OSIĄGNIĘCIA

KONKURS WIEDZY O KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ - DZIEWIĄTKOWA PODRÓŻ DO GRECJI I WŁOCH (2)

We wtorek, 11. czerwca w ostrowskim Forum Synagoga odbył się 13. Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej organizowany przez Szkołę Podstawową nr 7. Tegoroczne motto konkursu brzmiało: „Europa – nasz wspólny dom. Zjednoczeni w różnorodności.” Jak powiedziała dyrektor SP7, pani Urszula Twardowska, celem konkursu jest zaprezentowanie przez młodych Europejczyków wartości i kultury europejskiej.

W tym roku konkurs był podzielony na dwa etapy wiekowe: klasy II-IV oraz V-VIII.

W przedziale wiekowym II-IV grupa naszych uczniów w składzie: Maja Pawlak, Ewa Szpera, Maria Ziółkowska i Mateusz Michalak zaprezentowała spektakl o Grecji. Zadaniem zespołu było przybliżenie greckiej baśni, jej głównego bohatera, dziesięciu greckich słów oraz greckiej piosenki z repertuaru dziecięcego. Uczniowie naszej szkoły zabrali widzów w podróż na grecki targ. Najpierw na scenę weszły greckie boginie, które pokrótce  streściły losy Syzyfa. Następnie wkroczył on sam tocząc ciężki kamień i ocierając w udręce czoło. Ostatnim punktem naszego wystąpienia była prezentacja straganu owocowo-warzywnego i przedstawienie owoców w języku greckim, a na koniec wykonanie piosenki o zwierzętach, które można kupić na greckiej agorze.

Łącznie w przedziale klas II-IV zaprezentowało się siedem szkół. Dzieci zabrały nas w przepiękną podróż prezentując baśnie z wielu europejskich krajów, od francuskiej Pięknej i Bestii po czeskiego Rumcajsa.

W przedziale klas V-VIII wystąpiło sześć szkół. Każda ze szkół zaprezentowała kulturę i zwyczaje regionalne wybranych państw europejskich, wśród nich królowała Wielka Brytania i Szkocja. Nasi uczniowie w składzie: Olga Włodarczyk, Zofia Chojnacka, Wiktoria Czerniak oraz Remigiusz Zalewski zabrali uczestników konkursu w podróż do słonecznej Italii. Na początku Olga w formie rymowanego wiersza opowiedziała o tym, czym zachwycić nas mogą Włochy. Podkreśliła również, że jest to jedno z państw, z którym współpracujemy w programie Erasmus. Następnie na scenie wystąpiła Wiktoria w roli dziennikarki włoskiej telewizji RAI, która przeniosła widzów w odległe czasy przeprowadzając wywiad ze św. Franciszkiem z Asyżu. Po zakończonym wywiadzie na scenie wystąpiła Zosia, która zaśpiewała piosenkę w języku włoskim zatytułowaną „Viva Italia” . Na koniec wystąpienia Wiktoria zaprezentowała 10 krótkich wypowiedzi dotyczących kultury i zwyczajów włoskich. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Jury w składzie Aleksandra Kiełb-Szawuła, Karolina Lis oraz Barbara Zabłocka miało wielki orzech do zgryzienia.  Miło nam poinformować, że to właśnie w kategorii klas II-IV uczniom naszej szkoły przypadł w udziale laur pierwszeństwa, a przedstawienie o Syzyfie i greckim targu okazało się najbardziej efektowne w swojej kategorii wiekowej. Spektakl przygotowały dzieci z klasy IVD pod opieką anglistki – Joanny Rossowskiej. Uczniowie ze starszej grupy wiekowej klas V-VIII również zrobili duże wrażenie artystyczne i zajęli wysokie, bo  II miejsce spośród wszystkich uczestniczących szkół. Uczniów starszej grupy wiekowej przygotowały do konkursu – p.Urszula Kupczyk oraz Ewa Szóstak.                 

Opracowały: J. Rossowska, E. Szóstak

 

FOTO KONKURS WIEDZY O KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ - DZIEWIĄTKOWA PODRÓŻ DO GRECJI I WŁOCH (2)

WIELKI SUKCES UCZNIA KLASY CZWARTEJ

Konkurs Matematyczny Kangur od wielu lat cieszy się dużą popularnością w Szkole Podstawowej nr 9. Co roku wielu uczniów od II do VII klasy bierze udział w tym Międzynarodowym Konkursie Matematycznym. Wywodzi się on z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i od razu zyskał  dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala się  szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.

Uczniowie rozwiązują testy podzielone na poszczególne kategorie wiekowe. Zadania, które mają do rozwiązania opierają się głównie na logice i wymagają wybitnych umiejętności matematycznych.  Każdego roku Szkoła Podstawowa nr 9 może poszczycić się wieloma sukcesami, bowiem nasi uczniowie zdobywają wyróżnienia i nagrody.

W tym roku szkolnym uczeń klasy IV c Radosław Wojdal osiągnął najwyższy wynik zdobywając tytuł LAUREATA! W dniu 22 maja br. odebrał nagrodę za tak zaszczytne osiągnięcie. Wraz z Rodzicami uczestniczył w uroczystości podsumowania Konkursu w Rokietnicy.

Radkowi oraz jego Rodzicom serdecznie gratulujemy!

Opracowała: K. Wojtysiak

I MIEJSCE DLA SZYMONA MAŁYSZKI

27 maja odbył się międzyszkolny Konkurs Macmillan Primary School Tournament, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 11. Uczniowie z klas IV, V oraz VI, VII rozwiązywali test leksykalno – gramatyczny. W kategorii klas IV, V pierwsze miejsce zdobył uczeń naszej szkoły Szymon Małyszka z klasy 5c.  Barbara Muzyka, także z klasy 5c, uzyskała wysoką pozycję bliską podium. Olga Uciechowska z 6e była reprezentantką „dziewiątki” w grupie uczniów klas VI,VII. Gratulujemy wysokich wyników oraz wspaniałych umiejętności językowych!


Opracowała: K. Mikołajczyk

 

FOTO I MIEJSCE DLA SZYMONA MAŁYSZKI

Z MATEMATYKĄ W XXI WIEKU

22 maja 2019 r. w SP1 odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Z matematyką w XXI wieku”, skierowany do uczniów klas IV-V. Konkurs był podzielony na trzy części, a naszą szkołę reprezentowali:

- konkurs zespołowy „Mistrzowie zabaw i łamigłówek matematycznych”, zespół trzyosobowy: Marta Mrowińska 5b, Olga Włodarczyk 5b, Kacper Gubański 5a

- konkurs dla klas czwartych „Mistrz Rachunków”: Krzysztof Kubera - Szymanowski 4d

- konkurs dla klas piątych „Mistrz Logiki”: Jakub Forycki 5c

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu  zostali:

Tytuł „Mistrza Logiki miasta Ostrowa Wielkopolskiego” otrzymał: Jakub Forycki

Tytuł „I Wicemistrza Rachunków miasta Ostrowa Wielkopolskiego” otrzymał: Krzysztof Kubera – Szymanowski

Wszystkim uczestnikom i Laureatom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów!

Opracowała: M. Ligęza

 

FOTO Z MATEMATYKĄ W XXI WIEKU

BRĄZOWE PASMO DLA CHÓRU „ ŚPIEWAJĄCA DZIEWIĄTKA”

11 maja 2019 r. odbył się konkurs chórów regionu Wielkopolska Wschodnia projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Chór „Śpiewająca Dziewiątka” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wlkp. pod dyrekcją Moniki Walczak,  po 7 - miesięcznej pracy wyśpiewał brązowe pasmo. Temat tegorocznej edycji to: „Wokół Stanisława Moniuszki”. Chór wykonał 4 utwory: „Co to za kwiatek” Stanisława Moniuszki, „A ja patrze, a ja słucham”, „Hej, hej Dębina” oraz „Idzie niebo”. Do ostatnich dwóch utworów muzykę napisała Monika Walczak. Jurorzy w składzie: prof. Jolanta Szybalska – Matczak, prof. Agnieszka Sobczak, mgr Ewa Rocławska przyznali chórowi Brązowe Pasmo. Chórzyści znakomicie poradzili sobie z utworami do których akompaniował Marcel Kraszkiewicz.

                                                                                                                Opracowała: Monika Walczak

 

FOTO BRĄZOWE PASMO DLA CHÓRU „ ŚPIEWAJĄCA DZIEWIĄTKA”

DUŻY SUKCES W KONKURSIE BIBLIJNYM

Dnia 28 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej odbył się XI Międzyszkolny Konkurs „Księga Ksiąg”. Uczniowie klas czwartych reprezentujący różne szkoły naszego miasta mierzyli się z niełatwymi zadaniami dotyczącymi historii powstawania ksiąg biblijnych oraz szczegółowymi pytaniami związanymi z pierwszym utworem należącym do Starego Testamentu: Księgą Rodzaju. Jak podkreślali w swoich wystąpieniach organizatorzy, wszystkie dzieci były bardzo dobrze przygotowane do stawienia czoła zagadnieniom, jakie podejmuje „Księga Ksiąg”. Wśród grona zwycięzców konkursu II miejsce zajęła uczennica z klasy IV A – ZUZANNA ŁUKASIEWICZ – reprezentująca naszą szkołę. Zuzannie składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w poznawaniu ksiąg Pisma Świętego.

Opracował: Ks. Łukasz Zawidzki

 

FOTO DUŻY SUKCES W KONKURSIE BIBLIJNYM

PODSUMOWANIE V MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO

W środę ostrowska Alma Mater gościła entuzjastów rodzimej literatury, rozmiłowanych w twórczości hrabiego Aleksandra Fredry. I LO pełniło tego dnia rolę gospodarza uczestników – laureatów etapu pisemnego i ustnego V Międzyszkolnego Konkursu Polonistycznego dla uczniów szkół podstawowych.

Uroczystość rozpoczęła się krótkimi wystąpieniami organizatorki zmagań  i dyrektor SP7 -pani Urszuli Twardowskiej oraz autorki testu konkursowego – pani dr Olgi Janickiej, która zachęciła zebranych do wysłuchania recitalu w wykonaniu licealistki Joanny Skoczylas. Następnie nastąpił najważniejszy moment środowego spotkania, czyli wręczenie dyplomów i nagród książkowych laureatom tegorocznego konkursu. W zaszczytnym gronie piętnaściorga znawców „Zemsty” i bajek Fredry znalazły się dwie uczennice SP9: Wiktoria Czerniak i Julia Maleszka z klasy VII b. Warto podkreślić, iż komisja uhonorowała wypowiedź ustną Wiktorii i przyznała jej wyróżnienie. Oprócz laureatek do konkursu sumiennie przygotowywało się jeszcze troje siódmoklasistów: Inga Kłopocka, Weronika Ląg  oraz Krzysztof Kulak, którzy poświęcili czas wolny w trakcie ferii zimowych i wzięli udział w warsztatach literackich przeprowadzonych przez nauczycieli języka polskiego: panie Sylwię Napieralską i Izabelę Trelkę.

Honorowy patronat nad polonistycznym wyzwaniem objęła Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego – pani Beata Klimek. Osiągnięcia dziewcząt dowodzą, że warto rozwijać humanistyczne pasje i czerpać radość z obcowania z piękną polszczyzną.

Opracowała: I. Trelka

 

FOTO PODSUMOWANIE V MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO

XII POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

W poniedziałek 11 marca najlepsi matematycy naszej szkoły zmagali się z zadaniami w I etapie XII Powiatowego Konkursu Matematycznego. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 10 zadań zamkniętych i 5 otwartych. Rozwiązanie tych zadań wymagało umiejętności logicznego myślenia i dużej wiedzy matematycznej. Spośród 27 uczestników klas VI ośmioro uzyskało powyżej 50% punktów możliwych do zdobycia. Są to:

 

  • Mielcarek Feliks - klasa VI d
  • Marczak Filip - klasa VI a
  • Krawulski Łukasz - klasa VI d
  • Kubicka Lena - klasa VI d
  • Ziółkowski Igor - klasa VI d
  • Frąszczak Paweł - klasa VI a
  • Michalak Gabriela - klasa VI a
  • Uciechowska Olga - klasa VI e


Prace tych uczniów zostaną przesłane do organizatora konkursu. Komisja konkursowa zakwalifikuje 30 najlepszych uczestników do finału, który odbędzie się 10 maja.
Życzymy powodzenia!

Opracowała:  M. Maciaszek

 

FOTO XII POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

SUKCES NASZEJ UCZENNICY KONKURS „POLACY W ŚWIECIE” – DZIAŁALNOŚĆ POLAKÓW WE WŁOSZECH

Miło nam powiadomić, iż uczennica Julia Pulikowska z kl. 6b otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym, którego organizatorem był Departament Edukacji i Nauki przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Temat przewodni konkursu to "Polacy znani w świeci z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej. Polacy we Włoszech". Tegoroczna edycja dotyczyła działalności Polaków we Włoszech. Celem konkursu, który odbywa się cyklicznie,  jest wzbudzenie zainteresowania wśród uczniów historią sławnych Polaków w świecie oraz historią, geografią i kulturą kraju, określonego w temacie na dany rok. Udział w konkursie daje możliwość dalszego rozwijania wrażliwości i kreatywności, poprzez twórczość artystyczną, zwracania uwagi na piękno otaczającego nas świata oraz różnorodność kulturową. Wręczenie nagród (wraz z uroczystym obiadem) odbyło się podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu. Serdecznie gratulujemy Julce i jednocześnie zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.        

Opracowała: Małgorzata Młoda

 

FOTO SUKCES NASZEJ UCZENNICY KONKURS „POLACY W ŚWIECIE” – DZIAŁALNOŚĆ POLAKÓW WE WŁOSZECH

DRUGI NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR9

9 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbył się drugi Noworoczny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 9. W zawodach uczestniczyło siedem drużyn z ostrowskich szkół podstawowych. Turniej otworzyła wicedyrektor szkoły pani Iwona Wojciechowska. Sportowe zmagania zostały przeprowadzone systemem gry z podziałem na dwie grupy trzy i czterozespołowe. Dzięki temu drużyny rozegrały maksymalną ilość meczy. Po rozgrywkach grupowych młodzi piłkarze grali o miejsca, a najlepsza czwórka rozegrała dwa małe półfinały. Dzięki temu wyłoniono ścisłych finalistów czyli piłkarzy SP 6 i SP 9. Tak, jak w roku poprzednim, lepsi okazali się piłkarze dziewiątki, wygrywając cały turniej. Młodsi koledzy z drugiego zespołu zajęli siódme miejsce. Najlepszym zawodnikiem rozgrywek został Maksymilian Dziuba. Turniej podsumowała wicedyrektor szkoły pani Iwona Wojciechowska wręczając nagrody, dyplomy, puchary.
Szkołę Podstawowa nr 9 reprezentowali:
SP 9 – I Maksymilian Dziuba, Hubert Jurasik, Jakub Pietrzak, Piotr Igielski, Gustaw Wodniczak , Eryk Marcinkowski, Oskar Fengler, Mieszko Szymoniak, Tomasz Wieschalla.
SP 9 – II Cebulski Kamil, Czelusta Jakub, Czerwiński Mateusz, Haduch Krystian, Kalinowski Witold, Kołodziejski Kamil, Śliwiński Nikodem.
Opiekunem zespołów był pan Przemysław Nowak.

Opracował: P. Nowak

 

FOTO DRUGI NOWOROCZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR9

 


stowarzyszenie
 szkola 2 0 talenty pasja bezpieczny internet

 

Our website is protected by DMC Firewall!