda rozpoczęła się fascynującymi warsztatami z charakteryzacji. Głównym tematem było postarzanie aktorów. Dzieci miały okazję obejrzeć pracę profesjonalnej charakteryzatorki, która przeniosła ich koleżankę o kilkadziesiąt lat do przodu. Później pojawiła się okazja do przetestowania zdobytej wiedzy na koleżankach i kolegach. Podczas zabiegów panowała radosna atmosfera, ale mimo tego pani prowadząca warsztaty była pod wrażeniem profesjonalnego podejścia do tematu, chwaliła za uwagę podczas zajęć oraz stosowanie wszystkich jej zaleceń. Odkryła kilka talentów plastycznych, a efekty działań wyzwoliły mnóstwo emocji. Dla niektórych spojrzenie w lustro okazywało się być szokiem. Zmarszczki, popękane naczynka i siwe włosy zmieniły oblicza dzieci nie do poznania. Po zajęciach kolejną dawkę emocji dostarczył nam aktor Tomasz Oświeciński, który bardzo chętnie pozował do "selfie" z naszymi uczniami, a nawet zgodził się na grupowe zdjęcie.

Po charakteryzatorskich zmaganiach przyszedł czas na zwiedzanie. Zostaliśmy zatrudnieni jako statyści na planie filmu. Zostaliśmy przeniesieni do szkoły, która pamiętała granatowo - białe mundurki, skórzane torby oraz drewniane ławy. Ta sceneria posłużyła przewodnikowi do przybliżenia zagadnień związanych z etapami powstawania filmów. Niesamowite okazało się połączenie tej scenografii z nowoczesnym sprzętem (tablica interaktywna, okulary VR), który w niecodzienny sposób przenióśł wszystkich w wirtualną rzeczywistość. Dzięki okularom VR nagle pojawiliśmy się w centrum planu filmowego, wśród operatorów kamer i z bliska oglądaliśmy pracę ekipu filmowej nad kolejnym ujęciem.

Wydawało się, że kolejna wystawa nie może być ciekawsza, ale nic bardziej mylnego. Na następny plan filmowy musieliśmy przejść tunelem wyglądającym niczym loch starego zamku. Światło, zadymienie i dźwięki niesamowicie potęgowały wrażenia. Drzwi doprowadziły nas do komnat królewskich. Pojawiły się suto zastawione stoły, tron, a wszystko to w otoczeniu profesjonalnych kamer, świateł, statywów, i innych sprzętów operatorskich. Tutaj uczestnicy zdobyli wiedzę o rekwizytach w filmie, dowiedzieli się jak stosować tzw "zielone tło" i obejrzeli fragment realizacji filmu historycznego.

Ostatnim etapem filmowej podróży były kostiumy. Opowieść przewodnika na temat materiałów i sposobu szycia była bardzo ciekawa. Dzieci dowiedziały się, że nawet kostium w filmie może mieć swojego dublera. Za przykład posłużyła sukienka aktorki z filmu "Miasto 44". Okazało się, że na potrzeby filmu zamówiono kilka identycznych strojów, które zostały w różny sposób zabrudzone tak, by mozna było kręcić ujęcia w sposób niechronologiczny. Prawdziwym przeżyciem była możliwość włożenia na siebie aktorskich strojów. Z opini dzieci wynika, że była to jedna z bardziej udanych wycieczek, co potwierdziły uśmiechy na ich twarzach po kilkugodzinnym powrocie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że "było warto".

Organizatorem wycieczki był pan Marek Berkowski, opiekę nad uczniami sprawowały także panie: Katarzyna Śliwińska i Agnieszka Resler.

Opracowała: K. Śliwińska

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!