MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

 

MSM 11mmm

     W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone będą warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością będzie powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie będą odgrywali role reporterów i prezenterów.

     Uczestnicy MSM będą samodzielnie wykonywać dokumentację fotograficzną i nagrywać reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzać wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzyć animacje poklatkowe oraz zgłębiać tajniki edycji filmów i zdjęć. Wezmą również udział w warsztatach programistycznych.

     Warsztaty będą prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także 10 Ozobotów - robotów do nauki programowania. Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

     Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzy warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

SP9 jest znana z innowacyjnej działalności. W tym roku szkolnym wzbogaciła swoją ofertę zajęć edukacyjnych o tak ważne w dzisiejszych czasach zagadnienia  jak media, programowanie i nowoczesne technologie. Od października ubiegłego roku  uczniowie mogą uczestniczyć w zaproponowanych i dostosowanych do ich potrzeb zajęciach.

Głównym obszarem działań projektu nazwanego „Małą Szkołą Medialną” jest filmowanie i fotografowanie. Już od dłuższego czasu uczniowie poznają te zagadnienia zarówno od strony technicznej jak i artystycznej. Nieobce są im tematy dotyczące optyki, kompozycji, światła, planów filmowych, ruchu kamery. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie przekazywane treści mają okazję przećwiczyć podczas stacjonarnych i plenerowych warsztatów z użyciem profesjonalnego sprzętu oraz podczas bezpośrednich spotkań z profesjonalnymi twórcami (w tym roku dzieci odwiedziły warszawską Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie wzięły udział w warsztatach charakteryzacji oraz zwiedziły plany filmowe). Część prac zdolnych fotografów podziwiać można było w czasie uroczystego otwarcia Małej Szkoły Medialnej w lutym bieżącego roku. Pasjonaci mediów i dziennikarstwa mogą spróbować swych sił w szkolnej telewizji, która w swych szeregach ma reporterów odpowiedzialnych za przygotowywanie materiałów, operatorów kamer oraz montażystów. I choć film i fotografia to wiodące obszary innowacji to z największym zainteresowaniem spotkał się jej trzeci obszar.

Nasza szkoła, jako jedna z pierwszych, wyszła naprzeciw nowej podstawie programowej, w której programowanie jest elementarną umiejętnością, jaką powinien zdobyć uczeń podczas lekcji informatyki. Placówka w ubiegłym roku wzbogaciła się o roboty - Ozoboty i Photony, dzięki którym dzieci chętnie nabywają nowe umiejętności. Najważniejszy jest fakt, iż nauka programowania w tej szkole odbywa się od najmłodszych lat. Już pierwszoklasiści potrafią sterować robotami, tworzyć dla nich trasy i rozwiązywać zadania logiczne. Uczą się pracy w zespole, twórczego rozwiązywania problemów. Ostrowska dziewiątka pokazała również, że nawet młodsze dzieci poradzą sobie z programowaniem. Szkoła chętnie zaprasza ostrowskich przedszkolaków do odbycia podróży w świat Ozobotów i Photonów, a ogromna frekwencja na zajęciach świadczy o tym, że programowanie jest dla wszystkich. Również starsze klasy chętnie korzystają ze wspomnianych pomocy edukacyjnych, jednak dla nich przewidziano programowanie w języku Scratch, który stanowi doskonałe narzędzie do tworzenia animacji i własnych gier.

Należy przyznać, że „Mała Szkoła Medialna” nie zwalnia biegu od momentu otwarcia. Cieszyć może fakt, że jej działania obejmują tak szeroki obszar i tak znaczną grupę odbiorców.

Opracowała: K. Śliwińska

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!