MAŁA SZKOŁA MEDIALNA

MSM 11mmm

W roku szkolnym 2017/2018 powstała w naszej szkole Mała Szkoła Medialna. Jest to działanie innowacyjne i wyjątkowe. W ramach MSM prowadzone są warsztaty fotograficzne, filmowe, dziennikarskie, programistyczne. Absolutną nowością jest powstanie telewizji szkolnej, w której nasi uczniowie odgrywają role reporterów.

Uczestnicy MSM samodzielnie wykonują dokumentację fotograficzną i nagrywają reportaże filmowe z uroczystości szkolnych, przeprowadzają wywiady z odwiedzającymi szkołę gośćmi, tworzą animacje poklatkowe oraz zgłębiają tajniki edycji filmów i zdjęć. Biorą również udział w warsztatach programistycznych.

Warsztaty są prowadzone w nowoczesnej sali multimedialnej, w której od września uczniowie klas IV-VI pracują podczas lekcji informatyki. Sala wyposażona jest w nowe meble, 17 komputerów z odpowiednim oprogramowaniem, 65 calowy monitor interaktywny, a także roboty do nauki programowania - 10 Ozobotów i 2 Photony.

W roku szkolnym 2018/2019 salę multimedialną wyposażono także o profesjonalny sprzęt: wysokiej jakości kamerę, dwie lustrzanki fotograficzne z obiektywami, drukarkę do zdjęć, gimbal do kamery, statywy, mobilne studio nagraniowe z oświetleniem studyjnym, recorder dźwięku, mikrofon oraz oprogramowanie do edycji filmów.

Tę wspaniałą salę multimedialną mogliśmy wyposażyć częściowo dzięki funduszom z czerwcowego Festynu Szkolnego oraz wygranej w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Uczniom i Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

Liczymy, że powstanie „Małej Szkoły Medialnej” stworzyło warunki do rozwijania zainteresowań dzieci nowoczesnymi technologiami.

A. Resler, K. Śliwińska, M. Berkowski

Poniedziałek był dla klasy Ve dniem pełnym filmowych wrażeń. Uczesnicy eksperymentu pedagogicznego "Klasa medialna w szkole podstawowej" mieli okazję uczestniczyć w dwóch warsztatach prowadzonych przez pracowników Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Pierwszym zadaniem było nagranie filmu według własnego pomysłu. Po tym jak wszyscy mogli poczuć się scenarzystami przyszedł czas na realizację. Grupa została podzielona na aktorów, dźwiękowców, operatorów kamery i zrealizowała swój pierwszy film. Drugim etapem był montaż filmowy na profesjonalnym programie do edycji DaVinci Resolve. Dzieci wycinały ujęcia, zrobiły podkład muzyczny, dodały tytuły i wyeksportowały gotowy plik.

Już nie mogą doczekać się kolejnej medialnej wyprawy.

Opracowały: K. Śliwińska, B. Hadryan - Grzywna