MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

 

MSM 11mmm

W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone są warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością jest powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie odgrywają role reporterów.

Uczestnicy MSM samodzielnie wykonują dokumentację fotograficzną i nagrywają reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzają wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzą animacje poklatkowe oraz zgłębiają tajniki edycji filmów i zdjęć. Biorą również udział w warsztatach programistycznych.

Warsztaty są prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także roboty do nauki programowania - 10 Ozobotów i 2 Photony.

W roku szkolnym 2018/2019 salę multimedialną wyposażono także o profesjonalny sprzęt: wysokiej jakości kamerę, dwie lustrzanki fotograficzne z obiektywami, drukarkę do zdjęć, gimbal do kamery, statywy, mobilne studio nagraniowe z oświetleniem studyjnym, recorder dźwięku, mikrofon oraz oprogramowanie do edycji filmów.

Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego oraz wygranej w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

11 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się XV Warsztaty Dziennikarskie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 5b Marta Mrowińska, Olga Włodarczyk, Julia Ruda wraz z opiekunem Moniką Migaj. Tegoroczne warsztaty, w których uczestniczyli ostrowscy genealodzy nawiązywały do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród zaproszonych gości byli: pani Grażyna Karolek regionalistka, sekretarz Zarządu  Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego, pan  Marian Nowak, prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego i redaktor naczelny ,,Rocznika OTG” oraz pan Edmund Radziszewski, historyk, regionalista autor wielu publikacji o tematyce historycznej. ,,Powstańcy wielkopolscy przykładem bohaterów walczących o niepodległość w naszym regionie”, takie hasło przyświecało spotkaniu adeptów dziennikarstwa. W pierwszej części warsztatów uczestnicy poznali mechanizmy tworzenia drzewa genealogicznego, rolę genealogii w tworzeniu tekstów historycznych  a także usłyszeli opowieść historyka o wydarzeniach, które zdominowały Powstanie Wielkopolskie. Młodzi dziennikarze dowiedzieli się również o Mertce i Ratajczaku  pierwszych  poległych  powstańcach wielkopolski. W drugiej części spotkania uczniowie wspólnie  tworzyli wywiad z ostrowskimi genealogami, którzy wskazali rolę źródeł historycznych w tworzeniu tekstów historycznych. Uczennice z naszej szkoły dzięki warsztatom dziennikarskim udoskonaliły technikę wywiadu a przede wszystkim poznały umiejętność pisania artykułu historycznego. Wiedza, którą zdobyły pozwoliła im innym okiem  spojrzeć na wydarzenia historyczne, które miały miejsce w najbliższej okolicy. Spotkanie z  niezwykłymi gośćmi, pasjonatami  potwierdziły słowa Tytusa Liwiusza, że historia jest nauczycielką życia.

Opracowała: M. Migaj

 

 

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd