MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

 

MSM 11mmm

W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone są warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością jest powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie odgrywają role reporterów.

Uczestnicy MSM samodzielnie wykonują dokumentację fotograficzną i nagrywają reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzają wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzą animacje poklatkowe oraz zgłębiają tajniki edycji filmów i zdjęć. Biorą również udział w warsztatach programistycznych.

Warsztaty są prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także roboty do nauki programowania - 10 Ozobotów i 2 Photony.

W roku szkolnym 2018/2019 salę multimedialną wyposażono także o profesjonalny sprzęt: wysokiej jakości kamerę, dwie lustrzanki fotograficzne z obiektywami, drukarkę do zdjęć, gimbal do kamery, statywy, mobilne studio nagraniowe z oświetleniem studyjnym, recorder dźwięku, mikrofon oraz oprogramowanie do edycji filmów.

Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego oraz wygranej w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej współpracujących z Komisją Europejską. Akcja realizowana jest przez wolontariuszy w całej Europie i ma na celu szeroko rozumianą promocję programowania. W tym roku Code Week trwał od 6 do 21 października.

Nasza szkoła już po raz drugi zgłosiła swoje działania do organizatorów tego wydarzenia. W ciągu dwóch tygodni wszyscy uczniowie klas 4-7 podczas zajęć z informatyki wykonywali zadania związane z nauką programowania. Poza programowaniem w języku Scratch, kodowaniem na stronie studio.code.org, czy poznaniem podstaw programowania tekstowego za pomocą gry Code Monkey, nie zabrakło również pracy z robotami. Ozoboty i Photony jak zawsze sprawiły uczniom wiele radości i satysfakcji z wykonanych ćwiczeń. Uczniowie klas szóstych spróbowali swoich sił w programowaniu Ozobotow za pomocą aplikacji Ozoblockly. Choć okazało się to niełatwe, szóstoklasiści nie poddawali się i wytrwale dążyli do osiągnięcia założonych celów.

Code Week w naszej szkole został zgłoszony jako jedna z pierwszych 1000 pierwszych inicjatyw w Polsce, dzięki czemu po raz kolejny otrzymamy pakiet gier karcianych Cody Roby do nauki programowania dla najmłodszych, sfinansowany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

W erze cyfrowej program nauczania informatyki powinien obejmować podstawy kodowania oraz rozwój kluczowych kompetencji związanych z myśleniem obliczeniowym, takich jak rozwiązywanie problemów, współpraca i umiejętności analityczne. Nauka kodowania może pomóc uczniom w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych i lepszym zrozumieniu otaczającego ich świata, a także zwiększyć ich szanse na odniesienie sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dlatego wszelkie inicjatywy związane z promowaniem nauki kodowania są dobrą okazją do pokazania, jak ważna jest to umiejętność w nowoczesnym świecie.

Opracowała: A. Resler

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd