MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

MSM 11mmm

W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone są warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością jest powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie odgrywają role reporterów.

Uczestnicy MSM samodzielnie wykonują dokumentację fotograficzną i nagrywają reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzają wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzą animacje poklatkowe oraz zgłębiają tajniki edycji filmów i zdjęć. Biorą również udział w warsztatach programistycznych.

Warsztaty są prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także roboty do nauki programowania - 10 Ozobotów i 2 Photony.

W roku szkolnym 2018/2019 salę multimedialną wyposażono także o profesjonalny sprzęt: wysokiej jakości kamerę, dwie lustrzanki fotograficzne z obiektywami, drukarkę do zdjęć, gimbal do kamery, statywy, mobilne studio nagraniowe z oświetleniem studyjnym, recorder dźwięku, mikrofon oraz oprogramowanie do edycji filmów.

Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego oraz wygranej w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

W bieżącym roku szkolnym Mała Szkoła Medialna rozszerzyła swoją działalność. Dzięki pozyskanemu w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego sprzętowi, m. in. profesjonalnym drukarkom, uczniowie zainteresowani dziennikarstwem zredagowali i opublikowali I wydanie "Gazetki Medialnej".

"Gazetka Medialna" to kolejna innowacja w naszej szkole. Ma na celu przede wszystkim rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań i zdolności dziennikarskich, rozwój poczucia estetyki i umiejętności planowania pracy oraz udoskonalenie umiejętności posługiwania się językiem z uwzględnieniem zasad ortograficznych, stylistycznych i gramatycznych.

Innowacja polega na realizacji projektu Junior Media. Jest to edukacyjny projekt dzienników regionalnych Polska Press Grupy skierowany do szkół – uczniów i nauczycieli. Junior Media to internetowa platforma do tworzenia gazet. To prosty system, który krok po kroku poprowadzi uczniów przez proces powstawania gazety. Chętni uczniowie klas 4-7 wezmą udział w zajęciach dodatkowych, podczas których dowiedzą się jak poprawnie redagować artykuły do gazetki. Gotowe artykuły nauczą się wstawiać do aplikacji online. Efektem działań będzie zredagowanie, wydrukowanie i rozprowadzenie wśród uczniów czterech wydań „Gazetki Medialnej”.

W składzie redakcji pierwszego (jesiennego) numeru gazetki znaleźli się: Marta Mrowińska (5b), Olga Włodarczyk (5b), Wiktoria Czerniak (7b), Zuzanna WIśniewska (7a), Klaudia Urbaniak (7a), Zuzanna Skraburska (4e), Dionizy Galewski (7a), Kinga Kaźmierczak (5b), Aleksandra Bury - Przybylska (4c).

Pomysł gazetki szkolnej okazał się "strzałem w dziesiątkę". Podczas dwóch dni sprzedaży rozprowadzono niemal 80 egzemplarzy. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na zakup tonera do drukarki, aby umożliwić kontynuację projektu w kolejnym roku szkolnym.

Rozpoczynają się już prace nad zimowym wydaniem gazetki, który będzie sprzedawany tuż przed przerwą świąteczną. Z pewnością znajdzie się w nim wiele ciekawych informacji. Już dziś zachęcamy do zakupu! :)

Opracowała: A. Resler